Haluk Bilginer Hayatı

Haluk Bilginer Hayatı

Haluk Bilginer, 1954 doğumlu sinema ve tiyatro oyuncusu. Ulusal ve Uluslararası Sinema ve Tiyatro Ödülünün sahibi usta aktör, aynı zamanda başarılı bir televizyon oyuncusu ve dublaj sanatçısı Haluk Bilginer üç çocuklu bir ailenin ikinci çocuğu olarak, 5 Haziran 1954 te izmirde dünyaya geldi. Lise öğrenimini bitirmesinin ardından, 1972 yılında, Ankara Devlet Konservatuarı Tiyatro Bölümüne girdi ve 1977 de mezun oldu. Devlet konservatuarından mezun olduğu yıl ingiltereye giden Bilginer, Londra Müzik ve Drama Sanatları Akademisinde Lamda bir yıl boyunca ileri tiyatro öğrenimi gördü

1980 ve 1993 yılları arasında ingilterede yaşayan ve aynı zamanda ingiltere vatandaşlığı da bulunan Haluk Bilginer, burada bulunduğu yıllar boyunca birçok tiyatro oyununda, müzikalde, televizyon dizisinde ve filmde rol aldı. Macbeth, My Fair Lady, Pal Joey, Kafkas Tebeşir Dairesi ve Phantom of the Opera gibi çeşitli tiyatro ve müzikallerde Eastenders, Memories of Midnight, Bergerac, Glory Boys, The Bill ve Murder of a Moderate Man gibi televizyon dizilerinde ve Childrens Crusade, Half Moon Street, Ishtar, Buffalo Soldiers, Spooks ve Shes Gone filmlerinde görev alan ünlü aktör ingilteredeki kariyerinin ardından Türkiyeye döndü.

Haluk Bilginer, 1990 yılında Tiyatro Stüdyosunun kurucuları arasında yer aldı ve Aldatma Herold Pinter, Kan Kardeşleri Willy Russell, Derin Bir Soluk Al Ben Elton, Çöplük Turgay Nar, Histeri Terry Johnson ve Balkon Jean Genet oyunlarında başrolleri üstlendi.

Gecenin Öteki Yüzü adlı televizyon dizisiyle Türkiyede tanınan bir oyuncu haline gelen Haluk Bilginer Ateşten Günler, Safiyedir Kızın Adı, Borsa, Son Söz Sevginin, Gülşen Abi, Eyvah Babam, Eyvah Kızım Büyüdü, Tatlı Hayat, Karanlıkta Koşanlar, Cesur Kuşku, Yine de Aşığım, Sayın Bakanım ve Hayat işte gibi birçok televizyon yapımında rol aldı. Haluk Bilginer kendisiyle yapılan bir röportajda, televizyon oyunculuğu ve tiyatro oyunculuğu arasındaki farklara ilişkin bir soruya şu cevabı vermişti

Oyuncunun er meydanı tiyatro sahnesidir. Tiyatro sahnesinde arada hiçbir aracı olmadan seyirciyle baş başa kaldığı yerde aktör, aktör müdür değil midir anlaşılır. Sinemada televizyonda pek anlaşılmaz ve televizyonda da oyunculuk öğrenilmez. Dizilerde oynarsınız, ama oyuncu olamazsınız.

Bilginer, Türkiyedeki sinema kariyerine 1987 yapımı Kara Sevdalı Bulut adlı filmle başladı. 17.yüzyılda, uçmaya teşebbüs eden ilk kişi olarak dünya tarihine adını yazdıran Hezarfen Ahmet Çelebinin yaşam öyküsünün anlatıldığı, istanbul Kanatlarımın Altında 1995 adlı başarılı filmde Evliya Çelebiyi canlandırdı. 1997 yapımı Masumiyet adlı filmdeki performansıyla büyük başarı elde eden ünlü aktör, aynı yıl Derviş Zaimin yönetmenliğini yaptığı, Sanem Çelik ve Uğur Polat gibi isimlerin de görev aldığı Filler ve Çimen adlı filmde rol aldı.

2003 yılında Ezel Akayın yönetmenliğini üstlendiği, ve birçok ünlü ismin kadrosunda yer aldığı Neredesin Firuze adlı yapımda oynadı. Bu filmde canlandırdığı başarısız müzik yapımcısı Hayri karakteriyle bir kez daha izleyenleri kendisine hayran bırakan Haluk Bilginer, daha sonra 2004 yapımı Hırsız Var, 2005 yapımı Hacivat Karagöz Neden Öldürüldü? ve Kısık Ateşte 15 Dakika adlı sinema filmlerinde rol aldı.

Haluk Bilginer 1999 yılında oyuncu eşi Zuhal Olcayla birlikte Oyun Atölyesini kurdu. ikili büyük yatırımlarla oluşturdukları tiyatro sahnesinde, Dolu Düşün Boş Konuş Steven Berkoff, 1999, Ayrılış Tom Kempinsky, 2000, Ermişler ya da Günahkarlar Anthony Horowıtz, 2002, Cimri Moliere, 2004, Jeanne dArcın Öteki Ölümü ve Atinalı Timon adlı oyunları oynadı.

Haluk Bilginer oyunculuk kariyeri boyunca birçok ödüle layık bulundu Afife Tiyatro Ödülleri, En iyi erkek oyuncu, Histeri Ankara Sanat Kurumu, En iyi çevirmen, Aldatma 1997 yılında ÇASOD, En iyi Oyuncu, Masumiyet ve 34. Antalya Film Şenliği, En iyi erkek oyuncu, Masumiyet 1998 yılında Ankara Film Festivali, En iyi erkek oyuncu, Masumiyet Adana Altın Koza, En iyi erkek oyuncu, Masumiyet ve Nihavent Mucize Angers Fransa Film Festivali, En iyi erkek oyuncu, Masumiyet 2004 yılında 9. Sadri Alışık Ödülleri, En iyi Erkek Oyuncu, Neredesin Firuze.

Haluk Bilginer, 1987 yılında tanışıp 1992 de evlendiği Zuhal Olcay ile 14 Aralık 200 4te ayrıldı. Ardından bir süredir birlikte olduğu pop şarkıcısı ve dizi oyuncusu Aşkın Nur Yengi ile 6 haziran 2006 da kardeşinin Urladaki evinin bahçesinde evlendi.

Gençliğinde hamallık, tezgahtarlık, garsonluk gibi birçok işte çalışan Haluk Bilginer aynı zamanda koyu bir Galatasaray taraftar

Ayrıca kontrol et

Ayten Gökçer Hayatı

Ayten Gökçer Hayatı, Ayten Gökçer Kimdir?

Ayten Gökçer Hayatı 26 Ocak 1940 tarihinde Ankara’da dünyaya gelmiştir. Gerçek ismi Ayten Kaçmaz’dır. Çocukluğunu …