Ana Sayfa / Göz Sağlığı / Göz Kızarıklığı için Şifalı Bitkiler

Göz Kızarıklığı için Şifalı Bitkiler

Göz Kızarıklığı için Şifalı Bitkiler

göz, kızarıklığı hayatımızda bir defa da olsa hepimizin başına gelmiş ve yada gelecek bir durumdur. Cidden de nahoş bir görüntü yaratır ve endişe ettirmesi de çabasıdır. Peki göz kızarıklığına iyi gelen şifalı bitkiler nelerdir

Göz kızarıklığını gidermek için bu bitkileri öneriyor herbalistler Gözleriniz devamlı bir biçimde kızarıksa, hiç zaman kaybetmeden bir göz hekimine görünün.Eğer gözlerinizin kızarıklığı çok okumaktan, çok dumandan, çok ağlamaktansa, kendi hazırlayacağınız kimi mad­delerle bunları geçirebilirsiniz.

Gözlerinizin zaman zaman kızarmasına iyi gelecek bazı teçeteler

Peygamber Çiçeği Suyu

ilk akla gelen çözüm yoludur. Bunu aşağıdaki şekilde hazırlayabilirsiniz:
Bir kase suya bir çorba kaşığı peygamber çiçeği koyun (maden veya yağmur suyu).

suyu kaynatın ve içine çiçekleri atın.
30 dakika süresince kaynamaya, sonra da soğumaya bırakın.
Karanlık bir yerde yatarak 30 dak. tutacağınız kompresler yapın.

Papatya ve Çay

da aynı şekilde tavsiye edilirler.

Frenk Maydanozu

litre suya 60 gfrenk maydonuzu koyup kaynatın. Bu karışımla sıcak ama yakıcı olmayan kompresler yapın. 20 ila 30 dak. boyunca tutun. Ayrtı şekilde göz kapaklarınıza bunun taze suyunu sürebilir veya bundan gözlerinize koyacağınız bir lapa yapabilirsiniz: bunun için taze frenk maydonuzunu çok ince kıyın ve gazlı bezin arasına koyun.

Gelincik

Kurutulmuş 30 g çiçeği 1 litre suda haşlayın. 30 dakika tutacağınız sıcak kompresler yapın.

Sardunya

20 g çiçeği 1 litre suda haşla­yarak hazırlayın. Geçen seferki gibi kompresler yapın. Bu taze bitkiyi incecik kıyılmış lapa şeklinde de kullanmak mümkündür.

Ayva: Taze bir meyveyi dilim halinde kesin ve gözlerinizin üstüne koyun. Öbür yandan 30 ila 40 g çekirdeği 1 litre suda bir gün boyunca bekletin. Daha sonra, çekir­dekleri suda ezecek ve bunu kompres şek­linde kullanacaksınız.

Önemli Notlar

Belirtelim ki, hazırlanan bütün bu bitki karışımları buzdolabı nda üç günden fazla saklanamaz. Bu süreyi geçtiği takdirde atılmalıdır.
Bütün güzellik kaynatımları ve haşlan­maları sadece payreks veya porselen bir kapta yapılmalıdır.

Gözleriniz Yorgunsa

Uzanın.
Sıcak çay veya peygamber çiçeğinin suyu ile kompresler yapım. Tabii ki satıcı­larda kullanıma hazır, dinlendirici kompresler de bulunmaktadır.

Çürükleriniz Varsa

Bunlar genellikle yorgunluğa bağlıdır.
Arka arkaya sıcak ve soğuk kompresler yapım.
En sonunda soğukla bitirin.
Bu, kan dolaşımını hızlandırır. Eğer çü­rükler geçmemekte diretiyorsa, bir doktora muayene olun, belki bir iç nedeni vardır. Torbalanmalar varsa veya gözleriniz şişmişse. Bunlar çoğu zaman, sıvı sızmasıyla olu­şurlar. Bir kase suya bir kahve kaşığı deniz tuzu olmak üzere tuzlu su kompresleri uygulayın.

Gözleriniz Kırmızıysa

Peygamber çiçeği veya gül suyu kom­presleri uygulayın. Gözleriniz güzelliğinizin başlıca kozların­dan bindir. En küçük bir sorun çıktığında özenle ilgilenio ve bakımını yapın.

Ayrıca kontrol et

Hangi Elini Kullananlar Zekidir

Hangi Elini Kullananlar Zekidir Yıllardır toplum üzerinde yaygın olarak bilinen bir doğrultma bulunmaktadır. Sol elini …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir