Ana Sayfa / Sağlık Bilgisi / Göz Şişliğine Ne iyi Gelir

Göz Şişliğine Ne iyi Gelir

Göz Şişliğine Ne iyi Gelir

Göz şişkinliği, göz kapakları hassas ve ince yapısından dolayı çevresel faktörlere bağlı olarak ya da bazı hastalıkların göstergesi olarak şişebilir. Bu sebeplerin dışında bazen yenilen içilen gıdalar ya da kullanılan bazı kremlerden dolayı da gözler de şişlik yaşanabilir. Yatış pozisyonları da gözlerin hassas yapısına etki eden bir durumdur. yüzüstü yatan kişilerde sabah kalktıklarında gözlerinde şişlik görülmesi oranı yüksektir. Bu şişlik yaklaşık bir saat içinde iner. Bu nedenle yüksek yastıkta yatmak gözlerinde sık sık şişlik görülen kişilere önerilebilecek bir yöntemdir.

Göz Şişkinliği Neden Kaynaklanır

Göz şişkinliğine bir çok faktör neden olabilir. Aşadığda en sık nedenleri sıraladık;

alerjiler – En sık karşılaşılan nedenler arasındadır. Gözlerde meydana gelen alerji kaşıntıya neden olur, ovmak veya kaşımak gözün şişmesine neden olur.

Göz Enfeksiyonları – Göz enfeksiyonları genellikle gözlerin ve göz kapaklarının çevreleyen doku şişmesine sebep olur. virüs veya bakterilerin neden olduğu enfeksiyonların birçok türü vardır.

Blefarit – Bu göz kapaklarınızın içinde iltihaba neden olan bir durumdur. Blefarit’ göz kuruluğu, tozlar ve göz enfeksiyonu neden olabilir. Gözlerinizin şişmesinin yanında yanma ve kaşıntıya neden olur.

Göz Arpacığ – Sivilceye benzer, sadece göz kapaklarınızın üst kısmında iltihaplı yağ bezlerinden kaynaklanır. Göz arpacığı çıktığında onları sıkmaya, delmeye çalışmayın, genelde kendiliğinden geçer. Ellerinizi temizlemeden kesinlikle göz arpacığına dokunmayın sorunu iyice artırır.

Göz şişliğinin çözümü için öncelikle sebebinin anlaşılması gerekmektedir. Bazı böbrek problemleri, endokrin problemleri, vücutta ödem yapan troid gibi bazı hastalıklar, üst solunum hastalıkları ya da alerjik bazı durumlar gözlerde hastalıktan kaynaklanan şişliğe sebep olmaktadır. Şişlik hastalıktan kaynaklanıyorsa öncelikle bu durumun kontrol altına alınması gerekmektedir. tuzlu yiyeceklerden uzak durulması, bol su tüketilmesi alınabilecek önlemlerden bazılarıdır. alkol kullanımı da göz de şişliğe sebep olan durumlardan biridir. Eğer şişlik bir hastalıktan kaynaklanmıyorsa çevresel faktörleri ve kullanılan ürünleri gözden geçirmekte fayda vardır.

Gözlerin Şişmesine Neden Olabilecek Diğer Faktörler

Ağlama, uykusuzlık veya diyet esnasıda çok fazla sodyum içeren besinler almak olabilir.

Göz Şişkinliği Nasıl Tedavi Edilir

Göz şişliği sorunu yaşadığınızda kesinlikle doktorunuza görünerek teşhis ve tedavinin belirlenmesini sağlamalısınız. Bunun dışında aşağıda ğaylaşacağımız önlemler yardımcı olabilir.

Kullandığımız kozmetik ürünler ve kremlere ara verilmesi ya da değiştirilmesi gerekebilir. makyaj ürünlerde su bazlı olanların tercih edilmesi göz sağlığı açısından yağ bazlı ürünlere nazaran daha faydalı olacaktır. uyku için kullanılan yastığı yükseltmek ve yatış pozisyonunu gözden geçirmek de alınabilecek önlemlerdendir. Bu durum göz havuzunda sıvı birikimini azaltacak ve sizi rahatlatacaktır. Tüylere karşı alerjik bir durum varsa yastık ve yorganda sentetik olanlar kullanılmalıdır.

Buz

Sabah kalkıldığında buzdolabı ndan alınan kompresi uygulamak, 2 kalıp buzu 15 dk boyunca aralıklarla göz kapağına tutmak göz kapaklarına iyi gelir.

Masaj

göze masaj yapmak şişliğin inmesi için etkili olabileceği gibi aynı zamanda tehlikeli de bir yöntemdir. Bu nedenle dikkatli olunması gerekir.

