Mide Ekşimesine Ne iyi Gelir

Mide Ekşimesine Ne iyi Gelir? Mide Ekşimesi Nedir?

Mide Ekşimesine Ne iyi Gelir? Genelde ilaçlarla mide ekşimesinin verdiği rahatsızlık geçiştirilir ama sorunu çözmek için doğal yöntemler de yaygın şekilde kullanılır. Mide ekşimesinin doğal tedavi yöntemi kalsiyumdur ama diğer yöntemlerden faydalanmak mümkün, yazının devamında detaylı şekilde anlatacağız.Hoşnutsuzluğu yanında mide ekşimesi çok yaygındır. Mide asitlerinin yemek borusu içerisinde depolanmasıyla mide ekşimesi tetiklerin. Mide ekşimesi meydana gelmeye başladığında birisi göğsünüzde şenlik ateşi kaymış gibi his oluşur ve bu durum boğaz yolunda hissedilir.

Mide Ekşimesinin Belirtileri? Mide Ekşimesi Belirtisi?

Mide Ekşimesine Ne iyi Gelir? Diğer bir çok hastalıkta olduğu gibi mide ekşimesi de bazı belirtiler gösterir, hastalık tedavi edilmediğinde çok nadir olsa da, yemek boru daralması, hatta kansere kadar varan diğer sorunlara neden olabilmektedir.

Mide Ekşimesi Belirtileri Şunlardır

 • Genellikle yedikten sonra ve geceleri ortaya çıkan göğüs kısmında yanma ve ağrı
  Yatarkan veya eğilme esnasında göğüste ağrı
  Mide buşantısı
  Yutkunma güçlüğü
  İştahsızlık

Ne zaman doktora gitmeli? Sağ veya sol kolda ağrı, solunumda güçlük çekme, özellikle çok şiddetli göğüs ağrısı varsa mutlaka doktorunuza görünmelisiniz, çünkü bir kapl krizi belirtisi olabilir.

Mide Ekşimsi Sebepleri

Mide ekşimesi sebepleri bir çok faktöre bağlı olabilir, fakat bunların başında gelen en önemli nedenler şunlardır;

 1. Baharatlı Gıdalar
  Soğan
  Narenciye Ürünleri
  Domates Ürünleri
  Ketçap
  Yağlı ve kıazarmış gıdalar
  Nane
  Çikolata
  Alkol
  Gazlı İçekler
  Kahve ve diğer kafein içeren içecekler
  Aşırı miktarda yağlı yemekler
  Bunların dışında aşırı kilo ve hamilelik de mide ekşimesine neden olur

Mide Ekşimesi Tedavisi

Mide ekşimesinden muzdaripseniz ve haftada 2 den fazla tekrar ediyorsa mutlaka doktorunuza görünerek mide ekşimesinin altında yatan asıl nedenlerin belirlenmesini sağlamalısınız. Bunun akabinde doktorunuzun önerdiği tedavi metodunu ve ilaçları düzenli şekilde kullanmalısınız. Bunun dışında kişisel sağlık koşullarınızı da göz önünde bulundurarak bazı doğal bitkisel tedavi yöntemleri kullanmak mümkün.

Bitkisel İlaçlar Mide Ekşimesi

Mide ekşimesi için bitkisel ilaçlar hakkında çok fazla bilimsel araştırma yapıldığı söylenemez. Bu konuyla ilgili yapılan araştırmaların çoğu Iberogast olarak adlandırılan bir ürün üzerinde odaklanmamıştır. Sözkonusu madde ise 9 farklı bitkide yoğun şekilde bulunmaktadır.

 • Melekotu
  Kimyon
  Hardal Bitkisi
  Alman papatyası
  Kırlangıçotu
  Limon
  Meyankökü
  Devedikeni Sütü
  Nane

Bazı çalışmalar Iberogast maddesinin mide ekşimesi, mide ağrısı, kramp, bulantı gibi sorunları azalttığını göstermiştir. Fakat yukarıda belirttiğimiz gibi bu konuyla alakalı yeterli bilimsel araştırma yok. Örneğin bazı kaynaklar nane yağının mide ekşimesini daha fazla arttırdığını iddia etmektedirler.

