Kasık Ağrısına Ne iyi Gelir

Kasık Ağrısına Ne iyi Gelir? Kısaca Bilgi?

Kasık Ağrısına Ne iyi Gelir? Kasık Ağrısı, Daha çok kadınlar karşılaşır. Kadınlarda en sık karşılaşılan sağlık sorunlarından biri de kasık ağrısıdır. Bu ağrılar karnın alt kısmında yer alan yumurtalıklar, idrar torbası, rahim, tüpler veya bağırsaklardaki herhangi bir sebepten kaynaklanıyor olabilir. Bu ağrılar bazı kadınlarda aniden ve şiddetli şekilde yaşanırken bazı kadınlarda da uzun süreli ve rahatsız edici boyutta olabiliyor. Kasık ağrılarına üreme döneminde sık rastlanmaktadır. Yaşı küçük kızlarda ve menopoz döneminde ise ağrı görülme oranı oldukça düşüktür.

Kadınlarda Kasık Ağrısına Neden Olan Sebepler

Kasık Ağrısına Ne iyi Gelir? Kasık ağrılarının birçok nedeni olabileceği gibi bazen sebepsiz ağrılar da yaşanabilmektedir. Kasık ağrısının daha birçoklarının yanında bazı sebepleri şunlardır;

 • Miyom,
  Fıtık,
  Bel fıtığı,
  Polipler,
  Yumurtalık kistinde yırtılma,
  Rahim ağzında daralma,
  Dış gebelik,
  Böbreklerde veya idrar yollarında kum veya taş oluşumu,
  Bağırsak iltihabı, spiral kullanımı,
  İdrar yollarında enfeksiyon,
  Endometrit,
  Yumurtalıkların burkulması.

Adet dönemlerinde ve gebelikte de kasık ağrısı oldukça sık görülen bir durumdur. Ağrının sebebini saptayabilmek için öncelikle ağrının derecesi önemlidir ve detaylı bir jinekolojik muayene yapılmalıdır. Üreme sistemi detaylı bir şekilde incelenerek ultrasonografi ile muayene tamamlanmalıdır. Özellikle ani başlayan ağrılar için mutlaka doktora gidilmelidir ve doktora gidilmeden herhangi bir ilaç kullanılmamalıdır.

Ayrıca regl döneminde sık rastlanan kasık ağrıları için rahatlatıcı yöntemler denenebilir. Bu dönemde beslenme alışkanlığına dikkat etmek gerekir. Tuz tüketimini azaltmak, balık, et, fındık ve fıstık tüketmek bunların yanı sıra acılı ve kızarmış yiyeceklerden uzak durmak önemlidir. Bu dönemlerde rahatlatıcı çaylar kasık ağrılarına iyi gelir.

Civan Perçemi

Bir tatlı kaşığı safranı kaynatıp kaynayan suya 1 kaşık bal ekleyerek içebilirsiniz. Civanperçemi çayı da bu dönemde tüketilebilir. Yarım litre suda 1tatlı kaşığı civanperçemini kaynatıp,3 dakika ağzı kapalı kısık ateşte demleyip, süzdükten sonra adet zamanınızdan 3 gün önce; akşamları ve sabahları 1 su bardağı içebilirsiniz. Bu çayı günlük taze olarak tüketmelisiniz.

Rezene

Rezene ve portakal kabuğunu aynı miktarda karıştırıp suda kaynatarak içebilirsiniz. Kadınlarda kadın hastalıklarıyla alakalı kasık ağrılarının hafiflemesine yardımcı olacaktır.

Lavanta Çayı

Regl döneminde oluşan kasık ağrılarına karşı Lavanta çayının faydalı olduğu düşünülmektedir. Güne bir veya iki bardak tüketilebilir.

Papatya Çayı

Regl döneminde meydana gelen kasık ağrılarına karşı papatya çayı da faydalı olabilir. Ağrıların şiddetini azaltarak rahatlama sağlar.

Mentollü nane, yarpuz çiçeği gibi bitkilerini de ayrı ayrı kaynatarak veya birkaçını bir arada kaynatarak içebilirsiniz.

Hamilelik döneminde yaşanan kasık ağrıları için bitkisel çayların çok fazla tüketilmesi önerilmez. Bu çaylar daha çok regl döneminde yaşanan ağrılar için rahatlatıcı amaçlı olarak düşünülmelidir.

Bitkisel çayların yanı sıra kronikleşen regl dönemi kasık ağrılarına sıcak su torbası ile müdahale de bulunmak da iyi gelir. Ancak sıcak su torbası direkt kasıkların üzerine konmamalıdır.

Bel bölgesine konmalı ya da kasık bölgesine bir havlu serilerek torba kullanılmalıdır. Bölgeyi çok sıcak tutmak tam tersi ağrıları olumsuz etkileyebilir. Bu dönemde ılık duş almak da hem vücuda hem ağrılara iyi gelmektedir.

