Gümüş Balığı

Gümüş Balığı

Yaşadığı yerler Atlantik, Akdeniz, Karadeniz, Marmarada ve tatlı sularda yaşayan türleri vardır. Özellikleri Hamsi iriliğinde, yanları parlak ve gümüş rengi şeritleri bulunan, iri gözlü, eti lezzetli bir balık. Çeşitleri 150 kadar türü vardır. Gümüşbalığı A.prestyter, çamuka A.hepsetum, Kaliforniya gümüşbalığı Atherinopsis californiensis, dere gümüşbalığı Labidesthes sicculus en bilinen çeşitleridir.

10-15 cm boyunda, tropik ve ılıman denizlerin kumluk ve çakıllı kıyılarında sürüler halinde yaşayan, beyaz parlak renkli ve vücüdunun yanlarında gümüş renginde birer yol şerit bulunan kemikli bir balık. ince uzun vücüdu yuvarlak pullarla örtülüdür. iri gözlü, iki sırt yüzgeci arası açık, göğüs yüzgeçleri hayli yüksekte ve kuyruk yüzgeçleri derin çatallıdır. Eti çok lezzetlidir. Her mevsimde avlanırsa da, mart ve nisan en lezzetli olduğu aylardır. Özel ağlar ve kerne ile tutulur. Eti levrek avında olta yemi olarak da kullanılır. Balık yavruları ve plankton denen küçük canlılarla beslenir. Mart başından nisan sonuna kadar yumurtlar. Tatlı sularda yaşayan çeşitleri süs balığı olarak kullanılır.

Aşağı Kaliforniya sahillerinde yaşayan Leuresthes tenius gümüşbalığı, her dolunay ve yeni ayın mehtaplı yaz gecelerinde, gelgit olayında suların kabarmasıyla kumsal sahillere sokulur. Dişiler ıslak kumlara çıkarak göğüs yüzgeçlerine kadar kuma gömülür ve yumurtlarlar. Erkekler de yumurtalar üzerine sıvılarını dökerek yumurtaları döllerler. Yumurtlama işleminden sonra balıklar sıçramalarla

dalgalara ulaşır ve denize dönerler. Yumurtalar iki hafta sonra suların yükselmesine med kadar kumda kalarak gelişimlerini tamamlar. Suların ikinci yükselmesinde, yumurtalar suya kapıldıktan bir-iki dakika sonra açılır, yavrular dalgalarla denize sürüklenir. Hemen yüzerek beslenmeye başlarlar. Bu balık çeşidinin ayın hareketlerini nasıl anlayıp, üremelerini ayarladıkları bugün henüz kesin olarak bilinmemektedir. Merak konusu olarak araştırılmaktadır.

Ayrıca kontrol et

Transpalet Nedir

Transpalet Nedir? Transpalet Ne Demek?

Transpalet Nedir?  Araçların yapılış amaçları yük taşımak, ağır yükleri bir noktadan başka bir noktaya (yatay …