Bronşite Ne iyi Gelir

Bronşite Ne iyi Gelir? Bronşite Nedir?

Bronşite Ne iyi Gelir? Genellikle, soğuk algınlığı ya da diğer solunum yolu enfeksiyonu ile medydana gelir, akut bronşit, çok yaygındır. Kronik bronşit, daha ciddi bir durumdur, genellikle sigaraya bağlı bronşların sürekli iltihaplı kalması durumu olarak atlandırılır.

Akut bronşit genellikle kalıcı etkileri olmadan birkaç gün içinde gelişir ve bir hafta boyunca öksürük devam edebilir. Eğer bronşit nöbetleri tekrarlaynıyorsa tıbbı müdahale gerektirebilir. Kronik bronşitin en riskli durumuna KOAH deni ve bazı durumlarda sürekli tıbbi müdahale gerektirebilir.

Bronşite Ne iyi Gelir? Bronşlar akciğerlerde hava taşırlar ve iltihaplanmasıyla birlikte ‘‘ Bronşit’’ diye adlandırılan hastalık meydana gelir. Bronşit olan kişilerde genelde renksiz kalınlaşmış mukus akıntısı olabilir. Bronşit akut veya kronik ya olabilir.

Bronşitin Belirtileri? Bronşit Belirtileri?

Akut ve kronik bronşitin belirtileri genelde aynı olmakla birlikte kronik bronşitin belirtileri çok daha belirgindir.

 1. Öksürük
  Açık beyaz, sarımsı, gri veya yeşil renkli olabilir balgam
  Yorgunluk
  Nefes darlığı
  Hafif ateş ve titrem
  Göğüs rahatsızlık

Akut bronşitler genelede geçicidir ve birkaç hafta süren öksürükten sonra kendiliğinden hastalık geçer. Fakat kronik bronşitler daha uzun süreli tedaviler gerektirir, 3 aydan fazla süren öksürük nöbetler, saydam veya yeşil, sarı akıntlar olabilmektedir.

Eğer doktorunuz tarafından kesin olarak kronik bronşit teşhisi konulmuş ise sağlığınıza maksimum derecede dikkat etmeli ve atakları beklemeden düzenli şekilde doktor kontrolüne olmalısınız.

Ne Zaman Doktora Gitmeli

Bronşit öksürüklerle birlikte başlar başlamaz doktorunuza başvurmanızda fayda var. Hastalık ilerlemeden teşhis ve tedavisinin başlaması ilerisi için önemli. Aşağıda sıralayacağımız belirtileri kendinizde görüyorsanız doktorunuza başvurmanızı öneririz;

 • Üç haftadan falza süren öksürük nöbetleri
  Nefes daralması
  Özellikle gece saatlerinde nefes tıkanması
  Nefes darlığından dolayı uyuyamama
  Renksiz akıntı, balgam
  38 derece ve üstü ateş
  Öksürük esnasında kan gelmesi
  Nefes darlığı ile birlikte hırıltı

Bronşitin özellikle çocuklarda önceden teşhis edilmesi ve tedavisinin başlaması çok önemlidir, bu yüzden anne ve babalar bu konuda oldukça dikkatli olmalıdırlar. Çocuklardaki uzun süreli öksürükleri ve gece yatarken meydana gelen öksürük nöbetlerini kesinlikle göz ardı etmemelidirler.

Bronşitin Sebepleri? Bronşit Sebepleri?

Akut bronşite genellikle virüs, soğuk algınlığı ve grip neden olmaktadır. Antibiyotikler bu tür bronşitleri geçici olarak öldürler ama aynı zamanda bünyenin savunma sistemini kendine bağımlı yaparlar. Bundan dolayı son yıllarda bu tür bronşit vakalarda antibiyotiksiz çözümler önerilmektedir.

Kronik bronşit en yaygın nedeni sigara kullanımıdır Hava kirliliği ve toz veya çevredeki olumsuz koşullar kronik bronşiti tetikler.

Bronşit Tedavisi

Yukarıda sıraladığımız belirtileri gördükten sonra mutlaka doktorunuza başvurarak tedavinin belirlenmesini sağlamalısınız. Bunun yanında kendi sağlık koşullarınızı da göz önünde bulundurarak bronşit için alternatif bitkisel yöntemleri kullanabilirsiniz.

