Gaz Sancısına Ne iyi Gelir

Gaz Sancısına Ne iyi Gelir? Gaz Sancısı Nedir?

Gaz Sancısına Ne iyi Gelir? gaz sancısı son derece basit şekillerde ortadan kaldırılabildiği gibi, bazı durumlarda vücut dışına atılamayan gaz sorunları zaman içerisinde çok şiddetli krampların hissedilmesine, kalp ağrılarına, göğüs sıkışmalarına sebebiyet verebilmektedir. Gaz sancısı şikâyetinden kurtulabilmek için basit yöntemler de bulunmaktadır ancak uzun süre boyunca baş edilemeyen ağrılar, sancı ve kramplar yaşandığında doktora başvurmak çok daha kolay bir şekilde bu sorunu ortadan kaldırmayı sağlayacaktır.

Gaz Sancısına Ne iyi Gelir? Gaz Sancısına Ne İyi GelirTüketilen yiyecek ve içecekler, bazı sindirim bozuklukları gibi sebeplerden ötürü ortaya çıkabilen gaz sancısı problemi gün içinde kişilere gerçekten de büyük sıkıntılar yaratabilmektedir. Aşırı derecede yağlı yiyecekler tüketilmesi, tüketilen yiyeceklerin çok fazla miktarda sodyum içermesi gibi sebepler ile gaz sancısı ve şişkinlik şikâyetleri meydana gelebilmektedir. Ağır yemeklerden uzak durarak, tuz ve şeker gibi maddeleri fazlası olmadan yeterli şekilde tüketerek, gaz oluşumuna karşı doğal bir şekilde önlem almak mümkün olmaktadır.

Gaz Sancısının Belirtileri Nelerdir

Kişilerin günlük hayatlarında zaman zaman son derece sıkıntılı anlar yaşamalarını sağlayan gaz sancısı için birtakım belirtiler bulunmaktadır. Gaz sancısı olan kişinin midesinde her zaman doluluk hissiyatı bulunmaktadır. Tüketilen gıdalar sebebi ile yüksek miktarda lif tüketilebilmektedir. Bu sırada hava yutmak da mümkün olabileceğinden, midede her zaman doluymuş gibi bir hissiyat bulunacaktır. Bunun yanı sıra, karında şişme ve gerginlik hissiyatı olabilmektedir. Gaz vücut dışına atılamadığında bu şişme ve gerginlik hissi yerini şiddetli kramplara ve ağrılara dönüşebilmektedir.

Eğer basit bir gaz sancısı şikâyeti bulunmasına rağmen aynı zamanda da sebepsiz yere yaşanan kilo kaybı, kusma, Baş Dönmesi, ateş, göğüs ağrısı, sürekli karın ağrısı, kanlı dışkılama gibi belirtiler de görülüyorsa hiç vakit kaybetmeden kişi doktora gitmelidir. Çünkü gaz sancısı sanılan bu rahatsızlık belki de daha ciddi bir problemin belirtisi olabilmektedir.

Tedavisi

Gaz sancısı tedavisi kapsamında herhangi ciddi bir uygulamaya gerek kalmadan çok basit yöntemler ile bu sorundan kurtulmak mümkündür. Öncelikle gaz sancısı şikâyeti olan kişiler yeme alışkanlıklarına yeniden şekillendirebilir. Yeme alışkanlıklarında daha küçük öğünler tüketmek, sıkı ancak az miktarda beslenmek, lokmayı daha fazla çiğnemek gibi basit yöntemler gaz sancısını azaltmak için son derece etkili olacaktır. Bunun dışında bacak göğse egzersizi olarak bilinen basit hareketleri yapmak gaz sancısını gidermek için yine çok etkili olabilecektir. Yere sırt üstü uzanarak basit bir şekilde bacaklarınızı karnınıza doğru çekerek 5 dakika içerisinde gaz sancınızı yok edebilirsiniz.

Yine gaz sancısını gidermek için sıcak su torbası ile karın bölgesine masaj yapmak faydalı olabilecektir. Kızartılmış ve yağlı yiyecekleri tüketmekten kaçınmak, gaz yapma potansiyeli olan gıdaları tüketmekten kaçınmak, yüksek lifli gıdaları tüketmekten kaçınmak son derece yararlı olacaktır.

Bitkisel Tedavisi

Gün içerisinde tüketilen birçok yiyecek ve içecek gaz sancısının oluşumuna sebep olabildiği gibi birtakım bitkiler ve bitki çayları da gayet etkili şekilde gaz sancısını ortadan kaldırabilecektir. Hem şişkinlik hem de sancı şikâyetlerini ortadan kaldırmada bitkiler ve çaylar gerçekten de etkili olacaktır.

Nane Çayı

Nane çayı, sindirim sistemi bozuklukları esnasında oldukça etkili bir şekilde tedavi sağlayan bitki çayı çeşididir. Sindirim sistemine müdahale ederek, sindirimi sağlayan kasları yumuşatır ve gazın vücuttan çok daha kolay şekilde atılmasına yol açar. Ancak unutulmamalıdır ki, nane çayı tüketimi reflü şikâyeti olan kişiler için pek de doğru bir tercih olmayabilir. Bu gibi durumlarda gaz sancısını bitkisel çaylarla gidermek isterseniz de diğer bitki çay önerilerini deneyebilirsiniz.

Melisa Çayı

Melisa çayı, birçok faydalı özelliği ile bilinen oldukça yararlı bir bitki çayıdır. uykusuzluk, sakinleştirici etki, sindirim rahatsızlıkları gibi birçok konuda yardımcı olan bir maddedir. Melisa çayı mide kramplarını hafifleterek, gazın vücuttan daha rahat bir şekilde atılmasını sağlar. Ancak her bitki çayında olduğu gibi bazı hastalıkları veya devamlı kullandığı ilaçlar olan kişiler melisa çayı yerine başka çayları tercih etmelidir. Bu kişilerin başında antidepresan ilaçlar kullanan kişiler gelmektedir.

Rezene

Rezene çayı yine çok faydalı özelliklere sahip olduğu bilinen bir bitki çayı çeşididir. Ayrıca anason ve dereotunu karıştırarak çok daha etkili olmasını sağlayabilirsiniz. Gaz sancısını ortada kaldırmada gerçekten de etkili olan bitki çayı türleri arasındadır.

Tarçın

Kaynar suda tarçın çayı demleyerek içmek gaza iyi gelebilir. Bunun yanında kaynatılmış bir bardak suya bir miktar tarçın tozu koymanız sorunu azlatabilir. Aynı zamanda tarçın çayına bal katarak tüketmeniz gaz sorunlarını ortadan kaldırabilir.

Elma Sirkesi

Gaz problemine faydalı olan diğer bir besin elma sirkesidir. Ilık bir bardak suya az miktarda elma sirekesi katarak içmeniz midenin yatışmasını sağlar ve gazı giderir.

Zencefil

Gaz sancısına iyi gelen zencefil yaygın şekilde kullanılmaktadır. Zencefili suda kaynatarak çayını yapabilir veya yemeklerde kullanabilirsiniz. Midenin rahtalamasını sağlar ve gaz sancısını giderebilir.

Ayrıca kontrol et

Stres Beyninizi Nasıl Etkiliyor

Stres Beyninizi Nasıl Etkiliyor? Stres Nedir?

Stres Beyninizi Nasıl Etkiliyor? sinirli, karamsar, bunalmış ve yalnız mı hissediyorsunuz? Dert etmeyin. Bu hepimizin …