Kemal Derviş Hayatı

Kemal Derviş Hayatı

Kemal Derviş Türk baba ve Alman annenin çocukları olarak 10 Ocak 1949 da istanbul Kanatlarımın Altındada dünyaya geldi Lisans ve Lisansüstü eğitimini London School of Economics and Political Scienceda yaptıkdan sonra doktorasını ise Princeton Üniversitesinde verdi

1978 yılında Dünya Bankasının araştırma bölümünde çalışmaya başladı. 1982 yılında Global Endüstri Bölümü Endüstri Stratejileri ve Politikası Dairesi Başkanlığına atandı. 1986 ya kadar bu görevde kaldı. Daha sonra, Avrupa, Ortadoğu ve Kuzey Afrika Ekonomi Uzmanları Başkanlığı görevini yürüttü.

Meslek kariyerinde ve Dünya Bankası bünyesinde hızla yükselen Derviş, Doğu Blokunun yıkılmasından sonra Orta ve Doğu Avrupa masalarının başkanlığına getirildi. Bu ülkelerin, pazar ekonomisine geçmesine büyük katkı sağlayan Derviş, ayni zamanda Dünya Bankası ve Avrupa Birliği´nin Bosna Hersekin yeniden imarı programlarını da yönetti.

1996 yılında Orta Avrupa ve Kuzey Afrikadan Sorumlu Dünya Bankası Başkan Yardımcılığı görevine getirildi. Dünya Bankasının Akdeniz ve Kuzey Afrika ülkelerinden sorumlu başkan yardımcılığı yapan Derviş, Atilla Karaosmanoğlundan sonra bu görevi üstlenen ikinci Türk ünvanına da sahip oldu. Dünya Bankası Orta Avrupa Dairesi Başkanlığını yürütürken, Başkan James Wolfensohnun yardımcılıgına getirildi.

Dönemin başbakanı Bülent Ecevit tarafından Türkiyeye davet edilen Derviş, 3 Mart 2001 de Ekonomiden Sorumlu Devlet Bakanlığına getirildi. Derviş, seçim kararının alınmasından sonra 2002 yılının Ağustos başlarında istifa etti. Bir süre YTP ile CHP arasında solda birlik çalışmalarını sürdüren Derviş, buna DSPyi de dahil etmek istedi. Ancak başarılı olamayınca sonunda CHPye katılma kararı aldı. Derviş, 23 Ağustos 2002 günü düzenlenen törenle CHP rozeti taktı. 3 Kasım 2002 de yapılan seçimlerde CHPden istanbul 1. Bölge Milletvekili adayı oldu ve seçildi.

Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı UNDP Başkanlığına seçilmesinin ardından, 9 Mayıs 2005 de milletvekilliğinden istifa ettiğini açıkladı. Kofi Annanın önerisiyle UNDP başkanlığına getirilen Derviş, 15 Ağustos 2005 tarihinde dört yıl sürecek görevine başladı

Ayrıca kontrol et

Ayten Gökçer Hayatı

Ayten Gökçer Hayatı, Ayten Gökçer Kimdir?

Ayten Gökçer Hayatı 26 Ocak 1940 tarihinde Ankara’da dünyaya gelmiştir. Gerçek ismi Ayten Kaçmaz’dır. Çocukluğunu …