Soğuk Su

Soğuk suya yakın ılık suyla göz kapaklarını yıkamak ve küçük dokunuşlarla dıştan içe doğru küçük masajlar yapmak göz şişliğine iyi gelir.

Çay Banyosu

Göz şişliklerinde çay banyosu da etkili bir yöntemdir. Soğutulmuş çay poşetlerini ya da soğumuş çaya pamuğu bandırarak gözlere kompres yapmak gözleri rahatlatır.

Çiğ Patates

Gözleri rahatlatabilecek yöntemlerden biri de; çiğ patatesin ezilerek bir bezle birlikte gözlerin üzerinde 15 dk bekletildikten sonra ılık su ile yıkanmasıdır. patates soyulduktan sonra dilim şeklinde de göz kapağı üzerine koyulabilir. Ilık tuzlu suya pamuk batırılarak gözlerin üzerinde bekletilmesi de bir diğer yöntemdir.

Sarı Yonca

sarı yoncanın 5 dk kaynatıldıktan sonra soğuyunca göz banyosu yapılması gözü rahatlatan bitkisel bir yöntemdir. Bu noktada göz şişliğinin kalıcı mı geçici mi olduğu da önemlidir.

Düzenli Uyku

Yorgunluk, uykusuzluk, aşırı ağlama, sabit bir noktaya bakarak çalışmak gibi sebepler de gözlerde şişliğe sebep olabilir. Bundan dolayı uyku düzenini korumak göz sağlığı açısından oldukça önemlidir.

Süt

Şişliği indirmek için soğuk süte batırılmış pamukla 10 dk kompres yapılabilir. Şişliği göz kapağı çevresine hafif baskı uygulayarak ta kontrol altına almak mümkündür.

Salatalık

Gözlerde yorgunluk söz konusuysa soğuk salatalık dilimlerini 3 dk boyunca göz kapaklarının üzerinde tutup ardından yıkamak da gözlerinizi ve sizi rahatlatacaktır.

Metal Kaşık

Göz kapaklarındaki şişkinliği her sabah yaşıyorsanız, 2 metal kaşığı akşamdan buzdolabına koyup sabah kalktığınızda göz kapağınıza ve göz çevrenize hafif bastırarak uygulayabilirsiniz. Bu yöntem kan akışını hızlandırıp gözlerinizin dinlenmesini sağlayacaktır.

Spor Yapmak

Göz kapaklarındaki şişlik toksinlerin göz havuzunda toplanmasından kaynaklanıyorsa spor yapmak etkili bir yöntem olacaktır. Böylece toksinlerin sporla vücuttan atılması sağlanacaktır.

Düzenli Beslenme

Düzenli beslenme ve uyku düzeni de dikkat edilmesi gereken bir konudur. Yoğun çalışma hayatı olan kişiler fırsat buldukça en fazla yarım Saatte bir gözlerini kapatarak ya da uzak noktalara bakarak gözlerini dinlendirmelidir. Gözlerinde şişlik oluşmayan kişiler de önlem olarak bunu mutlaka uygulamalıdır.

Sigara Kullanımı

sigara kullanımının göz şişliklerini olumsuz etkileyen bir faktör olduğu unutulmamalıdır. Sigara kullanımın saçtan tırnağa kadar vücuda zarar verdiği bilimsel olarak ıspatlanmıştır, zarar verdiği diğer önemli organ ise gözlerdir.

Dikkat Edilmesi Gerekenler

Aşağıdaki durumlarda mutlaka doktorunuza başvurmanızı öneririz.

Gözlerin altında sürekli görülen şişliklerse Graves denilen hastalık olarak adlandırılır ve troid bezlerinin aşırı çalışmasından kaynaklanır. Bu durumda bir doktora başvurmak gerekir.

Gözlerdeki şişlikle birlikte batma da hissediliyorsa kirpik dibi iltihabı yaşanıyor olabilir. Bu durumda ilaç kullanımına başlanması gerekmektedir. Gözlerde şişkinliğin yanı sıra kaşınma kızarıklıkta görülüyorsa durumun alerjik olma olasılığı yüksektir. Bu durumda da alerjinin neyden kaynaklandığını tespit etmek ve ilaç kullanımına başlamak gerekir.

Ayrıca kontrol et

Yürürken Kollarımızı Neden Sallarız

Yürürken Kollarımızı Neden Sallarız bilim insanları değişik şekillerde yürüyen (kollarını sallayarak, kolları yanında ve buna …