Mamogram Nedir

Mamogram Nedir

Bu işlem için, giysilerinizin belden yukanmı çıkarıp bol bir hasta önlüğü giymeniz ve göğüs üzerine hizalanmış kamerası olan bir cihazın önünde durmanız gerekir. Tekniker göğüslerinizden birini, iki sıkıştırma plakasının arasına yerleştirir ve göğsünüzü yassılaştırması için üst plakayı yavaşça aşağı doğru indirir.

Böylece tekniker, göğsün yandan ve önden görünümünü alıp, işlemi diğer göğüs için de tekrarlar. Göğüs implantasyonu olan kadınlardan ek görüntüler alınması gerekebilir.

Pap Smear Testi (Rahim ağzından alınan sürüntü) ve HPV leşti Pap testi – testi icat eden doktor Papanicolaou’nun isminin kısaltması, kanser ya da prekanseröz (kanser öncesi) belirtilerin tespiti için, rahim ağzından alınan hücreleri inceleyen bir testtir. Hücreler, tahtadan yapılmış küçük bir spatula ve rahim ağzı deliğinden örnekler alan çok küçük bir fırça yardımıyla pelvik muayene sırasında elde edilir. Hücreler, sitolog (hücrebilimci) adı verilen özel eğitimli teknisyenler ve bilgisayarlı aygıtlar tarafından incelenir.

Rahim ağzı kanserine, insan papillom virüsünün (HPV) belirli türleri yol açar. Pap smear testinde (rahim ağzından alınan sürüntü) ASC-US adı verilen özel bir anormallik bulunursa, bu teste bir HPV testi eklemek oldukça faydalıdır

Eğer test pozitif çıkarsa, kesinlikle bir kolposkopi incelemesi ve muhtemelen de bunu takiben bir biyopsi yaptırmanız gerekir. Ancak eğer negatif çıkarsa, böyle bir incelemeye gerek yoktur. LSIL (düşük dereceli lezyon) ve HSIL (yüksek dereceli lezyon) adı verilen, diğer hafif Pap smear anormallikleri bulunan HPV testinin faydası ise kanıtlanmamıştır.

Adet kanaması, testin doğruluk payının azalmasına neden olacağından, adet dönemindeyseniz Pap smear testi yaptırmamanız gerekir.

Ek olarak, antiseptik suyla yıkamamak, vajinal kremler ve tampon kullanmamalı ya da testten önceki 24 saat için ilişkiye girmemeniz de gerekir. Bazı kadınlar için pelvik muayene rahatsız edici olabilir. Hücrelerin toplanması sırasında, kısa süreli kramplar hissedebilirsiniz ama bunun dışında, bu, ağrısız bir işlemdir

Ayrıca kontrol et

Histeroskopi Nedir Nasıl Yapılır

Histeroskopi Nedir Nasıl Yapılır? Histeroskopi Ne Demek?

Histeroskopi Nedir Nasıl Yapılır? vajina ve rahim ağzından histeroskop adı verilen özel bir optik cihaz …