iftar Nedir

iftar Nedir

iftar Ne Demektir? iftar Nedir Kısaca? iftarın Önemi? iftar Ne Demek? iftar Hakkında Bilgi?

iftar Ne Demek, iftar oruçlunun oruç açması; oruç açma vakti, oruçlu bir kimseye orucunu açtırmak. iftar, Allah rızası için farz veya nafile oruç tutan bir Müslümanın, güneşin ufukta kaybolmasından tamamen batmasından sonra bir şey yiyerek veya içerek oruç açmasına denir. iftar vakti, duanın kabul olduğu mübarek bir vakittir. Dinimizde iftar etmeye ve iftar vaktine büyük kıymet verilmiştir.

Asırlar boyunca Müslümanlar, iftar vaktini tövbe ve istiğfar ederek, dua ve niyazda bulunarak beklemişler, itina ile hazırlanmış sofraların başında yiyip içmelerine hiçbir mani yokken vaktin girmesini bekleyerek, Allah’ın emrine itaat ve ibadet etmenin huzür ve lezzetini yaşamışlardır.

iftarı yalnız yapmayıp, misafir davet ederek ona da iftar vermek, Müslümanların çok önem verdiği ibadetlerden biridir. Çünkü Peygamber efendimiz (sallallahü aleyhi ve sellem) bir hadis-i şerifte buyurdu ki: “Bir kimse Ramazan ayında bir oruçluya iftar verirse, günahları affolur. Hak teala

onu Cehennem ateşinden azad eder. O oruçlunun sevabı kadar ona sevap verilir.” Eshab-ı kiram dediler ki: “Ya Resülallah! Her birimiz bir oruçluya iftar edecek, onu doyuracak kadar zengin değiliz. Resül aleyhisselam buyurdu ki: “Bir hurma ile iftar verene de, yalnız su ile oruç açtırana da, biraz süt ikram edene de bu sevap verilecektir. Bu ayda bir oruçluya su verenkimse, kıyamet günü susuz kalmayacaktır.”

Eskiden iftar vakitlerinin ayrı bir havası ve başkalığı vardı. iftar yemeklerine en fakir evlerde bile dikkat edilir, herkes haline ve vaktine göre bol ve çeşitli yiyecekler hazırlardı. Herkes, eşine-dostuna iftar vermeyi büyük bir ibadet kabul eder, bunun için çırpınırdı. Eski istanbul’da devlet ileri gelenlerinin konaklarında, Ramazan boyunca iftar vakitlerinde kapılar herkese açılır, her gelen meşhur iftar sofralarında hürmet gösterilerek ağırlanırdı. Ayrıca yemek yiyen fakirlere giderlerken “diş kirası” adı altında çeşitli hediyeler verilirdi. Yalnız Osmanlı Türklerine mahsus olan bu adet, 1908 yılına kadar sürmüş, ikinci meşrütiyetten sonra unutulmuştur. Bugün de eş-dost arasında iftar davetleri yaşatılmaktadır.

Dinimizde iftarda dikkat edilecek şeyler geniş olarak ilmihal kitaplarında bildirilmiştir. Bunlardan bir kısmı şöyledir:

iftarı

hurma ile yapmak sünnettir. Hurma, hadis-i şerif ile medhedilmiş, bereketli bir yiyecektir (Bkz. Hurma). Su, zeytin ve tuz ile de yapılır. iftar mühim bir sünnettir. Bir hadis-i şerifte; “iftar zamanında, oruçlunun ağız kokusu, Allahü tealaya her kokudan daha güzel gelir.” buyrulmuştur. iftar edince; “Zehebezzama’ vebtelletil’urük ve sebetel ecr inşaallahü teala” veya “Allahümme leke sumtü ve bike amentü ve aleyke tevekkeltü ve ala rızkike eftartü” dualarını okumak da sünnettir.

iftarı acele etmek ve sahuru geciktirmek de sünnettir. Sahuru geciktirmek ve iftarı çabuk yapmak, insanın acizliğini ve ihtiyaçlılığını gösterir. Zaten ibadet de, Allah’a karşı acizlik ve ihtiyacını göstermektir. Ancak iftarda acele etmekten maksat, akşam namazı vakti girer girmez orucu bozmak

demek değildir. Gökte yıldızlar görülmeden evvel yapmaktır. Saatlerde veya takvimlerde bir hata olabilir ihtimaliyle, biraz beklemek veya önce akşam namazını kılıp, sonra iftar etmek daha ihtiyatlı olmaktadır. Böylece hem acele etme sünneti yerine getirilmiş olur, hem de oruç, bozulmak tehlikesinden kurtulur. Akşam namazından önce ezan ve ikamet okumakla ve namaza hazırlanmakla ve niyet etmekle biraz vakit geçeceği için, namaz vaktinde kılınmış olur. Bütün gün boyunca sabredip üç beş dakika daha geç iftar yapmak, orucun zamanında bozulması bakımından çok önemlidir.

Ayrıca kontrol et

Dövme Yaptırmak Günah Mı

Dövme Yaptırmak Günah Mı? Dövme Nedir?

Dövme Yaptırmak Günah Mı? İnsanların vücutlarına iğneli bir makina donanımıyla yaptırdıkları, deri altına boya aktarma …