ip Adresi Nedir

ip Adresi Nedir

ip adresi ingilizce internet, Protocol Address, internete ya da diğer herhangi bir ağa bağlı cihazların, ağ üzerinden birbirlerine veri yollamak için kullandıkları adres internete bağlanan her bilgisayara bir ip adresi, atanır, diğer bilgisayarlar bu bilgisayara bu adres ile ulaşırlar. Yani iki farklı cihaz aynı yerel ağda olmasa dahi, ip adresi birbirleri ile iletişim imkanı sağlar

ip adresleri şu anda yaygın kullanımda olan ipv4 için 32 bit boyunda olup, noktalarla ayrılmış 4 adet 8 bitlik sayıyla gösterilirler. Örneğin 192.167.10.5

Bir internet sayfası sunucusuna, ağ tarayıcısı ip adresi yazarak da bağlanılabilir ancak bu rakamları yazmak pratik olmadığından ip adresine karşılık gelen bir alan adı sistemi kullanılmaktadır. internet Servis Sağlayıcılarında bulunan Alan Adı Sunucularından Dns -Domain Name System oluşan bir ağ, hangi alan adının hangi ip adresine, karşılık geldiği bilgisini eşler ve kullanıcıları doğru adreslere yönlendirir. internette trafik Başlıca ip adreslerince sağlanmaktadır.

Kullanılan bilgisayarın ipsini öğrenme WindowsXP de başlat/çalıştır a tıklandıktan sonra komut satırına cmd /k ipconfig/all > C\ip.txt yazılırsa ipye ait bazı bilgiler c\ dizininde ip.txt isimli dosyaya kaydedilerek görülebilir. Ancak bu komut sonucu dönen değerler internette dolaşırken kullanılan ip numarası değildir. Burada yeralan bilgiler, Windows ip yapılandırması ve ethernet bağdaştırıcı yerel ağ bağlantısı Dnsye ait bazı bilgiler ile ilgili bilgilerdir.

internette dolaşırken kullanılan ip adresini görmek için ip adresini, gösteren sitelerden yararlanılabilir. ip adresi internet Explorerda yazılırsa, bilgisayarın 80 portundan bağlanılmış olunur aksi belirmediği sürece browserlar 80 portuna erişir. Örn www.x.com6688 port 6688e erişir.

Eğer bilgisayarda bir web sunucu yazılımı mevcutsa yayındaki index sayfasını görüntülenir. Ancak çoğu zaman eğer port yönlendirme yapılmamışsa ADSL modemler DHCP sunucusu olarak görev yaptıklarından onların paneline giriş yapılan şifreli alan çıkacaktır. Bilgisayara doğrudan erişebilmek için tarayıcıya localhost yazılması yeterlidir bu genelde 127.0.0.1 manasına gelir. Eğer bilgisayarda ApacheTriad v.s.. sunucu programı yüklü değilse, Sayfa görüntülenemiyor sayfası gelecektir.

Dinamik ve Statik adresler Telefon ile ADSL veya çevirmeli bağdaştırıcı internete bağlanan kullanıcının ip adresi çoğu zaman dinamiktir, yani servis sağlayıcıda o an boş bulunan bir ip adresi atanır. Bu yüzden her bağlantıda ip adresinin belli kısımları değişebilir.

Statik ip adresleri olan bilgisayarların adresleri değişmez. Sunucu görevi gören bilgisayarlar için tercih edilir

Ayrıca kontrol et

İnternetin Faydaları Nelerdir

İnternetin Faydaları Nelerdir? İnternet Nedir?

İnternetin Faydaları Nelerdir? Her şey doğru ve orantılı kullanıldığı zaman, işlevini tam anlamıyla yerine getirir. …