Kolposkopi Nedir

Kolposkopi Nedir

Kolposkop, doktorun kanser oluşturmaya eğilim gösteren hücre değişikliklerini görebilmesini sağlayan küçük bir dürbünlü büyüteçtir. Kolposkop, ayrıca doktorun rahim ağzı biyopsisi yapılabilecek en uygun yeri saptamasına yardımcı olur.Doktor, vajina duvarlarını, rahim ağzmm yüzeyini ve rahime giden rahim ağzı kanalını muayene etmek için kolposkop kullanır.

Kolposkopi, anestezi uygulamayı her zaman gerektirmez. Bazı kadınlarda bu uygulama sonrası küçük kramplar meydana gelir. Spekulumu (rahmi görmek için kullanılan alet) taktıktan sonra doktorunuz, anormal hücreleri saptamak üzere, incelenmekte olan bölgeyi özel bir solüsyon ile temizler. Kolposkop da, bu hücreleri incelemek için kullanılır.

Endometriyal Biyopsi (Rahim iç tabakasından parça alma (örnekleme) işlemi)Endometriyal biyopsi, endometriyum (rahim iç tabakası) örneği gerektirir.

Doktorunuz, hamile olmadığınızdan emin olduktan sonra, içi boş bir kateteri (sonda) endometriyuma temas edinceye kadar içeri iter. Küçük endometriyal doku parçalarının kateterin içine emilerek çekilebilmesi için, piston yavaşça geri çekilir.Bu biyopsi, doktorun muayenehanesinde yapılır.

abilir ve sadece birkaç dakika süren bir işlemdir. Geçici bir rahatsızlık vermekle birlikte, bu işlem genellikle anestezi gerektirmez. işlem sonrasında bir veya iki gün bir miktar kan lekesi görebilirsiniz.

FSH ve LH Kan Testleri
Kanınızda bulunan iki hormon, Foiikül Uyarıcı Hormon (FSH) ve Luteinize edici Hormon (LH) düzeyini ölçmek, anormal adet döngüleri, yumurtlayamama ve kısırlığın nedenlerini saptamada faydalı olabileceğ

Ayrıca kontrol et

Histeroskopi Nedir Nasıl Yapılır

Histeroskopi Nedir Nasıl Yapılır? Histeroskopi Ne Demek?

Histeroskopi Nedir Nasıl Yapılır? vajina ve rahim ağzından histeroskop adı verilen özel bir optik cihaz …