Modül Nedir

Modül Nedir? Modül Ne Anlama Gelir?

Modül Nedir? modül; soyut cebir dediğimiz alanda ise modül yöney uzayları adı verilen uzayların genelleştirilmiş tabiridir. fizik alanında ise modül herhangi bir mekaniğe ait özelliği belirten katsayı olarak bilinir. uzay dediğimizde modül terimi, bir uzay taşıtının bütün bir yapısı içinde yer alan bağımsız bölge, parça anlamı taşımaktadır. Modül mimarlık alanında bir yapıda çeşitli bölümler arası orantıyı sağlamak amaçlı kullanılan ölçü birimidir.Modül sözcüğünün farklı alanlarda farklı kullanımları ve anlamları vardır. matematik alanında; doğrusal Cebir dediğimizde bir vektörün büyüklüğü ve boyutu ve genellikle de karmaşık sayılarda bir sayının mutlak değeri içindeki karesi yani boyudur.

Soyut cebir dediğimiz alanda ise modül yöney uzayları adı verilen uzayların genelleştirilmiş tabiridir. Fizik alanında ise modül herhangi bir mekaniğe ait özelliği belirten katsayı olarak bilinir. Uzay dediğimizde modül terimi, bir uzay taşıtının bütün bir yapısı içinde yer alan bağımsız bölge, parça anlamı taşımaktadır. Modül mimarlık alanında bir yapıda çeşitli bölümler arası orantıyı sağlamak amaçlı kullanılan ölçü birimidir.

Modül -Cam- Nedir

Tüm bu kullanım alanlarına ek olarak dijital uydu alıcılarında ortak ara yüz yuvalarına takılan ve dijital platformların şifreli yayınları çözmeyi sağlayan çözücü cihazlara da modül (Cam9 denilmektedir. Uydu alıcılarında şifreli televizyon ya da radyo yayınlarını çözebilmek için modül ve abonelik aldığınızda yayıncı firma tarafından size verilen smartcard birlikte kullanılmalıdır.

Smartcard abonelik kimlik numaranızı, hangi kanalları izleyebileceğinizi, hangi tarihten hangi tarihe kadar izleme hakkınız olduğunu ve ne gibi ilave masraflar olduğunu gösteren bilgiler içerir. Şifreli kanalların izlenebilmesi için merkezde yer alan bilgilerle kartınızdaki bilgilerin birbirlerini tutması gerekir.

Şifreli yayınların sinyallerinin çözülmesi genel anlamda uydu alıcısının işidir. Modülün ( cam ) asıl işi ise sadece kart bilgilerini şifre sistemine göre yorumlamaktır. Smartcard modül ile iletişime geçer ve modül ise uydu alıcısı ile iletişime geçer. Bu sayede şifreli yayının çözülmesi sağlanır.

Modülün takıldığı yuva olan ortak arayüz bütün dijital uydu alıcıları için standart olarak kullanılan bir hale gelmiştir. Aynı zamanda bazı alıcı cihazlar kendi içinde modül bulundurmaktadır. Birçok cihazda bu ikisi de bulunur. Yani hem kendiliğinden modüle sahipken hem de modül takılacak ortak bir arayüz yuvasına sahiptir.

Günümüzde artık arayüz modülü olmayan farklı şifre sistemleri kullanılmaktadır. Günümüzde şifreli yayınları çözebilmek için kullanılan en yaygın ve en kullanışlı yöntem modüllerdir. Günümüzde üretilen bütün modüller üretilen her alıcı cihazdaki ortak arayüz yuvalarıyla tam uyumlu olarak çalışmaktadır.

Modül Ne Demek

  • A. Bir yapının çeşitli bölümleri arasında orantıyı sağlamak için kullanılan ölçü birimi.
    B. Herhangi bir mekanik özelliği belirten katsayı.
    C. Bir uzay taşıtının bütün yapısı içinde yer alan bağımsız bölüm.

Ayrıca kontrol et

Transpalet Nedir

Transpalet Nedir? Transpalet Ne Demek?

Transpalet Nedir?  Araçların yapılış amaçları yük taşımak, ağır yükleri bir noktadan başka bir noktaya (yatay …