Göz Hastalıkları Baş Ağrısı Sebebi Olabiliyor

Göz Hastalıkları Baş Ağrısı Sebebi Olabiliyor

Göz Hastalıkları Baş Ağrısı Sebebi Olabiliyor Memorial Diyarbakır Hastanesi Göz Hastalıkları Uzmanı Op. Dr. Belgin Ekmekçiler, ciddi hastalıkların ilk bulgusu olan baş ağrısının, göz hastalıklarının da belirtisi olabileceğinin uyarısında bulundu.

Göz Hastalıkları Baş Ağrısı Sebebi Olabiliyor

Çağımızın Sağlık sorunu olan ve çoğunlukta ciddiye alınmadan ağrı kesicilerle çözüm aranan baş ağrısının, en çok kadınlarda görülmekle birlikte erkek ve çocuklarda da sık olarak rastlanılan bir hastalık olduğunu belirten Memorial Diyarbakır Hastanesi Göz Hastalıkları Uzmanı Op. Dr. Belgin Ekmekçiler, baş ağrısının göz hastalıklarının belirtisi olabileceğini ifade etti.

Nörolojik baş ağrıları, Hipertansiyona bağlı baş ağrıları ve migrenin çok nadiren de beyinde tümör veya diğer damarsal hastalıklardan kaynaklandığını dile getiren Ekmekçiler, sinüzitin de baş ağrısının en önemli sebeplerinden biri olduğunu kaydetti. Ekmekçiler, sinüzitin özellikle çocuk yaşta göz arkasında hissedildiği için göz hastalıkları ile karıştırıldığını ifade etti.

Ekmekçiler, kırma kusurları, gözde baş ağrısı yapan en önemli sebeplerin başında gelip miyop, hipermetrop ve astigmatizm olarak bilinen ve kişinin görmesini etkileyen göz kusuru olduğuna dikkat çekti. Ekmekçiler, “Hasta, gözlerinde kırma kusuru olduğunu bilmiyorsa veya gözlük numarası değiştiği halde yeterli görüş sağlamayan numarada gözlük kullanıyorsa, baş ağrıları ile karşılaşması kaçınılmaz olur. Ağrılar özellikle akşamları artan Alın ağrısı şeklinde başlar, bununla birlikte uykuya eğilim ve çabuk yorulma şikayetleri ağrıya eklenebilir” dedi.

Göz Tansiyonu Da Baş Ağrısına İşaret

Glokom yani göz tansiyonu baş ağrısının kaynağı olabilen en önemli ikinci sebep olduğunu kaydeden Op. Dr. Belgin Ekmekçiler, “Açık açılı glokom ve kapalı açılı glokom olmak üzere iki türde glokom vardır. Açık açılı glokomda göz tansiyonu sürekli yüksek seyretmektedir.

Bu durumda hasta sadece belli belirsiz künt baş ağrılarından şikayetçi olur ama göz tansiyonu çok yükselmedikçe açık açılı glokom bulgu vermeyebilir. Fakat geç tanı konduğunda da geri dönüşü olmayan körlüklere sebebiyet verebilir. İkinci tür göz tansiyonu kapalı açılı glokomda ise, hasta şiddetli baş ağrısına sebep olan göz tansiyonu krizleriyle karşılaşır ve ağrı genelde akşam saatlerinde başlar. Bununla birlikte, bulanık görme ve mide bulantısı olabilir.

Migren ile karışan bu tablo ancak dikkatli bir göz muayenesi ile tespit edilebilir. Hasta, tanıyı atladığında gözde körlükle karşı karşıya kalabilir. Bu hastalığın tedavisi Lazer yöntemiyle, oldukça kolay bir şekilde yapılabilmektedir.

Baş ağrısı çok sık görülebilmekte ve çok ciddi hastalıkların ilk bulgusu olabilmektedir. Eğer, sıklıkla bu tür bir ağrı varsa, önce küçük bir muayene ile tanı koyabilecek göz doktoruna sonra kulak burun boğaz doktoruna ve en son olarak da daha detaylı testleri uygulayacak bir nöroloji doktoruna başvurulmalıdır” ifadelerini kullandı.

Ayrıca kontrol et

Hangi Elini Kullananlar Zekidir

Hangi Elini Kullananlar Zekidir

Hangi Elini Kullananlar Zekidir Yıllardır toplum üzerinde yaygın olarak bilinen bir doğrultma bulunmaktadır. Sol elini …