Mol Gebeliği

Mol Gebeliği Nedir

Gebeliğin ilk aylarında görülen bir plasen­ta hastalığıdır (Trofoblastık hastalık) villuslarda damar gelişimi başlamaz. Embri­yon taslağı olur ve mol tarafından yok edilir. Mol gebeliği adı verilen bu değiş­meler, düşüklerin yarısına yakın bir bölümünü kapsar. Trofobiastlar gelişmesini durduramazsa daha ilerde Mol hydatıform gelişir. Bunun diğer mollerden farkı hücrelerin hormon salgılamaya devam etmesidir.

Bu nedenle yapılan gebelik testleri, kuvvetli pozitif ne­tice verir. Villuslar, saydam, parlak ve çe­şitli büyüklükte üzüm salkımı tanelerini an­dırırlar. Adet gecikmelerinden bir müddet sonra gebelik belirtilerinin yanında hafif kanama, kırlı esmer bir akıntı ve kramp şeklinde ağrılardan şikayet vardır. Yumurtalıklarda ıkı taraflı kistler yapar. Gebelik, ayına uy mayacak şekilde buyuk olup, çocuk ki pırtıları ve kalp sesleri alınamaz.

Mol gebeliği vakalarında rahimin mutlaka boşaltılması gerekir. ilk zamanlarda fark edilirse vagınal yoldan, gecikirse ameliyat ile karından rahim boşaltılır. Aksi halde kanserleşme ihtimali vardır. Korionepitelyomaya dönüşebilir. Eğer hasta yaşlı ise ve daha çocuk istemiyorsa rahmin alınma­sında fayda vardır

Ayrıca kontrol et

Histeroskopi Nedir Nasıl Yapılır

Histeroskopi Nedir Nasıl Yapılır? Histeroskopi Ne Demek?

Histeroskopi Nedir Nasıl Yapılır? vajina ve rahim ağzından histeroskop adı verilen özel bir optik cihaz …