Hamilelik Belirtileri ilk Hafta

Hamilelik Belirtileri ilk Hafta

hamilelik belirtileri ilk hafta Sabah bulantıları veya sadece bulantı hamileliğin ilk döneminde en genel görülen belirtidir. Hormonal olduğu düşünülür, çoğu hormon fetus ve plasenta tarafından üretilmiştir. Hamileliğin 3-4. haftalarında başlayıp, genelde 10-12. haftalarda azalır ve yok olur. Bazen ısrarla 14-16. haftalara kadar devam gelir ve hatta bazen çok nadiren tüm hamilelik boyunca devam eder. Başka bir alışılmadık durum ise, 12. hafta gibi belirtilerin yok olup, hamileliğin sonuna doğru tekrarlamasıdır. Sigara içmek sabah bulantılarını şiddetlendirir.

Baş dönmeleri ve şişkinlikler hakkında neler söylenebilir
Baş dönmeleri genelde hamileliğin sonlarında görülür. Kısmen, hamilelik süresince çok olan projesteron hormonu yumurtalıkta bulunan ve gebeliğe tesiri olan bir hormon sebep olabilir. Bu özellikle yatay pozisyondan kalkarken tansiyonun düşmesine neden olur.

Baş dönmelerinin bir diğer nedeni ise anne adayının geriye doğru yattığında uterusun kan basıncıyla kanın boşluğuna yaptığı baskıdan kaynaklanır. Bu kalbe geri akan kanla karışır ve otururken veya kalkarken kadın baygınlık hissedebilir. Nitekim kanın fetusa ve rahme tedarikini de azalttığından, hamilelik sırtüstü yatma pozisyonu caydırıcıdır.

Şişkinlik vücudun su tutmasına neden olan projesteron hormonunun seviyesinin yüksek olmasından kaynaklanmaktadır. Bebeğin beslenmesine hazırlık olarak başka hormonlar da göğsün büyümesine neden olur. Bu nedenle göğüslerde ağırlık, hafif tıkalılık ve hatta duyarlılık hissi olabilir.

Kabızlık hamilelikte yaygındır ve yine suçlu projesteron hormonudur. Bazı kadınlar mide ekşimesine maruz kalırlar, bu da yine projesteron yüzünden olur. Her iki problem de doğumdan sonra sona erer. Hamilelikte bu tip semptomların tedavisi yetersizdir. Hamilelikte idrarda şeker bulunmasının anormal olmadığını söylerler.

Bu doğru mudur
Böbreklere doğru kan akışındaki değişiklikler, hamilelikte idrara doğru şeker kaybı olduğunu gösterir. Bu durum herhangi bir hastalık olduğunu ifade etmez. Hamilelikte idrardaki şeker asla şeker hastalığı olarak nitelendirilmemelidir. Şüphe duyulacak başka durumlar varsa aşın susuzluk, cenin boyutunun genişliği ve amniyotik sıvının aşırı miktarda olması hamilelikte şeker hastalığı için hemen araştırma yapılması gerekir, fakat tek başına şeker görülürse, bu çok düşük bir ihtimaldir veya bir anlam taşımamaktadır.Hamilelikte bazı bölgelerde pigment birikmesi sonucu ciltte koyuluklar olabilir.

Hamilelikte göğüs ucu etrafında, göbek deliğinde ve perinede apış arası pigmentlerin çoğalması yaygındır. Ayrıca göbekten kasığa uzanan koyu çizginin oluşumu da yaygındır. Tüm bunlar normaldir ve ciltteki koyulaşma geçicidir, doğumdan birkaç hafta sonra yok olur.

Karpal tünel sendromu nedir
Bir veya bazen iki elin parmaklarında ağrı, hissizlik ve hatta hastalık hissedildiği durumdur. Bu durum sadece hamilelikle sınırlandırılamaz fakat ilk olarak hamilelik esnasında ortaya çıkabilir. Bu durumda su tutumu kısmen suçlanabilir. Az da olsa bu belirtilerden kurtulmak için bazen cerrahi müdahale gerekmektedir. Ama çoğu vakada parmakların tahta ile sarılması duruma yardımcı olabilir. Genelde doğumdan sonra yok olur

Ayrıca kontrol et

Histeroskopi Nedir Nasıl Yapılır

Histeroskopi Nedir Nasıl Yapılır? Histeroskopi Ne Demek?

Histeroskopi Nedir Nasıl Yapılır? vajina ve rahim ağzından histeroskop adı verilen özel bir optik cihaz …