Zencefil

Soğuk aldınlığı tedavisinde oldukça etkili olan zencefil, aynı şekilde bronşit tedavisine de yardımcı olabilir. İçerdiği anti inflamatuar ve immün arttırıcı özellikleri, tahriş olmuş, iltihaplı veya şişmiş bronşları rahatlatır.

Öğütülmüş zencefile bir miktar tarçın karıştırarak çay demleyin, sılıdıktan sonra bal karıştırarak için. Günde 2-3 kere bronşlar açılana kadar için. Özellikle çocuklarda ve sigara kullanmayan kişilerde anlık sonuçlar verebilir.

Sarımsak

Antibiyotik ve anti viral özelliklerinden dolayı, sarımsak bronşit, özellikle akut bronşit tedavisinde oldıkça faydalıdır. Sarımsağın bu özelliği asırlardır bilinir ve bronşit tedavisinde yaygın olarak kullanılır.

Yatmadan önce iki diş sarımsağı doğrayın ve süte koyarak kaynatın, dada sonra için. Bronşların rahatlamasını sağlayacaktır, aynı zamanda iltihapı giderir.

Zerdeçal

Zerdeçal anti inflamatuar özelliğimdem dolayı, bronşit ile ilişkili öksürük tedavisi için iyidir. Aşırı mukus ve balgam için de zerdeçal tüketmenizde fayda var.

Bir bardak süre bir çay kaşığı zerdeçal ekleyin, ve kaynatın. Bu karışımı günde iki veya üç kere içebilirsiniz. Daha etkili sonuç almak için aç karınla içmeyi deneyin. Gece yatmadan yarım saat bir saat önce aç karınla içmeniz gere yarısı nefes tıkanıklıklarını engelleyebilir.

Okaliptüs Yağı

Bronşit hastaları için okaliptüs yağı buhar tedavisi etkili olabilir. Okaliptüs yağı bronşit tedavisine nefesi açarak ve mukusu yumuşatarak yardımcı olur. Okaliptüs yağını buhara 2-3 damla damlatarak tenefüs edin, eğer okaliptüs yağı yoksa çam yağı veya çay ağacı yağı kullanabilirsiniz.

Bunun yanında okaliptüs yağı görüsün dış kısmından da masaj şeklinde uygulanabilir, bronşların rahatlamasını sağlar.

Tuzlu Su

Tuzlu suyla gargara yapmak bronşit hastalarına bazı avantajlar sağlayabilir. Özellikle boğazda biriken balgamı temizleyerek nefes borusunu açmaya yardımcı olabilir. Bunun yanında boğazdaki iltihapı yatıştırır.

Bal

Bronşitden kaynaklanan öksürükle başa çıkmanın en etkili yıllarından birisidir. Doğal antibiyotik olması nedeniyle bal bronşlardaki iltihapı azaltabilir.

Balı aynı zamanda, limon suyu ve zencefile kaıştırarak almanız daha etkili sonuçlar verebilir.
Soğan suyu ile bal karışımı da bronşları açar.

Soğan

Soğan balgam söktürücü etkisiyle bronşlarda çok iyi rahatlama sağlayabilir, soğan yemek veya 1-2 çay kaşığı soğan suyu içmek bronşların açılmasını sağlar.

Soğanın içine bir bıçakla oyuk açın ve büyük iğne gibi maddeyle soğanın etrafına 5-6 delik açın. Açtığınız oyuğun içine bal koyun ve bir kaba koyarak balın soğan suyuyla birlikte süzmesini bekleyin. Daha sonra süzen karışımı günde sabah akşam bir tatlı kaşığı için. Normal antibiyotikten 4-5 kat daha etkilidir ve akut bronşite karşı oldukça etkilidir.

Susam

Susam tohumu bronşit tedavisi yanında göğüs ağrılarına da faydalıdır. Bir kaşık susam ve bir çay kaşığı keten tohumu ve bir tutam tuz, bal ekleyerek karıştırın. Bu karışımı günlük alın.

Su

Bronşit tedavisinde bol miktarda su tüketmek sağlıklı şekilde balgam çıkarmaya yardımcı olduğu gibi, aynı zamanda vücudun iltihapı daha rahat dışarı atmasına yardımcı olur.

Ayrıca kontrol et

Stres Beyninizi Nasıl Etkiliyor

Stres Beyninizi Nasıl Etkiliyor? Stres Nedir?

Stres Beyninizi Nasıl Etkiliyor? sinirli, karamsar, bunalmış ve yalnız mı hissediyorsunuz? Dert etmeyin. Bu hepimizin …