Kuru Öksürüğe Ne iyi Gelir

Kuru Öksürüğe Ne iyi Gelir? Kuru Öksürük Nedir?

Kuru Öksürüğe Ne iyi Gelir? Kuru öksürük çevresel koşullara bağlı olduğu gibi, tahriş, alerji veya başka bir hastalığın habercisi de olabilmektedir. Kışın üşütmeden, yazınsa alerji ve tozlu ortamlardan kaynaklanabilir.Bazı kişilerde kuru öksürük sık yaşanan bir olaydır. Kuru öksürük kısa süreli ve geçici olduğu sürece sorun değildir. Hatta kuru öksürüğün sağlıklı olduğu vücudun savunma mekanizmasının bir korunma refleksi olduğunu söyleyebiliriz.Kronik kuru öksürük genelede sigara dumani, çevresel faktörler, alerji, geniz akıntısı veya astım, bronşitten kaynaklanabilir. Bazı kişilerde ise psikolojik veya nedensiz kuru öksürük meydana gelebilir.Bütün bunların dışında mide reflüsü kuru öksürüğe neden olabilir. Mide ekşimesinden kaynaklanan tükrük artışı, yanma gibi nedenler de kuru öksürüğe neden olan diğer sebeplerdir.

Kuru Öksürüğün Nedenleri

Kuru Öksürüğe Ne iyi Gelir? Yukarıda kuru öksürüğe neden olan bazı etkenlerden kısaca bahsettik ve vücuduns avunma sisteminin bir tepskisi olabileceği gibi bazı hastalıkların sinyali olabileceğinin altını çizmiştik. Özetle bakacak olursak kuru öksürek nedenlerini şu şekilde sıralamak mümkün.

 • Boğmaca (pertussis)
  Grip
  Yabancı nesnenin boğaza kaçması
  Mycoplasma pneumonia
  Bazı kalp ve tansiyon ilaçlarının neden olduğu yan etkiler
  Soğuk algınlığı
  Zaturre
  Astım,
  Bronşit

Fakat bunların dışında kuru öksürük aşağıdaki bazı ciddi hastalıkların habercisi olabilir, bu yüzden kuru öksürüğe maruz kaldığınızda mutlaka doktorunuza görünerek altında yatan sebepleri araştırmanız gerekir.

 • Akut sinüzit
  Bronşektazi
  Bronşiolit (özellikle küçük çocuklarda)
  Boğulma tehlikesi (özellikle çocuklarda) ilkyardım
  Kronik sinüzit
  KOAH
  Krup (özellikle küçük çocuklarda)
  Kistik fibrozis
  Anfizem
  Saman nezlesi
  Kalp yetmezliği (konjestif)
  Larenjit
  Akciğer kanseri

Kuru öksürüğün altında her zaman illaki ciddi hastalıklar aranması gerekmez, lakin mutlaka doktor kontrolünden geçerek sebepler belirlenmeli ve gecikmeden öksürük tedavisine başlanmalıdır.

Kuru Öksürük Tedavisi

Doktorunuzun belirlediği tedavi metodunun yanında, kuru öksürük tedavisini hızlandıracak bitkisel tedavi yöntemlerini kullanabilirsiniz.

Bal

Bal kuru öksürük tedavisinde asırlardır kullanılmaktadır. Antibiyotik özelliği olan ve bir çok yapay antibiyotikten daha etkili olan bal, kuru öksürük tedavisinde ön plana çıkan en önemli tedavi metodu. Özellikle enfeksiyonlardan kaynaklanan kuru öksürüğe karşı sabah ve akşam bir kaşık bal faydalıdır. Balı süte ve yoğurda karıştırarak da tüketebilirsiniz.

Meyan Kökü Çayı

Meyan kökü çayı, solunum yollarında meydana gelen enfeksiyonların neden olduğu tıkanıkların giderilmesine ve bu tıkanıkların neden olduğu kuru öksürük sorunlarına karşı etkili olabilir.

2 yemek kaşığı meyan kökünü saf suda kaynatın ve 10-15 dakika demlemeye bıraktıktan sonra günde 2 fincan tüketin.

Tuzlu Su

Kuru öksürük için popüler tedavi yöntemlerden bir tanesi de tuzlu su ile gardaradır. Özellikle üst solunum yollarında mukus salgısının dengelenmesine ve temizlenmesine yardımcı olan tuzlu su, iltihapların temizlesnmesine yardımcı olarak kuru öksürük sorunlarından kurtulmaya yardımcı olabilir.

Bir bardak tuzlu suya 2 çay kaşığı tuz karıştırarak günde 3-4 kere 20 saniye boyunca gargara yapmak kuru öksürük tedavisine yardımcı olabilir.

Buhar

Asırlardan beri kuru öksürük tedavisinde kullanılan diğer bir yöntem ise buharlı tedavidir. Kaynayan suyun buharını solumak mukus ve balgamın gevşemesini sağlayarak solunum yollarının temzlenmesine yardımcı olabilir.

Buhar tedavisinden maksimum derecede fayda elde etmek için, çay ağacı, okaliptus veya naneyi suya koyarak buharını içinize çekmeniz üst ve alt solunum yollarının temizlenmesini ve kuru öksürüğün tedavi edilmesini sağlayabilir.

Kekik Çayı

Kekik yüzyıllardır, hatta insanlık tarihinden beri kuru öksürük tedavisinde etkin şekilde kullanılmaktadır. Kekik anti mikrobiyal özelliklere sahiptir ve bu özelliğinden dolayı enfeksiyon ve mikropların neden olduğu kuru öksürük vaklarına karşı oldukç atekilidir.

Kekiği havanda ezerek balveya limon katarak günde iki tatlı kaşığı alabilirsiniz veya yemeklerde kullanabilirsiniz. Özellikle kronk olmayan kuru öksürüklere karşı kekik anlık rahatlama sağlayabilir.

Bal ve Biber

Karabiber veya diğer biber çeşitleri dünya mutfağında en çok kullanılan bitkilerin başında gelir. C vitamini deposu olan biber çeşitleri özellikle üşütmeden kaynaklanan kuru öksürük tedavisine karşı etkilidir.

Bir bardak suya bir çay kaşığı kırmızı biber veya kara biber koyarak kaynatın. Biberin acılığını gidermek için bir çay kaşığı bal veya birkaç damla limon katabilirsiniz. Sabah ve akşam yatmadan önce bir bardak tüketmek solunum yollarının temizlenmesine ve kuru öksürük tedavisine yardımcı olabilir.

Zencefil Nane Şurubu

Zencefil bütün öksürük tiplerine karşı etkilidir. Baharatlı zencefil özellikle akciğer mukuslarını gecşetici ve yatıştırıcı özelliği vardır. Aynı zamanda balgamı yumuşatarak sökmeyi sağlar.

Ancak aşırı derecede kuru öksürük yaşıyorsanız zencefil çayını içmeden önce nane demleyerek içmenizi öneniriz.

Nane aynı zamanda öksürüğü rahatlatır, hemen ardından zencefil çayını aldığınızda balgam sökülmseini sağlamış olursunuz.

Ayrıca kontrol et

Stres Beyninizi Nasıl Etkiliyor

Stres Beyninizi Nasıl Etkiliyor? Stres Nedir?

Stres Beyninizi Nasıl Etkiliyor? sinirli, karamsar, bunalmış ve yalnız mı hissediyorsunuz? Dert etmeyin. Bu hepimizin …