Kilo Problemi Nedenleri

Kilo Problemi Nedenleri

kilo verme Dışarıdan öyle gözükmüyor olabilirsiniz. Genelde bu konulara dokunmaktan korkarız ve yok sayarız; içimizdeki bu duygulara duvar örüp öyle görünmeyiz, erteleriz ama bu hiçbir problemi çözmez sadece daha da büyüyerek içimizi kemirir. Esas korkulması gereken duygulardan kaçmaktır. Bu her konu ile ilgili olabilir; kendinizi algılayışınız, eşiniz, çocuğunuz ya da anne babanızın davranışları vb. hepsi içinizde birikebilir.

Bir örnek olarak özlem hanım
Yıllardır içinize atmış olduğunuz öfke ve suçluluk duygularının sizlere vermiş olduğu rahatsızlığa güzel bir örneği bir önceki yazımda altta yatan nedenlerine değinmeden Özlem Hanımın hikâyesi ile vermeye çalışmıştım. Aslında Özlem Hanımın gerçek problemi hiç de azımsanmayacak miktarda çevremizde var olan bir sorun ama ne yazık ki bunlar halen saklanılmaya devam ediyor. Özlem Hanımın yaşadığı problemin kökeninde cinsel bir travma vardı. Küçük yaşlarda başından geçen bu hikâyeyi kendisi bile hatırlamıyor aslında. Yaşadığı acı ile başa çıkmak için ikinci bir kişilik oluşturmuş ve bu kimliği bilinçaltında saklamayı seçmekten başka çaresi kalmamıştı. Kendisinin bu kimlikten bilinç düzeyinde haberi yoktu. Zaten farkında olması durumundaki acıya dayanamazdı. içimizdeki sistem böyle işliyor. Her koşulda bizi korumaya çalışıyor.

Kendisinde olaydan dolayı yoğun bir suçluluk duygusu hâkimdi. Yaptığımız çalışmalarla bu olumsuz duyguyu çeşitli yöntemlerle boşalttık şimdi kendisini daha rahat ve huzurlu hissediyor. Artık kendisini rahatsız eden olumsuz bir duygu olmadığından bunu gidermek için anlam veremediği yeme dürtüleri de yok.

Birde derya hanımın durumu var
Ama her zaman işler bu düzeyde olmaya biliyor, bazen de sadece tercihlerimizden dolayı ya da küçüklükten gelen yemek yemenin bizde yaşattığı olumlu duyguları hatırlamak için de yiyebiliyoruz. Farkında olmadan aynı Derya Hanım gibi, kendisi ile çalışmamız halen devam ediyor. Çok detaya inmeden yaşadıklarını onun cümleleri ile virgülüne bile dokunmadan aynen paylaşmak istiyorum;

Çok uzun bir süredir diyetisyene gidiyordum. Tüm listeye eksiksiz uymama rağmen 15 günde bir çıkmış olduğum tartının üzerinde hiçbir değişiklik olmaması beni çok üzüyor ve sıkıntıya sokuyordu. Günden güne vücudumun genişlediğini hissediyor ve psikolojik olarak kendimi çok kötü hissediyordum. Bir gün bir arkadaş ortamında hipnozla zayıflama programları olduğunu duydum ve çok kısa bir süre sonra diyetisyeni bırakıp bu programa katıldım. ilk seansta birbirimizi tanımak ve kısa bir hipnoz yaşamıştım. Çok heyecanlıydım ve muhteşem bir duyguydu. O sesin seni yönlendirdiği yere gidiyorsun ve derinlerde yatan seni yemek yemeğe sonsuz bir istekle teşvik eden şeyi yakalamaya çalışıyorsun.

ilk seansımdan sonra bende çok şeyin değiştiğini hissedebiliyordum. Bu psikolojik değildi. Yani kendimi girmiş olduğum sürece ayak uydurmaya çalışmıyordum, gerçekten değişiyordum. Daha pozitiftim, daha az sinirli her seansta geçmişte ve bugün de beni yemek yemeğe teşvik eden şeyleri bulup onları affediyor ya da EFT yoluyla onlardan kurtuluyordum. Bir zaman sonra kendi kendimi hipnoz etmeye de başlayacaktım. Bu süreç geçmişte bilinçaltımıza yerleşmiş ve aslında ruhen ve bedenen bizi yöneten kalıplaşmış düşüncelerden uzaklaştırıp yerine olumlu telkinleri koyup uygulamamı sağladı. Kendi kabuğumdan çıkıp vermiş olduğum hedefe ve kafamın sağ tarafında her gün benimle yürüyen, yiyip içerken bile hep orada bana bakan yeni görüntüme ulaşmak için daha bilinçli ve daha temiz bir bilinçaltıyla hareket ediyorum.

Seanslara başlayalı 3 hafta oldu ve ben 3,5 kilo verdim. Yakınmadan ve en önemlisi benden beklenmeyecek kadar ufak porsiyonlar tüketip tabağımda yemek bırakarak sofradan kalkmak bana çok iyi geliyor. Şunu anladım ki diyetisyenler bize sadece irademiz dahilinde ne yiyip ne yememizi söylüyor. Diyetisyene gittiğim sürede sadece doğruluğuna inandığım tartıya, bana gerçek kilomun ne olduğunu göstermesi için para harcadığımı anladım. Ama asıl sorunun bilinçaltında olduğunu hipnozlara katıldıktan sonra anladım. Kesinlikle denemeğe değer. Yol kat ettiğinizi görünce isteseniz de bırakamazsınız.

işin özü
Aslında işin özünü çok iyi olarak özetledi Derya Hanım, bu arada yazısından sonra toplamda 7 kilo verdi, yaklaşık 1 yıl boyunca 1 gram bile veremeyen birisi için küçümsenmeyecek bir başarı ama bunu içindeki olumsuz duyguları boşalttıktan sonra kendisinin başardığını tekrar söylemek ve kendisini tebrik ettiğimi birkez daha belirtmek istiyorum.

Sizlere söylemek istediğim bizi yöneten esas merkezimizin bilinçaltımız olduğudur. Burada yaşadıklarınızı keşfettikçe aslında kendinizi keşfeder ve farkında olmadan içinizde tuttuğunuz birçok sıkıntınızdan da kurtulabilirsiniz. Bunların içinde tabii ki olumsuz yeme dürtüleri de vardır. Adeta duygu çöplüğüne dönen bilinçaltınızı temizlemedikçe “olumlu düşünün” demekle olumlu düşünemezsiniz.

Ayrıca kontrol et

Patates Diyeti Nasıl Yapılır

Patates Diyeti Nasıl Yapılır Patates diyetiyle 3 günde 5 kilo vermek mümkün İçerisindeki karbonhidrat ve …