Badem

Yüksek yağ içeriği için mide asidini nötralize eder. Badem sindirimi destekediği için mide ekşimesine faydalı oldcağı düşünülmektedir. 10-15 tane badem mide ekşimesini 1-2 saat içerisinde kesebilir.

Aloe Vera

Aloe Vera, bir soğutucu gibi davranarak cilt üzerinde iltihabı azaltır, aynı zamanda mideyi soğutur ve mide ekşimesinde rahatlama sağlar. Aloe vera suyu mide ekşimesini rahatlatmak için doğal doğal tedavi Avrupa’da yaygın şekilde kullanılır.

Muz

Muz vücutta doğal antiasit olarak hareket eder. Taze veya kurutulmuş ya muz mide ekşimesine faydalı olabilir. Genel anlamda sinidirim sistemi için oldukça faydalı olan muz mide ekşimesi için alternatif olabilir.

Fesleğen

Fesleğen yaprakları da mide ekşimesi giderici özelliği yanında mide bulantısı ve gaza faydalıdır. Günde 2-3 fesleğen yaprağı çiğneme mide ekşimesine iyi belebilir.

Ayran

Mide ekşimesini rahatlatmak için soğuk ayran içmeyi deneyebilirsiniz. Düzenli olarak tam yağlı ayran içmek mide ekşimesi riskini azaltabilir ancak, anlık sonuçlar verme noktasında etkili olmayabilir. Mide asitlerinin dengelenmesini sağlayarak dolaylı katkıda bulunabilir.

Papatya Çayı

Papatya mide asidini nötralizede yardımcı olmak için kullanılmaktadır. Aynı zamanda stres giderici olarak insanlar tarafından kullanılan papatya çayı, dolaylı olarak mide ekşimesine alternatif çözüm olabilir.

Tarçın

Ezilmiş tarçın tozunun yemeklerde kullanılması veya tarçın köklerinden çaylar hazırlanıp içilmesi mide ekşimesine faydalı olabilir. Sık sık tekrarlanan mide ekşimesine karşı tarçın çiğnemek iyi gelebilir.

Rezene Çayı

Anason, kimyon ve rezene tohumu mide ekşimesine faydalı oldn diğer doğal bitkisel tedavi yöntemleridir. Bunlardan ayrı ayrı veyaz bazılarını karıştırarak hazırlayacağınız bitkisel çaylar mide ekşimesin neden olduğu yanmayı giderebilir.

Sarımsak

Mide ekşimesi için sarımsağın tedavi amaçlı olarak kullanıldığı çok eski bir bilgidir. Düşük seviyeli mide ekşimesi yanmalarına karşı sarımsak yemek veya çiğnemek faydalı olabilir, sarımsaklı cacık veya yoğurt da yardımcı olabilir.

Hardal

Hardal mide ekşimesi için az bilinen ve şaşırtıcı bir ilaçtır. Bir bardak suya yarım tatlı kaşığı hardal karışturarak içmek mide ekşimesinin neden olduğu yanma hissini ortadan kaldırabilir. Bunun yanında hardalın nedne olanduğu nahoş tatı bal karıştırarak gidermek mümkün.

Su

Bir çok hastalığın nedeni olan su eksikliği mide ekşimesi için alternatif tedavi olabilir. Düzenli olarak bol su içmek mide ekşimesi riskini azalttığı gibi ekşimenin neden olduğu yanma hissini azaltabilir. Suyun aynı zamanda sindirim sistemi için hayati rol oynadığını tekrar hatırlatmak isteriz.

Ayrıca kontrol et

Stres Beyninizi Nasıl Etkiliyor

Stres Beyninizi Nasıl Etkiliyor? Stres Nedir?

Stres Beyninizi Nasıl Etkiliyor? sinirli, karamsar, bunalmış ve yalnız mı hissediyorsunuz? Dert etmeyin. Bu hepimizin …