Kadınların Korkulu Rüyası Varis Erkekleri De Sardı

Kadınların Korkulu Rüyası Varis Erkekleri De Sardı

Özellikle yaz aylarında güzelliğine düşkün bayanların korkulu rüyası haline gelen varisin olumsuz etkilediği kişi sayısı her geçen gün artıyor. Sağlık yetkilileri Türkiye’de yaklaşık 10 milyon kişinin varisten olumsuz etkilendiğini belirtti.

Özel bir sağlık kuruluşu tarafından yapılan açıklamda varis hastalığının en önemli nedenlerinden birinin insanları spordan uzak yaşaması olduğu belirtildi. “Bacaklarda yüzeysel toplardamarların düzensiz bir biçimde uzayarak büklümlü genişlemesi ve kıvrımlar oluşturması” olarak tanımlanan varisin özellikle kadınlarda daha çok görüldüğü belirtildi. Açıklamada “Toplumda yaş gruplarına göre yüzde 4,5 – yüzde 55 sıklıkta görülen varis, sadece yaşlı bayanlarda değil, ergenlik çağında başlayabilen ve erkeklerde de görülebilen bir durumdur. Ancak bayanlarda erkeklere oranla 3-4 kat daha fazla görünmektedir. Varis tedavi edilmediği zaman sürekli ilerleyerek daha da görünür hale gelir.

Bazı varisler mikrop kapıp yaraya neden olabileceği gibi, bazı varislerde böyle bir durum görülmez. Ayrıca variste tedavi gecikirse şeker, tansiyon, kalp gibi yandaş hastalıklar oluşur. Bu hastalıklar da tedaviyi zorlaştırır. Her iki yüzeyel damarın bir ana dalı, yan dalları ve yan dalların deri içinde bağlantılı olduğu kılcal damarlar vardır. Varis hastalığı yüzeyel toplardamarların tüm veya bir bölümünü tutabilir. Dışarıdan gözle görünen bir varisin nedeni olan ve gözle görünmeyen damarların varisi ancak damar ultrasonu ile belirlenir. Özellikle bayanların hamilelik ve period döneminde varislerle ilgili şikâyetleri artar. Varisi olanlarda, gece kramplar yaşanır, bacaklarda kaşıntı, şişkinlik olur, ayakta kalınca ağrı başlar” denildi.

Açıklamada varis hastalarına önerilerde de bulunan uzmanlar “Varis hastalarının ayakta veya oturarak uzun süre kalmamaları, arada bir 5-10 adımla da olsa yürümeleri veya parmak ucuna kalkarak baldır hareketleri yapmaları gerekiyor. Bu hastalar spor yapmalılar ve haftada üç kez, 30-45 dakika yürümeliler. Banyoda sıcak suyla yakındıktan sonra bacaklarına nispeten soğuk suyla masaj yapmalılar. Güneşin ve denizin hiçbir zararı yok. Güneşlenip çok fazla ısınmadan sık sık denize girmek bacakları rahatlatır. Lifli gıdalarla beslenmeliler. Kafeini mümkün olduğu kadar kullanmamalılar. Varisli hasta gebe kaldığında varisleriyle ilgili bir doktora danışmalı ve mutlaka gebeliği boyunca varis çorabı giymeli. Egzersiz yapmalı, normalin üstünde kilo almamalı.” ifadelerine yer verildi.

Ayrıca kontrol et

Histeroskopi Nedir Nasıl Yapılır

Histeroskopi Nedir Nasıl Yapılır? Histeroskopi Ne Demek?

Histeroskopi Nedir Nasıl Yapılır? vajina ve rahim ağzından histeroskop adı verilen özel bir optik cihaz …