Hayır Ve Şer

Hayır Ve Şer

iyi ve kötü şeyler. Dinin ve aklın beğendiği şeyler “hayır”; dinin ve aklın beğenmediği şeyler “şer”dir. Hayır, iyilik anlamında da kullanılır. Kur’an-ı kerim’de mealen; “Kim zerre mikdarı bir hayır işlerse, onun mükafatını (karşılığını) görür.” (Zilzal süresi: 7) buyrulmaktadır.

Hayır iyilik yapmak, her toplumda teşvik edilmiştir. iyilik yapmanın belli bir ölçüsü, sınırı yoktur. insanlara güler yüz ile muamele etmek de hayırdır, iyiliktir. Üzüntüsüne ortak olup teselli etmek, imkan nisbetinde maddi bir ihtiyacını gidermek, hastalığında ziyaret etmek, ikramda bulunmak hep hayırdır, iyiliktir. Nitekim Peygamber efendimiz; “Hayra (iyiliğe) yol gösteren (sebeb olan) onu yapan gibidir.”; “insanların hayırlısı, insanlara faydalı olandır.”; “Müslümanların hayırlısı, Müslümanların, elinden ve dilinden emin olduğu kimsedir.” buyurmaktadır.

Hayır, iyilik yapmak, insanlar arasında muhabbetin, sevginin artmasına ve böylece toplumda birliğin, beraberliğin meydana gelmesine sebeb olur.

Şer ise, dinin ve aklın beğenmediği şeylerdir. Kısaca hayr’ın zıddıdır. iyilik yapan, hayırla yadedildiği gibi, kötülük yapan da bunun karşılığını, dünyada da, ahirette de elbette görür. Kur’an-ı kerim’de mealen; “…Kim de zerre miktarı şer (bir kötülük) işlerse onun cezasını görür.” (Zilzal süresi: 8)

buyrulmaktadır. Hayır ve şerri yaratan Allahü tealadır. Fakat bunları isteyen, arzu eden ise kuldur, insandır. insan ihtiyarı, dilemesi sebebiyle yaptıklarının neticesinden mesuldür (Bkz. Kaza ve Kader). Allahü teala, hayırlı, iyi şeylerden razıdır, beğenir. Şer olanlardan yani kötülüklerden razı değildir, beğenmez. Bunun böyle olduğuna inanmak imanın şartıdır.

Hayırlı, iyi işleri yapmak, şer ve kötü olan işlerden kaçmak, ahlakı güzelleştirir. insanı olgunlaştırır. Kur’an-ı kerim’de mealen; “O halde (ey müminler!) siz de hayır işlerine koşun!” (Bakara süresi: 7,8); “Siz ne hayır yaparsanız Allah onu bilir.” (Bakara süresi: 197) buyrularak hayır, iyilik yapmak teşvik edilmektedir. Peygamber efendimiz de; “Her iyi iş sadakadır.”; “Kardeşini güleryüzle karşılamaktan ibaret olsa bile, hiçbir iyiliği yapmaktan geri durma!” buyurarak; hayır, iyilik yapmayı teşvik etmekte ve; “Müslüman hayırlı olur. Hased edince hayır kalmaz.” buyurarak; hased, gıybet, süi zan gibi kötü hallerden ve kötülük yapmaktan da uzak durulması gerektiğini bildirmektedir.

Ayrıca kontrol et

Dövme Yaptırmak Günah Mı

Dövme Yaptırmak Günah Mı? Dövme Nedir?

Dövme Yaptırmak Günah Mı? İnsanların vücutlarına iğneli bir makina donanımıyla yaptırdıkları, deri altına boya aktarma …