Lazerle Kusursuz Göz Operasyonu

Lazerle Kusursuz Göz Operasyonu

Göz kusurlarını düzeltmek için kullanılan lazer tekniğinde, şimdi yepyeni bir teknoloji olan IntraLase lastik uygulanarak, hastaların daha avantajlı tedavi olması sağlanıyor Gözün iyi görmemesine neden olan miyop, hipermetrop, astigmat bir refraksiyon kusurudur. lastik, ameliyat tekniği, şu anda halen dünyada refraksiyon kusurunun tedavisi için en çok tercih edilen yöntemdir. Yöntem iki basamaktan oluşur

1. Kornea dokusunda 90 ila 160 mikron kalınlığında ince bir tabaka (flep) kaldırılır.

2. Flep kalktıktan sonra, yatak dokuya (stroma) lazer yapılarak kornea şekillendirilir.

Güvenli ve mükemmel
ilk kez Prof. Dr. ioannis Pallikaris tarafından yapılan lastik ameliyatında, bu iki basamak şu ana kadar gelişen teknolojiyle beraber çeşitli değişikliklere uğrayarak daha güvenli ve daha mükemmel sonuçlar alınabilir hale gelmiştir. Lazer teknolojisinde yapılan uzay çağı denilen değişiklikler sayesinde, düşük ablasyon, Wavefront, Topolyzer, Q-Value gibi gelişimler özellikle ikinci basamaktaki başarıyı artırmıştır.

Risk oranı düşüyor
Birinci basamakta kullanılan mikrokeratom da ise mekanik manuelden bilgisayarlı otomatize şekillere değişim göstererek, gelişimine devam etmiştir. Ancak, yine de mikrokeratomlarda bir jilet dolayısıyla kesim işlemi var ve bu kesim işleminin kusursuz yapılabilmesi için birbiriyle bağımlı birçok faktör söz konusu. Vakum sistemi, bıçakta hatasızlık, korneanın özellikleri, hastanın uyumu gibi. Bu faktörler arttıkça, minimum olan hata payı yükselmektedir.

Ağrısız çözüm
IntraLase, halen kullanılan lastik ameliyatında flep oluşturmada mekanik mikrokeratomlara teknolojinin sunduğu alternatif bir yöntemdir.

IntraLase, Türkiye de ilk defa Dünya Göz Hastanesinde, dünyada toplam 155 klinikte kullanılmaktadır. Bugüne kadar yaklaşık 200 bin ameliyat yapılmış ve hiçbir flep komplikasyonuna rastlanılmamıştır. IntraLase ayrıca

Keratokonus tedavisinde kullanılan INTACS (Intracorneal stromal ring) operasyonlarında ringin yerleştirileceği tünelin oluşturulmasında kullanılabilir.

Intraintacs Anterior lameller keratoplasti de kullanılabilir. Ameliyat süresi yaklaşık tek gözde 5 dakikadır. Mekanik yöntemdeki kadar yüksek vakum olmadığından, ağrı duyulmuyor. IntraLase ile flebi oluşturduktan sonra flebin kaldırılması için yaklaşık 15 dakika beklenebilir. Flep kaldırıldıktan sonra planlanan lazer tedavisiyle kornea şekillendirilir. Yarım saat sonra, hasta doktor tarafından tekrar görülür. IntraLase flep kenarları daha dik olduğundan dolayı, daha mükemmel yapışma, daha az epitel problemler görülür ve iyileşme süresi daha kısa olur. Bir gün sonra kontrol yapılarak tedavi sonlandırılır.

Kimlere yapılır
IntraLase, lastik endikasyonları konulan tüm hastalara yapılabilir. Özellikle mekanik mikrokeratomlardan, korneanın kesilmesinden dolayı korkan hastalar, korneası çok düz, dik ve çok yüksek astigmatizması olan hastalarda tercih edilmesi gerekmektedir.

IntraLase lastikin avantajları
Planlanan cerrahi sonuçlarda net başarı, kişiye özel flep uygulamasıdır. Flebin kalınlığı, boyutu, yerinin tespitinde kusursuz başarı sağlanır. Mekanik yöntemle son derece nadir görülse de flep oluşturma esnasında görülen sorunlar nedeniyle oluşan Buttonehole, free flep, desantralize flep, yarım veya küçük flep oluşması gibi komplikasyonlar hemen hemen hiç görülmez. Şimdiye kadar tedavisi yapılan 200 bin vaka içerisinde, bu nedenlerle ameliyat iptali ya da ertelenmesi olmamıştır.

Kuru göz oluşumunda daha az risk taşır.

DLK (Difüz Lameller Keratit) riskini azaltır.

Flep altı epitelyum yürümesinin riskini düşürür.

Flep keskin kenarlı olduğu için daha güçlü yapışır, bu nedenle kayma, kırışma riskleri azalır.

Oluşturulan yatak stromanın kusursuz yüzeyi, yapılacak excimer lazerden elde edilecek sonucun daha net olmasını sağlamaktadır. Özellikle Wavefront gibi kişiye özel tedavinin yapıldığı durumlarda, sonuçta mükemmeliyete götürür.

Özellikle çok dik ya da çok düz kornealı, kapak aralığı dar olan mekanik keratom kullanımının zor olduğu vakalarda, kolayca flep elde edilebilir.

IntraLase lastik
Dünyada lastikin kullanıldığı günden beri, mekanik mikrokeratomlara alternatif ilk defa yeni bir teknoloji geliştirildi.

IntraLase bilgisayar kontrolünde lazerle flebin kaldırılmasıdır. Flep yeri, büyüklüğü, kalınlığı doktorun planladığı şekilde kusursuz olarak yaratılır. IntraLase, flebin elde edilmesi basamağında riskleri neredeyse sıfıra indirmektedir. IntraLase lastik, kişiye özel flep oluşturma imkanı verir. IntraLasete Femtosecond teknolojisi kullanılır. Femtosecond teknolojisi saniyede 15 bin lazer nokta vuruşunun bir araya gelerek oluşturduğu devamlı akan bir lazer ışını, 23 mikron büyüklükte karbondioksitsu karışımı kabarcıklar oluşturarak, stromada kusursuz bir ayırma yapar

Flep büyüklüğü, yeri, kalınlığı bilgisayar kontrolü altında planlanabilir. Flebin çevresel kesisi dik olarak yapılabilir bu, göz sinirlerinin daha az hasarına, flebin yerine yayıldıktan sonra daha stabil yapışmasına neden olur. Flep altında epitel yürümesi riski azalır

Ayrıca kontrol et

Hangi Elini Kullananlar Zekidir

Hangi Elini Kullananlar Zekidir

Hangi Elini Kullananlar Zekidir Yıllardır toplum üzerinde yaygın olarak bilinen bir doğrultma bulunmaktadır. Sol elini …