Hormon Nedir

Hormon Nedir? Hormon Nedir Kısaca?

Hormon Nedir? Hormon Özel bezler tarafından kana salgılanan ve kan yolu ile ulaştıkları organ ve dokularda fonksiyon düzenleyici olarak çok düşük miktarları ile görev yapan organik bileşiklere uyarmaanlamına gelen hormon denilir. Hormonlar, çok az miktarları ile etki etmeleri ve biyolojik katalizör gibi davranmaları nedeniyle enzimlere çok benzemekle beraber bazı yönlerden farklıdırlar.

Hormon Ne İşe Yarar?

Hormon Ne İşe YararHormon hücreye büyümesini veya büyümeyi durdurmasını söyleyebilir. Bir hücreyi şeklini veya aktivitesini değiştirmeye yönlendirebilir. Bu talimatlar kalbin daha hızlı pompalamasına veya beyne açlık hissinin gönderilmesine neden olabilir. Bir hormon kan dolaşımında şekere tutunur ve daha sonra bu şekeri hücrelere işleyerek çalışmalarını hızlandırır. Başka bir hormon vücudunuza bazı besinleri yakıt olarak yakmasını söyleyebilir ya da enerjilerini daha sonraki bir tarihte kullanmak için yağ olarak depolamaları komutu verebilir.

Hormon Çeşitleri

İnsan vücudu, vücuttaki hücreler ve dokular tarafından yaklaşık 50 farklı hormon üretir. Bunlardan en çok bilinenleri:

Adrenalin

Adrenalin stres hormonudur. Dövüş ya da uçuş hormonu olarak bilinen adrenalin kalp ve solunum hızlarını artırarak ve kasları efor için hazırlayarak vücudun strese tepki vermesine yardımcı olur.

Östrojen

Kadınlık hormonu olarak da bilinen bu hormon kadınlarda, kadınsı özelliklerin büyümesini teşvik eder ve vücudu (ergenlikten menopoza kadar) yumurtaları serbest bırakmak ve gelişmekte olan bir fetusu doğum yoluyla beslemek için hazırlar. Erkeklerde ise bu hormon sperm gelişimine ve sağlıklı bir cinsel dürtüye yardımcı olur.

Ghrelin

Açlık hormonudur. Çoğunlukla midede üretilen beyne, vücudun enerjisinin azaldığını ve yemek yeme zamanının geldiği uyarısını verir.

İnsülin

Vücut kan dolaşımındaki şekeri, bu şekerin yakıt olarak kullanılabileceği hücrelere taşınmasına yardımcı olur.

Leptin

Tokluk hormonudur. Esas olarak yağ hücreleri tarafından salgılanan ve vücuda ne zaman yemek yenmesi gerektiğini ileten hormondur. Leptin ayrıca, gelen yiyeceklerin ne zaman yakılacağını veya yağ olarak depolanacağını da belirler.

Melatonin

Uyku hormonudur. Bu hormon beynin epifiz bezi tarafından üretilir ve vücudu uyku için hazırlar.

Testosteron

Erkeklerde testisler tarafından üretilen erkek vücudunun yüz ve vücut kılı, derin ses ve kas gücü gibi erkeksi özellikler geliştirmesini sağlar. Yumurtalıklar ve adrenal bezler tarafından kadınlarda üretilen testosteron ise koltuk altı kıllarının büyümesi gibi özelliklere sebep olur.

Tiroksin

Büyüme hormonudur. Tiroksin tiroid tarafından salgılanan birincil hormondur. Beyin, kemik ve kas büyümesini teşvik etmede rol oynar. Aynı zamanda kalp ve sindirim sisteminin aktivitelerini düzenlemeye yardımcı olur. Kaynak: Hormon Nedir

Ayrıca kontrol et

Transpalet Nedir

Transpalet Nedir? Transpalet Ne Demek?

Transpalet Nedir?  Araçların yapılış amaçları yük taşımak, ağır yükleri bir noktadan başka bir noktaya (yatay …