ishale Ne iyi Gelir

ishale Ne iyi Gelir? ishal Ne Demek?

ishale Ne iyi Gelir? ishal her yaştan insanda yılın her anında görülebilen bir durumdur. yılda birkaç kez bu rahatsızlığa maruz kalmak normal olarak kabul edilebilmektedir. Ancak elbette ki daha sık karşılaşılan durumlarda bu rahatsızlık oldukça ciddi bir hale dönüşebilir. Hatta öyle ki bilinç kaybı, ölüm bile yaşanabilmektedir.İshale Ne İyi Gelir Yediğimiz ya da içtiğimiz her şey bağırsaklarımız tarafından emilmektedir. Yani suyu emen bağırsaklar dışkılamanın daha sert gerçekleşmesini sağlamaktadır. Ancak bu durum ishal rahatsızlığında böyle değildir. İshal olduğumuz durumlarda bağırsaklarımız görevini tam yapamaz yani su yeterince emilemeden dışkılama gerçekleşir. Doğal olarak dışkı oldukça sıvı bir hal alır. Ayrıca ishal durumunda kişilerde çok sık tuvalete girme ihtiyacı hissedilir. Bu da yine bağırsakların tam olarak ememediği sıvıdan kaynaklı olarak ortaya çıkan bir durumdur.

Çünkü vücudumuz yapısı gereği oldukça fazla sıvı tüketimine ihtiyaç duymaktadır. İshal de aksine vücuttan sıvı atılmasına sebep olmaktadır. Bu yüzden ishal durumlarında vücuttan atılan sıvı ile vücuda alınan sıvı miktarının birbirini dengelememesi vücudun susuz kalmasına doğal olarak da ciddi sorunlar ile karşılaşılmasına neden olmaktadır. Bu durum elbette ki ishali basit bir bağırsak sorunu olmaktan çıkarmaktadır. Bu yüzden bu tip bağırsak sorunlarında olabildiğince hızlı çözüme kavuşmak ve sıvı tüketimini kesinlikle ihmal etmemek oldukça önemlidir.

Kabızlığın zıttı olan ishal çoğu zaman mide de kramplara, ağrılara, sancılara neden olmaktadır. Ayrıca bazı bünyelerde bu durumlara bir de bulantı ve kusma eklenmektedir. Vücudun su kaybetmesi ile sonuçlanan bu durumlarda Baş Ağrısı da oldukça fazla gözlemlenmektedir. Bu durum elbette ki büyüklerden çok bebekleri ya da biraz daha büyük çocukları etkilemektedir. Çünkü kendini ifade edemeyen yaş gruplarında bu durumun geç fark edilmesi ciddi sonuçlara neden olabilmektedir. Bu yüzden anne ve babaların bebeklerine verdikleri gıdalar konusunda dikkatli olması, bebeklerinin sağlıklı olmaları açısından oldukça önemlidir.

Belirtileri Nedir

İshal birçok sebepten kaynaklı olarak ortaya çıkabilen bir durumdur. Ancak belirtileri hemen hemen bütün nedenlerde aynıdır. Tuvalette uzun uzun zaman geçirilmesi, tuvalette olunmadığı zamanlarda da sürekli olarak bir tuvalet arama ihtiyacı, kimi zaman bağırsaklarda emilmeyen su miktarının oldukça fazla olması neticesinde fark edilmeden dışkılamanın gerçekleşmesi gibi nedenlerin hepsi her ishal vakasında görülebilmektedir.

Hayati önem taşıyan ve gerekli özenin gösterilmemesi takdirinde oldukça kötü sonuçlara sebep olabilen bu bağırsak sorununun hangi nedenlerden kaynaklı olarak ortaya çıktığına gelecek olursak:

Hem kişisel hem de ortam temizliğine yeterince önem verilmemesi, Bozuk yiyecekler ve içeceklerin farkında olmadan tüketilmesinden kaynaklı olarak vücuda giren bakteriler,Vücudun alışık olduğu gıdalar dışında başka türden gıdalara maruz bırakılması, Rotavirüs, adenovirüs, norovirüs gibi doğrudan bağırsakları hedef alan virüs çeşitleri, Bağırsak içerisinde yer alan ve vücuda yarar sağlayan bakterilerin antibiyotik gibi birtakım içeriklere sahip olan ilaçlar sonucunda sayılarının azalması

süt ya da süt ürünlerinin içerisinde yer alan laktozun laktaz tarafından yeterince parçalanamaması, Fruktoz yani meyve şekerini sindirmekte zorluk çeken kişilerin aşırı meyve tüketmesi, Ülser gibi kronik olabilecek ve bağırsağı ilgilendiren bütün rahatsızlıklar, stres olarak sıralayabiliriz.

Görüldüğü gibi bağırsaklarda yaşanan birtakım sorunlardan ötürü ortaya çıkan ishal durumu, birçok sebepten etkilenerek oraya çıkabilmekte ve kişilerin sağlığını tehlike altına alabilmektedir.

Tedavisi

Öncelikle unutulmaması gerekmektedir ki, ishalin en önemli tedavisi sıvı tüketimidir. Sıvı tüketiminin normalde olduğundan daha fazla yapılması bağırsakları doğrudan kontrol altına almakta ve bağırsak içi sıvı emilimini dengede tutmaktadır.

Bunun dışında doktor kontrolü altında alınan birtakım ilaçlarda doğrudan bağırsak kontrolünü ele geçirmektedir. Ancak elbette unutulmamalıdır ki bitkilerin faydası bu konuda oldukça fazladır.

Bitkisel Tedavisi

Papatya

papatya doğrudan bağırsakları hedef alan bir bitkidir ve genelde çay olarak tüketimi yapılmaktadır. Bağırsakta meydana gelen irini temizleyen ve rahatlan papatya bu konuda oldukça iyi bir tedavi yöntemidir.

Muz

Muz da ishal tedavisinde kullanılan bir meyvedir. Bol miktarda lif içerdiğinden dolayı başka bağırsaklar ve mide olmak üzere bütün sindirim sistemi için oldukça faydalı meyveler arasındadır.

Zencefil

Aynı şekilde paptyada olduğu gibi bağırsakları direkt etkileyen bitkiler arasındadır. Zencefşl genel anlamda sindirim sistemi için oldukça faydalıdır. Bağırsaklarda ishale neden olan unsurların ortadan kalkmasını sağlar. Zaralı bakteri ve virüslerin ortadan kalkmasını sağlayarak ishali giderir.

Yaban Mersini

İsgala iyi gelen diğer bir ürün yabmen mersinidir, içerdiği vitamin ve bileşenler genel sindirims sistemi sağlığının korunmasına yardımcı olduğu gibi, ishalin iyileşmesine yardımcı olabilir.

Ayrıca kontrol et

Yürürken Kollarımızı Neden Sallarız

Yürürken Kollarımızı Neden Sallarız?

Yürürken Kollarımızı Neden Sallarız? bilim insanları değişik şekillerde yürüyen (kollarını sallayarak, kolları yanında ve buna …