Mürekkep Nedir

Mürekkep Nedir

Mürekkep Nedir, Mürekkep Ne Demektir, Yazı yazmak, desen çizmek veya basmak için kullanılan, türlü renklerde Sıvı maddeye Mürekkep denir Mürekkep, çeşitli renklendirici ya da boyalar kullanılarak üretilmiş akışkan bir maddedir. Fırça ya da Kalemler yardımıyla bir yüzeyi boyamak ya da yazı yazmak için kullanılır.Mürekkeplerin ilk örnekleri günümüzden 4.500 yıl öncesinde Çinde icat edildiği sanılan siyah renkli yazı mürekkepleridir Bu Mürekkepler isin çeşitli maddeler ile birlikte yakılması ile elde edilirdi.

Yazma amaçlı mürekkep Mürekkepler, içlerine boya maddesi katılıp katılmamasına göre birbirinden ayrılır. Dolmakalemlerde kullanılan Mürekkebin içine boya karıştırılmaz çünkü boya dolmakalemin ucunu tıkayabilir. Yazı Mürekkeplerinin büyük bir çoğunluğu meşe mazısından elde edilen Asitler ile içinde demir bulunan kimyasal maddelerin karıştırılması ile elde edilir. Siyah görünümde olan bu mürekkebin rengi,başka kimyasallarla açılabilir.

Kağıt üzerine geçirilmiş Mürekkep, zaman geçtikçe her koşulda koyulaşır. Bu mürekkep ile yazılmış belgelerin yaşımı saptamada araştırmacıların sıkça başvurduğu bir yöntemidir.

içlerinde boya maddesi bulunan mürekkepler ise tükenmezkalem olarak anılan Kalemlerde kullanılır. içlerine Su da katılmayan bu tip mürekkepler, dolmakalemlerdekilerin aksine oldukça koyulardır. Keçeli kalemlerde kullanılan boya-katkılı Mürekkeplerde ise kurumayı önlemek için Alkol kullanılır.Bazılarında ise yaklaşık %5 kadar cıva vardır.

Gizli mürekkep olarak adlandırılan mürekkep çeşitleri özel ve gizli iletiler için kullanılır. normal koşullarda görünmez olan bu mürekkepler ile yazılan yazılar, ancak ortam elverişli hale getirildiği takdirde görünür hale geçer. Yazılı olduğu kağıdın uygun biçimde ısıtılması ile bu mürekkepler maviye dönebilir. Görünmez mürekkep olarak kullanılabilecek alternatif malzemeler, Limon suyu, soğan Suyu ve süttür. Bu maddeler ile yazılan yazılar ısıtıldığında üzerindeki yazılar kahverengine döner.

Baskı amaçlı mürekkep Günümüzde en çok kullanılan mürekkep türü baskı Mürekkebi ya da matbaa mürekkebidir. Kitap, gazeteler, dergiler, paketler, kutular, paralar, pullar afiş ve broşürler üzerinde bulunan yazı ve resimlerin hemen hepsi bu mürekkepler ile hazırlanmıştır.

Bu tür baskı işlemlerinde, mürekkebin kuruma hızı çok önemlidir. Basım makinelerinde kullanılan mürekkep kağıt üzerine geçtikten sonra Havadaki Oksijeni soğurarak kurur. Kuruma işlemini daha çabuklaştırmak için mürekkebin içine kobalt, kurşun ve manganez bileşikleri atılabilir.

Mürekkebin Tarihi Tarihçesi icadı Kim Buldu

M.Ö 2,500 yıllarında bulunan Çin mürekkebi bir yana, Mısırlılar da aşağı yukarı aynı çağlarda mürekkep kullanıyorlardı. Asurlular, Mısırlılar, hatta Yunanlılardan kalma, pişirilmiş Toprak levhalar veya taş üzerine yazılmış pek çok yazıt, günümüze kadar ulaştığı gibi, Mısırlıların yeraltı mezarlarında da, Mürekkeple siyah ve kırmızı yazılmış papirüsler bulundu.

Bu elyazmalarında Calamus, hatta tüy Kalem kullanıldığı sanılmaktadır. Balmumu tabletler ve kazı kalemi, Yunanlılar ile Romalılar için düşüncelerini yazı halinde ifade etmeye yarayan tek araç değildi ayrıca mürekkep de kullandılar. Zaten Plinius, Marcus Vitrunius Polio ve Dicskoridesin eserlerinde mürekkep formülleri yer alır.