Kasık bölgesindeki ağrı ile birlikte üşüme, titreme, yanma, ateş gibi belirtiler de görülüyorsa iltihabik bir durum söz konusu olabilir. Böyle bir durumda sıvı alımı arttırılmalı ve doktora başvurulmalıdır.

Önemli Uyarı

Hamilelik döneminde bebeğe zarar vermemesi için kasık ağrılarını geçirmek için bitkisel veya diğer ilaçları alırken mutlaka doktorunuza danışmalısınız. Çünkü bitkisal ilaçlar dahil diğer ilaçların düşük yapma başta olmak üzere bir çok sağlık sorununa neden olabilir veya bebeğin sağlığını tehtid edebilir.

Erkeklerde Kasık Ağrıları Sebepleri ve Önlemler

Erkeklerde yaşanan kasık ağrıları ise daha çok kas gerilmeleri, lenf bezlerinin şişmesi, kasık fıtığı, böbrek taşları, testis tümörü, orşit, testis torsiyonu, hidrosel gibi sebeplerden kaynaklanır.

Erkeklerdeki kasık ağrıları için çoğunlukla doktora başvurularak çözüm bulunabilir. Kas gerilmesinden kaynaklanan ağrılar yavaş geçer ve 4-6 hafta kadar sürebilir. Zorlayıcı sportif aktivitelerde veya ağır işlerde karşılaşılabilecek bu durum karşısında buz koyma ve kompres uygulanabilir, ağrı kesiciler kullanılabilir.

Lenf bezlerinin şişmesi ise bazı kanser türlerinden kaynaklanıyor olabilir. Mesanedeki enfeksiyon sonucu oluşan kasık ağrılarında ise antibiyotik tedavisi uygulanır. Böbrek taşları idrar çıkarma esnasında ciddi ağrılara sebep olur.

Zaman içerisinde kendiliğinden kaybolmayan böbrek taşlarına müdahale edilmesi gerekir. Kasığa darbe alınması sonucu oluşan ağrılar içinse ağrı kesici, kompres ve sıcak uygulaması etkili olmaktadır.

Kasık ağrıları, hem erkeklerde hem de kadınlarda günlük hayatı etkileyen, hayat kalitesini düşüren ciddi bir sorundur. Ağrıların uzun sürmesi psikolojik anlamda da kişiyi olumsuz etkileyen bir olgu haline dönüşür. Bu nedenle ilk etapta rahatlatıcı uygulamaları denemek ve eğer ağrı birkaç günü aşan sürede devam ediyorsa mutlaka bir doktora başvurmak gerekir. Kasık ağrılarının önemsenmemesi konulacak olan teşhisi geciktirdiği gibi tedaviyi de geciktirir ve daha fazla sıkıntı yaşanmasına sebep olur.

Eğer ağır işlerden sonra, yorulma, hamlama, çarğma veya buna benzer nedenlerden dolayı kasık ağrısı oluşmuş ise evde bazı önlemler alarak sorunu geçiştirebilirsiniz, daha şiddetli durumlarda doktorunuza başvurmalısınız. Fiziki yorgunluktan kaynaklanan kasık ağırları için şunları öneririz;

Dinlenme

Ağır işlerden sonra meydana gelen kasık ağrılarında 1-4 hafta dinlenmek faydalı gelebilir. Ağrıyan bölgeye buz ve cildin arasına bez gelecek şekilde buz tedavisi uygulamak faydalıdır.

Destek

Bir kasık yaralanması sonrası iyileşme döenminde, yaralı bölgeyi destekler iç farklı çamaşır giymek faydalı olabilir.Bayanlar için daha geniş elbise, pijama veya şort. Erkeklerde, aynı şekilde sorunun nedenine göre elbise seçilebilir.

Ağrı Kesiciler

Eğer ağrı çok fazla ise hamile olmayan kadınlar ve aynı şekilde erkekler doktorlarına danışarak ağrı kesici ilaçlar alabilirler.

Ek olarak, erkeklerde kasık ağrısına sebep olacak bir diğer durum da cinsellikle alakalıdır. Tam bir ereksiyon sonrası eğer boşalma gerçekleşmez ise testislerin şişmesine neden olur ve iniglizcede blue balls diye geçen testis ağrısı ortaya çıkar. Bu durumda yapacağınız en iyi şey testisleri sıkıştırmayarak oturmak yatmak olabilir yani dinlenmelisiniz. Boşalmanızında ekstra faydası olabilir, yanlız bu durumda boşalmak boşalma esnasında yanmalara sebep olabilir. Önlem olarak cinsel uyarıyla gerçekleşebilecek ereksiyona karşı öncesinde boşalmak olabilir. Yada uzun süre erekte durumda kaldıysanız ağrıyı hissetmeden boşalırsanız ağrıyla hiç karşılaşmayabilirsiniz.

Ayrıca kontrol et

Stres Beyninizi Nasıl Etkiliyor

Stres Beyninizi Nasıl Etkiliyor? Stres Nedir?

Stres Beyninizi Nasıl Etkiliyor? sinirli, karamsar, bunalmış ve yalnız mı hissediyorsunuz? Dert etmeyin. Bu hepimizin …