Kronik Prostatit Nedir

Kronik Prostatit Nedir? Kronik Prostatit Tedavisi?

Kronik Prostatit Nedir? Belirtileri Sık ve zor idrar yapma, Acil idrar yapma ihtiyacı, Kalça kemiği ve cinsel bölgede ağrı, ateş, titreme, sancılı ejakülasyon, idrarda kan(arada bir). Kronik prostatis prostat bezinin uzun süren enfeksiyonudur. Bazı vakalarda kronik prostatitis, akut prostatitisi takip eder. Semptomları genellikle daha hafiftir. hastalık diğer idrar kanalı enfeksiyonlarıyla birlikte de olmayabilir de.

Kronik Prostatit Ne Kadar Ciddi

Kronik prostatitis farklı kişileri farklı biçimde etkiler. Semptomları rahatsızlıktan sancıya kadar uzanabilir. Kronik prostatitisin sebebi bazen, başka idrar yolu enfeksiyonlarına da neden olan veya oradan yayılan bakterilerdir.

Tedavi – Kendi Kendine Yardım

sıcak su dolu küvette oturmak kronik prostatitisin semptomlarını bazen rahatlatır. Daha önceleri doktorun prostata masaj uygulaması çok kullanılan yöntemdi, bugünlerde pek az başvurulmaktadır.

İlaç

Kronik prostatitisin tedavisi için çoğunlukla antibiyotikler verilir. Bazen belirtileri rahatlatmak için antikolinerjik ilaçlar kullanılır.Kronik Prostatit Nedir

Kronik Prostatit Nedir?

Kronik prostatit, prostat bezinde ortaya çıkan, bulaşıcı olmayan ancak uzun süren ve tedaviye dirençli belirtilerle seyreden iltihabi durumdur. Kronik prostatit teşhisi için semptomların en az üç ay boyunca mevcut olması gerekir. Akut prostatitte ise belirtiler çok daha çabuk geçer. Kronik prostatit tipik olarak erkeklerin alt pelvis bölgesinde ağrıya neden olur. Sık idrara çıkma ve idrar yaparken yanma gibi idrar yolları ile ilişkili belirtiler de bulunabilir. Tedavisi genellikle zordur ve antibiyotik kullanımı gerektirebilir.

Kronik Prostatit Nedenleri?

Doğru teşhis, etkili tedavinin anahtarıdır. Bununla birlikte kronik prostatitin nedenini teşhis etmek bazen zor olabilir. Kronik prostatitin nedenleri hastalığın tipine göre değişiklik gösterir. İki ana tip kronik prostatit vardır. ‘Kronik bakteriyel prostatit’, bakterilerin neden olduğu uzun süreli enfeksiyondan kaynaklanır. Kronik non-bakteriyel prostatit ya da diğer adıyla Kronik pelvik ağrı sendromunda ise neden tam olarak anlaşılamamıştır.
Kronik prostatit tanısı nasıl konulur?

Prostatit teşhisi üroloji uzmanı tarafından konulmaktadır. doktor teşhis için öncelikle kişinin şikayetlerini ve tıbbi geçmişini sorgular. Sonrasında makattan parmakla rektal muayene adı verilen prostat muayenesi yapar. Rektal muayenede doktor, prostatın şişlik ve büyüklüğünü kontrol eder.

İdrar, kan ya da semen örneği ile çeşitli testler yapılabilir. Ultrason incelemesi ve sistoskopi tanıda kullanılabilir. Sistoskopi; idrar yollarının, ucunda küçük bir kamera bulunan bir cihazla incelenmesidir. Kesin sonuca ulaşmak için prostattan parça alınarak patoloji bölümünde incelenmesi gerekebilir.

Kronik Prostatit Nasıl Geçer?

Kronik prostatit tedavisi sebebe bağlı. olarak değişiklik gösterir. Bakteriyel prostatit için genellikle ağızdan oral antibiyotikler önerilir. Uzun süren veya tekrarlayan enfeksiyonları olan kişiler, 6 aya kadar devam edebilen uzun vadeli antibiyotik tedavisine ihtiyaç duyabilir. Ağızdan tedavi yeterli olmazsa hastalığın damardan tedavisi gerekebilir. Antibiyotik tedavisiyle iyileşme olmayan durumlara yönelik ağrı ve iltihap giderici farklı ilaçlar ile kas gevşetici ajanlar kullanılır. İdrar yollarında idrar yapmayı güçleştiren kalıcı hasar oluşmuşsa cerrahi tedavi yapılır. Transüretral mikrodalga tedavisi ya da kısaca tumt tedavisi dirençli kronik prostatit vakalarında kullanılan diğer bir tedavi seçeneğidir. Bu yöntemde mikrodalga enerjisi kullanarak prostat boyutları küçültülür.

Ayrıca kontrol et

Testis Tümörü Nedir

Testis Tümörü Nedir? Testis Tümörü Tedavisi?

Testis Tümörü Nedir? Testis kanserleri 15-35 yaş erkekler arasında en sık görülen kanser tiplerinden biridir.Erkeklerde …