Koyun Nedir

Koyun Nedir? Koyun Hakkında Bilgi?

Koyun Nedir? Koyun alt familyası içinde bir grup oluştururlar, ve keçilerle yakınlıklarından dolayı bazı sınıflandırmalarda hatta aynı familyada olarak tarif edilirler. Ev hayvanı olarak tanıdığımız koyunun yanında birçok yabani türleri vardır.

Koyun Nedir? Koyun Ne Demek?

Kuzu ev hayvanı olan koyunlar, tahminen ev köpeğinin yanında en eski ev hayvanlarıdırlar, ve 6000 ila 8000 yıl evvel evcilleştirilmişlerdir. Gevişgetirenler ailesinin tür olarak en zengin familyasıdır. Kuzey Amerika, Avrupa, Asya ve özellikle Afrikada yayılmışlardır. Güney Amerikaya ve Avustralyaya insan eliyle ulaşmışlardır. Farklı biyotoplarda, özellikle steplerde, dağlık kesimlerde, az da olsa ormanlarda bulunurlar. Bitkisel besinlerle beslenirler, sürü oluşturma eğilimleri çok yüksektir.

Sütünden, yününden yararlanılan uysal hayvanlardır. Burun kısımları çıplak ve nemli, vücutları kalın tüylerle kaplıdır. Erkeklerde herzaman bir çift boynuz bulunurken, dişilerde bazen bulunur. Boynuzlar üzerindeki boğumlar yaş hesaplamasında kullanılır. Vücutlarında ekstra kıl oluşumları sakal,yele vs. bulunur. Yılda 2 kez ve her defasında 1-3 yavru doğururlar. Gebelik süreleri 5-11 aydır.

Koyunlar Ne Kadar Yaşar

Koyunların ömürleri 10 ila 12 yıl arasında olup değişmektedir.

Koyun Ne Yer Ve Ne İle Beslenir?

Koyunların yeşil alanda otlatılması en iyi beslenme şeklidir. Ancak kuraklık dönemlerinde ve yeterli yeşil alan olmadığında yemlenmeleri gerekecektir

Yemlerin düzenli verilmesi, su yalaklarının her zaman dolu ve temiz olması da oldukça önemlidir. Bol floralı meralar olması koyun besiciliği için çok önemlidir. Ayrıca kuzulayan dişileri ve kuzuları köpek ve tilkilerden korumak çok önemlidir. Bazı kişiler çoban köpeği kullanır ve bu sayede vahşi hayvanların sürüye saldırmasını önlerler.

Ayrıca kontrol et

Transpalet Nedir

Transpalet Nedir? Transpalet Ne Demek?

Transpalet Nedir?  Araçların yapılış amaçları yük taşımak, ağır yükleri bir noktadan başka bir noktaya (yatay …