Eskiçağda sepi ali ve demir tannanlı mürekkepler biliniyordu. Bu mürekkeplerin, elyazmalarını kopya eden sanatçılar tarafından kullanıldığı sanılmaktadır. Bazı parşömenlerde, baş harflerin erguvan rengi temel maddesi zencefre, cıva sülfür ve kantaşı mürekkeple yazıldığı görülür.

Bizanslılarda kırmızı mürekkep kutsal mürekkep, imparatorluk yazışmalarında kullanılırdı ancak 470 Fermanıyla bu mürekkebin özel yazışmalarında kullanılması yasaklandı.

Ortaçağ elyazmalarında, Altın ve Gümüş yıldızlı çeşitli Mürekkeplere rastlanılır. Bu çağda, siyah mürekkep yapımında, özellikle mazı urundan yararlanılırdı. Fakat bu yapım usulü çok ilkeldi ve mürekkep kalitesiz olduğu için, bugün elde bulunan yazmalar ya soluk ya tamamen renksizdir.

18. yüzyılda, mürekkep yapımında bir gelişme görüldü ve daha bilimsel usullere başvuruldu. Yeniçağda çok çeşitli ve renk renk mürekkepler ortaya çıktı. Daha sonra dolmakalem mürekkebi, kopya mürekkebi, marka mürekkebi tipografi, litografi baskılarda kullanılan yağlı, Altın, Gümüş, bronz yıldızlı matbaa Mürekkepleri yapıldı.

Türkler, 20. yüzyıla kadar, genellikle bezit yağının yakılmasından elde edilen bezir Mürekkebini kullandılar. Siyah mürekkep ise, Musul mazısı, sirke, göztaşı ve temiz Suyun kaynatılıp süzülmesinden sonra, içine biraz Arap zamkı katılmasıyla hazırlanılırdı.

Uzun süre, mürekkep yapım usülleri gizli tutuldu. Her matbaacı, mürekkebini kendi yapıyordu. Ancak 1818 yılında Fransız matbaacısı Pierre Lorilleux, ilk mürekkep fabrikasını kurdu ve yaptığı mürekkepleri, diğer matbaalara satmaya başladı.

Görünmez Mürekkep Savaş dönemlerinde, ajanların haber iletimi pek güvenli değildi. Açık yazılmış mektuplar okunabilir, şifreler çözülebilir, telefonlar dinlenebilirdi. Bu yüzden, gizli bilgi aktarmak isteyenler, her zaman görünmez mürekkeplere başvurmuşlardır.

Yazı mürekkebi, günümüzden 6,000 yıl kadar önce Mısırda bulunduğuna göre gelişi güzel kimselerin okuyamadığı mürekkep de bu tarihlerde bulunmuş olabilir. Bizanslı Philomenes, meşe yazısından elde edilen bir gizli Mürekkepten söz etmiştir. George Washington ile Kont Rumford, yazışmalarda bu mürekkebi kullanmışlardır. Bu mürekkebin okunur hale gelmesi için bir dizi kimyasal işlem yapılması gereklidir.

mürekkep Lekesi Nasıl Çıkartılır

Deri eşyada Biraz limon suyuyla lekeyi fırçalayın Kumaş üzerindeki lekeler Dayanıklı kumaşta Biraz limon suyu ve ılık sütle silin. Durulanınca leke yok olacaktır.

Nazik kumaşta Leke kuruyunca, üzerine talk pudrası dökün. Leke kaybolana kadar fırçalayın Beyaz çamaşırda lekenin üzerine sulandırılmış hardal dökün. Yarım Saat kadar bekleyip, süngerle lekeli yeri yıkayın.

Mobilya üzerindeki lekeler Eğer leke tazeyse Sıcak suya çiğ süt kaynatılmamış süt veya limon suyu ilave ederek, lekeyi bu karışım ile silin.

Leke eskiyse lekeyi zımpara Kağıdı ile kazıyın, daireler çizerek mantar tıpayla parlatın Cilt üzerinde Parmaklarınızdaki mürekkep lekelerini Domates suyuyla ovarak çıkarabilirsiniz Kırmızı mürekkep lekesinin üzerine hardal sürüp birkaç saat öylece bırakın

Ayrıca kontrol et

Transpalet Nedir

Transpalet Nedir? Transpalet Ne Demek?

Transpalet Nedir?  Araçların yapılış amaçları yük taşımak, ağır yükleri bir noktadan başka bir noktaya (yatay …