Metin Oktay Hayatı

Metin Oktay Hayatı

Metin Oktay, Taçsız Kral lakaplı, efsanevi Galatasaraylı futbolcu 2 Şubat 1936 da, izmirde doğan Metin Oktay futbola, 15 yaşında, Damlacıksporda başladı. 1954 yılında Yün Mensucat takımında oynarken, dikkatleri üstüne çeken Oktay, genç milli takıma çağırıldı

ilk milli maçına, 11 Nisan 1954 de, Belçika karşısında çıkan Oktay, bu maçta 2 gol attı Daha sonra, izmirspora transfer olan Oktay, aynı sezon 17 gole imza atarak, izmir Profesyonel Liginde gol krallığını ilan etti. Böylece Metin Oktayın gol krallığı dönemi başlamış oldu.

1955 yılında, Gündüz Kılıç, Oktayı, 5 yıllık sözleşme karşılığında, Chevrolet marka bir otomobil vererek, Galatasaraya transfer etti.

28 Ağustos 1955 de, ilk kez Galatasaray formasıyla sahaya çıktığında, henüz 19 yaşında olan Oktay, genç yaşına rağmen Sarı – Kırmızılı camiaya çabuk ısındı ve daha ilk sezonunda 19 gol atarak, gol kralı oldu. O sezon Galatasaray, istanbul Ligi şampiyonu oldu.

1961 Temmuzunda, italyanın Palermo takımına transfer olan Oktay, orada bir sezon top koşturduktan sonra, Türkiyeye dönerek, 1969 yılına kadar Galatasaray forması giydi.

Futbol hayatı boyunca 6 kez gol kralı olan ve 217 gollük bir rekora imza atan Oktayın, bu rekoru, 1988 yılında, Tanju Çolak tarafından kırıldı.

Metin Oktay, derbi maçlarının büyük golcüsüydü. 10 Haziran 1959da, Fenerbahçe kalesinin ağlarını yırtan golü, Türk futbol tarihinin, önemli olaylarından biri olarak anılan Oktay, o golle beraber, Fenerbahçeye 18, Beşiktaşa da 13 gol attı.

4 kez A Genç Milli olan ve 36 kez de, A Milli Takım formasını terleten Oktay, bu forma altında, 7 kez kaptanlık yaparken, 22 gol attı. Türk futbolunun Taçsız Kralı, 11 golle, birkaç sezon aralıksız en çok gol atan oyuncu, 38 golle, tek sezonda en çok gol atan oyuncu ve 19 golle, uluslararası bir müsabakada en çok gol atan Türk oyuncusu olmak üzere, çeşitli rekorlara imzasını attı.

Futbol yaşamı boyunca rakip fileleri tam 608 kez havalandıran Oktay. 1 kez izmirsporda, 10 kez de Galatasarayda şampiyonluk yaşadı.

1965 yılında, Safa Önalın senaryosunu yazdığı , Atıf Yılmazın yönettiği, Gönül Yazar, Ajda Pekkan, Ayten Gökçer, Turgay Şeren ve o zamanki Galatasaray Başkanı, Gündüz Kılıçın rol aldığı, Taçsız Kral adlı, kendi hayatını konu alan bir filmde oynayan Oktay, Top ve Ben adlı anılarını ve hayatını anlattığı bir kitap yazdı.

Futbol hayatı boyunca, sadece 1 kez oyundan atılan, 6 kez gol kralı olan ve 217 gollük bir rekora imza atan, büyük bir golcü olmasının yanı sıra, iyi ahlakı ve sportmen kişiliğiyle de her takımdan taraftarın sevgisini kazanan Oktay, ayrıca 1960 yılında, 8 gün eksik askerlik yapmasından ötürü, maç izinleri karnesine işlenmediğinden Toptaşı Cezaevinde, 45 gün hapis yatmıştır. Oktay, jübilesini futbola ilk defa başladığı izmirde ve futbolu noktaladığı istanbulda olmak üzere iki kez yaptı. istanbulda, Galatasaray – Fenerbahçe arasında yapılan jübile maçı, 1-1 berabere biterken, izmirdeki maçta Göztepe, Galatasarayı 1-0 yendi.

Fenerbahçeyle oynanan jübile maçının son dakikalarında, Can Bartuyla formalarını değiştirerek kısa bir süre kendisi Fenerbahçe, Can Bartu ise Galatasaray için oynayarak bu maçı ölümsüzleştirdiler. Oktay, 1969 sezonunda sahalara veda etmesinin ardından, futboldan kopmayarak, bu alanda çeşitli görevler üstlendi.

Sarı – Kırmızılı kulüpte, yönetici ve menajer olarak görev yapan ve bir süre Galatasaray ve Bursasporda teknik adam olarak çalışmasından sonra, Metin Oktayın, son görevi, Milliyet Gazetesi spor yazarlığı idi.

13 Eylül 1991 de bir trafik kazası sonucu vefat eden Metin Oktay, Galatasaray Spor Kulübünün efsaneleşmiş golcülerinden biridir.

29 Ocak 1959 da, izmirde, Oya Sarı ile evlenen, ancak daha sonra boşanan Oktay, 1965 yılında, ikinci evliliğini, Servet Kardıçalı ile gerçekleştirdi

Ayrıca kontrol et

Ayten Gökçer Hayatı

Ayten Gökçer Kimdir Ayten Gökçer Kimdir, 26 Ocak 1940 tarihinde Ankara’da dünyaya gelmiştir. Gerçek ismi …