insülinin Keşfi

insülinin Keşfi

1921 yılında insülinin keşfi ile diyabet tedavisinde yeni bir çığır açıldı. Diyabetlilerin gerçek anlamda bir tedavi şansına sahip olmaları yanında, insülini keşfedenler de Nobel ödülü kazandılar. Aradan geçen 70 yıllık dönemde insülin tedavisinde ve tekniğinde büyük ilerlemeler oldu. Bugün artık insan insülininin aynısı olan insülinler kullanılmaktadır.

insülin nedir, nasıl kullanılır
insülin diyabetlinin vücudunda yapılamayan eksik olan bir maddedir. insülin kan şekerinin hücrelere girmesini sağlar ve şeker hücrede yakılır enerji elde edilir. insülin tedavisi vücutta eksik olanı dışardan yerine koyma tedavisidir. insülin bağımlılık yapan madde değildir. Doktorunuz sizin için insülin tedavisini uygun görüyorsa gecikmeden başlamalısınız.insülin hap şeklinde ağızdan verilemez. Enjektörle deri altına verilir.

Kimler insülin kullanmalıdır
Tip I diyabetliler ve vücutta insülin yapımının olduğu ama insülinin etkili olamadığı Tip II diyabetliler insülin kullanmalıdır. Tip II diyabetlilerde öncelikle (kilo kaybına yönelik) beslenme planı egzersiz ve gerekirse haplarla kan şekeri düzenlenir. Daha sonraki dönemlerde, haplarla kan şekeri kontrol altına alınamazsa insülin verilir.

Ayrıca kontrol et

Stres Beyninizi Nasıl Etkiliyor

Stres Beyninizi Nasıl Etkiliyor? Stres Nedir?

Stres Beyninizi Nasıl Etkiliyor? sinirli, karamsar, bunalmış ve yalnız mı hissediyorsunuz? Dert etmeyin. Bu hepimizin …