Kirpik Nedir

Kirpik Nedir

Kirpik Ne Demektir? Kirpik Nedir Kısaca? Kirpik Hakkında Bilgi? Kirpik Ne Demek? Kirpik Nedir? Kirpik Hakkında Kısaca Bilgi?

Kirpik Nedir, Göz kapaklarının serbest kenarlarında, genellikle tek sıra üzerine dizilmiş olarak bulunan özel kıllar. Kalınlıkları erkeklerde 67 mikron, kadınlarda ise 90 mikron kadardır. Üst göz kapağındakilerin sayısı 150-200, alt göz kapağındakilerin ise 70-100 kadardır. Diğer bölge kıllarına nazaran koyu renklidirler. Nadiren çok ileri yaşlarda beyazlaşırlar. Yine nadir görülen bir durum olarak çok sarı kirpikler ve bir kısmı beyazlaşmış kirpikler de bulunabilir. Kirpiklerin ortalama ömrü 5-6 aydır. Şekilleri genillikle düzdür. Bazan alta veya üste doğru kavis yapabilirler, kıvırcık ve dalgalı olmazlar.

Kirpik köklerinin iltihaplanmasına “blepharitis” denilmektedir. Bu iltihabın kuru ve sulu şekilleri vardır. Tedavide antibiyotikli melhem ve damlalar kullanılmaktadır. Bazan kirpiklerin göz küresine doğru kıvrılıp, gözün camsı bölümüne battığı olur ki bu durumlarda derhal müdahale gerekir.

Kirpikler estetik görünümün bir parçası olduğu için, bayanlar tarafından kullanılan, takma kirpikler de piyasada bulunmaktadır. Kirpikleri kalın ve canlı gösteren rimel adlı güzellik müstahzarı da son derece rağbet gören bir maddedir. Yetkili uzmanlar bunların çeşitli zararları olduklarını belirtmektedirler.

Kirpiklerin iltihabı

çoğu defa ömür boyu devam eder. kirpik dökülmesi ve kepeklenme bu durumda karakteristiktir. Çoğu defa görme bozukluğu altında yatan sebeb olduğundan, şikayetler gözlük takınca büyük ölçüde kaybolur. Onun için bir göz hekimine görünmelidir.

ipek kirpik uygulaması sonrasında günlük hayatta dikkat edilmesi gereken önemli noktalar vardır. İlki yüz yıkama veya banyo esnasında köpük, jel, sabun gibi herhangi bir malzemenin kesinlikle ipek kirpiklere temas etmemesi gerekmekte. İkinci nokta uyku esnasında kirpiklerin yastığa değmemesidir. Sırt üstü yatmak buna çözüm olacaktır. Diğer bir nokta ise makyaj malzemeleridir. Eğer maskara, göz farı,eyeliner gibi ürünler kullanılacaksa kesinlikle yağsız bir makyaj temizleyicisi ile temizlenmelidir. Çünkü yağ bazlı makyaj temizleyicileri ipek kirpik yapıştırıcısının yapısını bozmaktadır.

İpek kirpikleri çıkartılması yine uzman kişiler tarafından yapılmalıdır. Aksi halde gerçek kirpiklere büyük zararlar verebilir.

İpek kirpik uygulamasının alerjik reaksiyona mahal vermemesi için uygulama yapılmadan önce sadece bir iki tane kirpik yapıştırılıp 24 saat beklenmelidir. Eğer alerjik bir reaksiyona neden olmazsa uygulama gerçekleştirilebilir. Gerçek kirpiklerin zarar görmemesi için kesinlikle profesyonel yerlerde yaptırılmalı ve bakımına çok dikkat edilmelidir.

Ayrıca kontrol et

Histeroskopi Nedir Nasıl Yapılır

Histeroskopi Nedir Nasıl Yapılır? Histeroskopi Ne Demek?

Histeroskopi Nedir Nasıl Yapılır? vajina ve rahim ağzından histeroskop adı verilen özel bir optik cihaz …