Modal Nedir

Modal Nedir? Modal Ne Anlama Gelir?

Modal Nedir? Modal; yıpranmaya karşı oldukça dayanıklıdır. Nem transfer özelliği gayet iyidir. Modal iplikle örülen veya dokunan kumaşlar, yumuşak tuşeye sahiptir.Kayın ağacından üretilen Modal, tamamiyle doğal, yaş ve kuru mukavemeti yüksek bir lif çeşitidir.Çok iyi nem transfer özelliği nedeniyle sıcak, rutubetli iklimlerde de özelliğini kaybetmez. Özellikle havlularında takdire şayan bir emicilik sağlar. Defalarca yıkandıktan sonra bile yumuşaklığını kaybetmez.

Modal Nerelerde Kullanılır?

Modalın kullanım alanları doğallığın önemsendiği her tekstil ürününü kapsamaktadır ve genel olarak kullanım alanları şu şekildedir; spor kıyafetleri, spor çorapları ve gündelik çoraplar, tişörtlerin kumaşında, iç çamaşırı, bornoz ve havlularda, örme ürünlerde sıklıkla kullanılmaktadır.

Modal Üretmenin Çevreye Ne Tür Etkileri Vardır? Çevre için Zararlı mıdır?

Modalın ağaçlardan üretildiğini duyarak, muhtemelen bu kumaşın üretiminde çevresel bir etki olup olmadığını merak ediyorsunuz. Sadece modal değil, tüm suni ipek kumaş odun hamuru ile yapılır. Ancak modal ve diğer tüm suni ipek kumaşlar, sadece işlem sırasında bir takım kimyasallarla karıştırıldıkları için doğal elyaf olarak kabul edilemezler.

En azından Lenzing Modal söz konusu olduğunda, Avusturya şirketi olumlu bir çevresel ayak izine sahip olduklarını iddia ediyor. Modal üretmenin, pamuk üretmeye nazaran daha çevreci olduğunu ileri sürüyorlar. Mesela; modal üretimi ton başına çok daha az arazi gerektirir ve on ila yirmi kat daha az su tüketir. Dolayısıyla, modal kumaşın da çevre dostu olduğu söylenebilir.

Modal Nedir? Modal elyaflar tenle temaslarında yarattıkları yumuşak hisle “ten üzerinde ten” olarak tanımlanmaktadır. Pek çok yıkamanın ardından bile ilk günkü giyim konforunu sağlamaktadır. Pamuktan daha üstün özellikleri olan, çevre dostu doğal bir elyaftır. Cildi kuru tutarken nefes almasını kolaylaştırır.

Spor kıyafetleri, denim kumaşlar, günlük giyim ve iç çamaşırı gibi tenle doğrudan temas gerektiren kumaşlar için ideal yapıya sahiptir. Ayrıca yatak takımları ve havlular gibi doğrudan ciltle temas halinde olan ev tekstili kumaşları için de kullanılmaktadır.

Modal kumaşları Open end bükümlerde single jersey, ribana, interlok, kaşkorse, çelikli interlok tarzı örgü çeşitleriyle öne çıkmaktadır. Üretimimde hem elastanlı hem de 100% modal üretim çok çeşitli en ve gramajlarda mevcuttur.

Termoplastik özellikte olmaması ve rejenere selülozik esaslı olması nedeniyle terbiye işlemleri sırasındaki davranışı pamuk elyafına benzer. Doğal bir beyazlığa sahip olması nedeniyle ağartma, merserize işlemi gerektirmez.
Kullanım alanları.Konfor ve estetiğin, parlaklık ve doğallığın arandığı tekstil ürünlerinde tercih edilmektedir.

  • 1) Tişörtler
  • 2) Çoraplar
  • 3) Sportif giysiler
  • 4) Diğer dokuma ve örme tekstil ürünleri
  • 5) Çarşaflar
  • 6) iç giyim
  • 7) Havlu ve bornozlar.

Ayrıca kontrol et

Transpalet Nedir

Transpalet Nedir? Transpalet Ne Demek?

Transpalet Nedir?  Araçların yapılış amaçları yük taşımak, ağır yükleri bir noktadan başka bir noktaya (yatay …