iklim Nedir

iklim Nedir

iklim Ne Demek? iklim Nedir Kısaca? iklim Ne Demektir? iklim Nedir Kısaca? iklim Hakkında Bilgi?

iklim Nedir, iklim bir yerdeki hava koşullarının geniş bir zaman ve bölge üzerinde ortalaması. iklimi inceleyen bilim dalına Klimatoloji denir. Bir bölgedeki iklimi belirleyen unsurlar, sıcaklık, rüzgar, havadaki nem , basınç,ve bunların gün ve yıl içinde nasıl değiştiğidir. iklimi, etkileyen birçok faktör vardır.

Bir bölgenin denize yakınlığı Denize yakın yerlerde mevsimler arası sıcaklık farkı daha azdır ve iklim daha yumuşaktır. Karasal bölgelerde ise mevsimler arası ve gece – gündüz sıcaklık farkları daha fazladır. Buna sebep ise havadaki nem oranıdır.

Bir Bölgenin Enlemi Enlem derecesi arttıkça güneş ışınlarının yüzeye vurma derecesi azalır ve daha soğuk bir iklim hüküm sürer. Ekvator’dan kuzeye ya da güneye gidildikçe ortalama sıcaklık azalır. Aynı zamanda, mevsimler arası sıcaklık farkı artar. Tropikal bölgelerde genelde sadece bir ya da iki mevsim görülür. Bunlar sıcaklık farkı ile değil de yağış ve nem ile ayırt edilir. Türkiye gibi ılıman ülkelerde ve daha soğuk iklimin görüldüğü ülkelerde dört mevsim görülür.

Bir bölgenin yüksekliği Yükseklik arttıkça sıcaklık azalır. Yaklaşık olarak, her 200 metrede hava sıcaklığı bir derece düşer.Bu sebepten ötürü tropikal bölgelerde bile yüksek dağların tepeleri tüm yıl karlı kalabilir.Bu olay sadece atmosferin troposfer katmanı için geçerlidir. Güneş ışınlarının yerden yansıyıp atmosfere yönelmesinden kaynaklanır.

Bir bölgedeki dağlar ve diğer fiziki faktörler Dağlar da iklimlerin oluşmasında rol oynar. Ülkemizin Ege kıyılarında görüldüğü gibi dağlar denize dik uzanıyorsa kıyıda egemen olan iklim iç kesimlerde de egemenliği sürdürür. Eğer dağlar Karadeniz ve Akdeniz bölgelerinde de olduğu gibi kıyıya paralel uzanıyorsa kıyıda egemenlik süren iklim iç kesimleri etkileyemez. Bu nedenle iç Anadolu Bölgesi’sinde karasal iklim görülür

Ayrıca kontrol et

Everest Dağı Nedir

Everest Dağı Nedir? Everest Dağı Ne Kadar Yüksektir?

Everest Dağı Nedir? Everest Dağı’na tırmanmak adeta bir başarı sayılmaktadır. Everest Dağı’na tırmanmak oldukça zordur. …