Kumpas Nedir

Kumpas Nedir

Kumpas Nedir? Kumpas Ne Demektir? Kumpas Nedir Kısaca? Kumpas Ne Demek? Kumpas Hakkında Bilgi?

A.) Dizicilerin harfleri satır durumuna getirirken içine yerleştirdikleri ayarlanabilir demir yuva.

B.) Sanayide kalınlık ve incelikleri ölçmede kullanılan ölçüm aleti.3 . argo Hile düzen.

1-) Daha ziyade tornacılık genel anlamda da imalat sektöründe kullanılan hassas ölçüm aletidir. ölçüm hassasiyetine ölçüm şekline göre çeşitleri vardır. standart kumpas iki çenesi arasında kalan kısmı ölçen sürgülü bir alettir. şeklikabaca boru anahtarını andırır diyebiliriz.bir sabit cetvel üzerinde gezen hareketli bir parçadan oluşur. kumpas nasıl okunur? ilk bakışta anlaşılması zor olan bu işi sözlük database’inde bulunması için anlatayım. belki ihtiyacı olana faydası olur

sürgünün üzerinde hareket ettiği cetvelde 0’dan başlamak suretiyle kumpasın boyunca rakamlar vardır. rakamlar milimetre cinsindendir. her minik çizgi bir milimdir. on milimde bir 102030… diye rakamlar gider. sürgülü parçanın üzerinde de 0’dan başlayıp 10’a kadar rakamlar vardır fakat bu çizgilerin arası bir milim değildir. kaç milim olduğu sizin için önemli değildir. bir parçayı ölçtüğünüzde ilk bakacağınız şey sürgünün üzerindeki 0’çizgsinin cetvelde hangi rakama karşılık geldiğidir. diyelim ki 10 milimden sonra iki çizgi daha gitmiş.

bu demektir ki ölçtüğünüz parça 12 milimdir. fakat diyelim ki 12. milim çizgisini birazcık geçmiş ama 13.milime gelmemiş. bu durumda ölçü kaçtır? işte o sürgü üzerindeki 0’dan 10’a kadar olan rakamlar burada devreye girer. bu rakamlardan hangisi cetvel üzerindeki bir milim çizgisine tam olarak oturuyorsa sizin ölçümünüzün ondalık kısmı odur demektir. sizin parçanız 124 milim geliyorsa sürgü üzerindeki 4 yazan çizginin cetvel üzerindeki bir milim çizgisinin tam üstüne denk gelmesi gerekmektedir. kumpaslar derinlik kumpası delik kumpası vs gibi çeşitlerde de olabilir ama ölçüm sistemleri aynıdır.

2-) Birisine tuzak kurmak. dalga geçmek ikili oynamak taşağa almak dalavere çevirmek gibi.

Ayrıca kontrol et

Transpalet Nedir

Transpalet Nedir? Transpalet Ne Demek?

Transpalet Nedir?  Araçların yapılış amaçları yük taşımak, ağır yükleri bir noktadan başka bir noktaya (yatay …