Kakulenin Faydaları

Kakulenin Faydaları

Kakule bitkisi veya kakule otu sıcak bölgelerde yetişen zencefilgillerden bir bitkinin tohumlarıdır. Bu tohumlar mercimekten küçük ve beyazımtraktır. Güzel ve keskin bir kokuya sahiptir. Orta amerikada yaygın olarak yetiştirilir. Kokusunu çok çabuk kaybettiğinden tohumlar kullanılmadan hemen önce öğütülmelidir.

Meyvesi 1-2 cm boyunda bir kapsüldür. içinde birbiri üzerine oturan siyah, prizmatik tohumları vardır. Meyveler tamamen olgunlaşmadan toplanır. içeriğinde sineol, terpineol ve asetat vardır.

Kakulenin faydaları
Yiyeceklere koku ve tad vermek amacıyla ilave edilir. iştah açmak ve sindirim bozukluklarını gidermek için tıpta da kullanılır.

kakulenin kulanımı
Kokusu ve tadı çok keskindir. Dizanteriyi tedavi eder. Bol idrar söktürür. Mideyi çalıştırır ve gaz söktürür. Mide gazı dolayısı ile meydana gelen kalp rahatsızlığını önler. Mide bozukluğu sonucu meydana gelen migreni geçirir. Akciğerler için antiseptiktir. Bronşite çok fayda verir.

Tükürük akışını hızlandırır. Bu etkileri sağlamak üzere piyasada satılan kakule tohumları alınır. 1 bardak kaynar suya o anda ezilen 1 tatlı kaşığı dolusu kakule tohumu konur. 10-15 dakika süreyle demlendirilerek elde edilen infüzyon günde üç kez birer bardak içilir. Eğer iştah açıcı yada gaz söktürücü etkisinden yararlanılacaksa bu infüzyon yemeklerden yarım saat önce alınmalıdır.

Ayrıca kontrol et

Goji Berry Faydaları Nelerdir

Goji Berry Faydaları Nelerdir? Goji Berry Nedir? Goji Berry Nedir? Çin, Tibet, Moğolistan gibi ülkelerde …