Ana Sayfa / Genel Bilgiler / Korku Nedir

Korku Nedir

Korku Nedir

korku Nedir, Korku bilinçli olarak tanınan dış tehlike kaynak­larına karşı gösterilen emosyonel tepkiye korku denir. günlük hayatımızda huzursuzluk ve ürkme halinden dehşet duygusuna kadar sübjektif olarak değişen korku, de­receleri yaşarız. korkunun bedensel veya fizyolojik belirti­leri ise otonom sinir sisteminde ve iç salgı bezlerinde meydana gelen değişmelerdir. korkunun, arkasından yapılan kan muaye­nelerinde serumda bazı maddelerin adre­nalin, kortizol gibi artmış olduğu görülür. deri damarlarının büzülmesi kılların dikil­mesi urperme, kan dolaşımının artması, nabzın hızlanması, terleme ve titreme tremor insanda görülen tipik korku belirti­lendi.

Anksiete veya huzursuzluk denilen halde ise korku kaynağı bilinmediği halde psiko­lojik bir gerginlik vardır. Psikolojik bozuk­luklar arasında hastalık derecesine varan korkuya ise fobi adı verilir. Fobileri olan insanlar bazı durumlara, kimselere veya nesnelere özel bir anlam verirler ve bun­larla karşılaştıkları zaman korku duyarlar.

Ruh hastalıkları arasmda çeşitli fobik reaksiyonlar agorafobi, klaustrofobi vb. var­dır Yabancılardan korkmak, ksenofobi, sos­yal korku şekli, kedi, köpek, fare, örümcek ve yılan korkusu özel korku biçimleridir.

Ayrıca kontrol et

insan Neden Kızarır

insan Neden Kızarır? insanlar Neden Kızarır? kızarmanın, sempatik sinir sistemimizin ve kısmen de ‘savaş veya …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir