Menopozda Saç Sorunları

Menopozda Saç Sorunları

Saç dökülmesi ve incelmesi daha çok erkeklerde görülse de, menopozdaki kadınlar da saçlarının döküldüğünü fark ederler. Şu sıralar ilgilendiğimden mi, yoksa, beslenme biçimimizden veya, saçımıza uyguladığımız kimyasal mad­delerden mi, bilmiyorum, ama artık çevremde daha çok saçları seyrelmiş kadın görmeye başladım. Her gün tara­ğınızda daha fazla saç teli kaldığını görmek moral bozucu olabilir.

Doğa uzmanları insanların da hayvanlar gibi, belirli mevsimlerde tüy döktüklerini söylüyorlar. Sorunun bir nedeni bu olabilir, ama asıl neden, hormonların etkisidir. Bir zamanlar gurur kaynağımız olan saçlarımızı kaybetmek kolay sindirilecek şey değildir.

Genç görünmeye özen gösteren çoğu kadın ve erkek saç ektirmeye, peruk takmaya veya, Rogaine (Saç çıkartan bir ilaç) kullanmaya başlarlar. Kadınlarda östrojen kaybı saç dökülmesine ve incelmesine neden olur. Güçlü kimyevi maddeler, fön, elektrikli bigudi, boya ve uygun olmayan fırça kullanımı da saç dökülmesinin nedenlerindendir. Kendinize yuvarlak ve yumuşak bir fırça seçin. Sert fırçalardan kaçının. Günde en az sekiz bardak su için. Güneşte fazla kalmayın ve dengeli beslenin. Bir uzmana danıştıktan sonra, saçınıza uygun şampuan kullanın. Piyasada satılan saç bakım solüsyonları veya, evde yapabileceğiniz mayonez, bitkisel yağlar gibi saç besleyicileriyle de çözüm arayabilirsiniz.

Her şeyden öte, saçınızı biraz kestirin ve bakımlı tutun.Yaşam biçiminize uygun, bakımı kolay bir model seçin. Ağaran saçlarınızı sorun ediyorsanız önce doğal saç boyalarını kullanın. Unutmayın ki, elli yaşına gelen pek çok insanın saçları grileşmiştir. Böyle olmayanların büyük bir çoğunluğu özel bakımdan yarar görmüşlerdir.

Sizi rahatsız ediyorsa, vücudunuzdaki tüylenmeye karşı da bir şeyler yapabilirsiniz. Dudağınızın üstündeki tüyleri sarartmayı deneyebilirsiniz. Sorun sadece birkaç tüyse, bunları cımbızla alın.

Bacak veya, kollarınızda fazla tüylenme başladıysa, bunları oksijenle sarartabilirsiniz. Kullandığınız tüm ürünlerin alerji yapıp yapmadığını önceden deneyin. istenmeyen tüylerden kurtulmanın en kolay yolu tıraş etmektir. Tüy dökücü kremler de işe yarar. Ayrıca, ağda yapabilirsiniz. Elektroliz bütün tüylerinizi bir daha çıkmamasına yok eder. Bu yöntem, elektrikli bir iğneyle tüm tüylerinizin birer birer alınmasıdır, ama çok sıkıntılı olabilir. Enfeksiyon tehlikesi olduğu için, bu işlem mutlaka bir uzman tarafından ve temiz bir ortamda yapılmalıdır

Ayrıca kontrol et

Histeroskopi Nedir Nasıl Yapılır

Histeroskopi Nedir Nasıl Yapılır? Histeroskopi Ne Demek?

Histeroskopi Nedir Nasıl Yapılır? vajina ve rahim ağzından histeroskop adı verilen özel bir optik cihaz …