Göz Altı Morluklarına Ne iyi Gelir

Göz Altı Morluklarına Ne iyi Gelir? Göz Altı Morlukları?

Göz Altı Morluklarına Ne iyi Gelir? göz altı morlukları, farklı nedenlerden solayı göz çevresinde koyu halkalar halinde görülen koyu lekeleri vardır. Bu durum erkekler ve kadınlarda sık görülen bir sorundur. Mor halkalar bazen çcuklarda da görülür. İnsanlar yaşlandıkça deri incelir ve zamanla kolajenlerin kayba uğrar. Bu durum gözlerde daha gbelirgin hale hale gelen kan damarlarının koyu görünmesine neden olur. Genelde çok fazla yorgun düşen kişilerde morluklar daha baskın ve yaygındır; Göz altlarında meydana gelen morlukların nedeni bir çok sebebe bağlı olabilir.

Göz Altı Morluklarının Nedenleri

Göz Altı Morluklarına Ne iyi Gelir? Çoğu zaman göz altı morlukları ciddi sağlık sorununa işaret etmez, fakat çok nadir de olsa bazı ciddi hastalıklar hakkında göz altı morlukları sinyaller verir. Göz altı morlukların bazı önemli nedenleri şunlardır;

Kalıtsal

Bazı kişilerde göz altı morlukları kalıtsaldır. Ailede bulunan başka kişilerde olduğu gibi bir başka kişide de vardır. Bunun nedeni derinin ince olması ve mor renkteti damarların dışarından hissedilecek derecede görünmesir.

Alerjiler

Alerji göz altı morluklarına neden olabilmektedir. Saman nezlesine yatkın kişilerde özellikle bazı mevsimlerde yaygın görülür. Bu kişilerde bazı gıdalara karşı elerji olması morluklara neden olabilir.

Anemi

Bazı besinlerin eksikliği de göz altı morluklara neden olabilmektedir. Geneled eanemi hastalarında göz altı morlukları yaygın şekilde görülür.

İlaçlar

Kan damarlarını genişleten bazı ilaçlar da buna neden olabilir, gözlerin altındaki derinin koyulaşmasına sebep olur. Bunun yanında bazı ilaçlar alerjiye enden olarak göz etrafında ve altında şiş ve siyah halkalara neden olur.

Yorgunluk

Normal bir insanın günde en az 8 saat uyuması gerekmektedir. Uyku eskikliği de göz altı morluklarının başlıca sebeplerindendir.

Karaciğer Sorunları

Göz altı morlukları nadir de olsa karaciğer sorunlarından da kaynaklanmaktadır.

Yaş

Göz altı morlukları en sık yaşlı kişilerde görülür. Bu derinin kollajen kaybına bağlıdır.

Güneş

Uzun süre güneşe maruz kalmak da göz altı morluklara neden olabilmektedir. Bu durumda güneş cilt daha fazla melanin üretimi gerçekleştirir ve norluğa neden olur.

Ne Zaman Doktora Gidilmeli

Eğer morluk giderek daha kötüleşiyorsa mutlaka doktornuzla görüşmelisiniz. Bunun yanında morluk sadece bir gözde ise yine doktorunuzla görüşerek hastalığın altında yapan asıl sebebin tesbit edilip tedavin başlaması gerekir.

Göz Altı Morlukları Nasıl tedavi Edilir

Göz altı morlukları genelde çok ciddi sorunlardan kaynaklanmamasına rağmen can sıkıcı bir durumdur. Fakat bazı doğal yöntemlerde göz altı morluklarının tedavi edilmesi mümkündür.

Salatalık Suyu

Salatalık gözlerinize yatıştırıcı ve soğutma etkisi sağlayacak iyi doğal ilaçların başında gelir. Aynı zamanda çok iyi bir cilt tonerdir. Yapmanız gereken tek şey adet salatalığın presleyerek suyunu çıkarmak ve bir pamuk yordamıyla gözlerinize uygulamak. 3-4 gün uyguladığınızda belirgin sonuçlar alacaksınız.

Zerdeçal

Zerdeçal anti inflamatuar ve anti oksidan özellikleri ile bilinir ve göz altı morluklarına karşı oldukça etkilidir. Zerdeçal tozunu ananas suyu ile karıştırarak macun elde edin. Macunu gözleriniz altındaki morluklara 10-15 dakika boyunca uygulayın. Böylece 3-4 gün sonra morlukların gittiğini ve göz altında derinin yumuşadığını göreceksiniz.

Soğuk Su

Göz altı morluklardan kurtulmanın en etkili ve kolay yöntemlerinden bir tanesi de soğuk sudur. Yapanız gereken şey, bir süre güneşin altında kaldıktan sonra özellikle soğuk suyla gözlerinizi yıkamak. Kan damarlarının yanında göz altı morlukların ortadan kalkmasına yardımcı olur. Bunun yanında soğuk süt de aynı şekilde yardımcı olabilir.

Su içmek

Cildin sürekli nemli kalması göz altı morluklarının ortadan kalkmasına yardıcmı olduğu gibi, cildin sürekli nemli kalmasını sağlar.

iyi Bir Uyku

Özellikle yorgun bir günün ardından iyi bir uyku göz altı morlukların oluşmasını engeller. Düzenli uyku göz altı morlukların oluşmasını engeller.

Yoga Ve Meditasyon

Yoga ve meditasyon her zaman taze ve enerji dolu zihin ve vücut sahibi olmanıza yardımcı olacaktır. Böylece stres azalacak ve bu genel vücut sağlığına direkt etki edecektir

Elma

Elmanın içerdiği doğal asit gçz altı morlukları ve göz etrafındaki siyah halkaların giderilmesinde önemli rol oynayabilir. Küçük ince dilimler halinde elmayı kesin ve gözünüz etrafında koyun, yarım saat bekleyin ve morluk gidene kadar devam edin.

Limon Suyu

Limon suyu bol miktarda C vitamini içermektedir. Pamuk yordamıyla gözünüzün içerisine kaçırmadan morluklara uygulayın. Daha sonra limon suyunu nemli bir bez yordamıyla silin. Günde 2-3 kere uygulayın.

Nane Suyu

Nane suyuna bir miktar zerdeçal ve tuz ekleyin. Bu karışımı bir pamuk yordamıyla etkilenen kısıma uygulayın. 10-15 dakika buyunca günde 2-3 kere uygulayın. Birkaç gün sonra göz altı morluklarının ortadan kalktığını göreceksiniz.

Badem Yağı

Badem yağını düzenli olarak az miktarda göz altına uygulayabilirsiniz. Uyumadan önce her gün bir kereye mahsus uygulamak mmkün. Bu uygulama göz altı morluklarının kısa sürede ortadan kalkmasını sağlar.

Gül Suyu

Cildiniz için kullanabileceğiniz en etkili doğal ürünlerden bir taneside gül suyudur. Bu inanılmaz şifa kaynağı göz altı morluklarının ortadan kalkmasına da etkildir.Kapalı olduğu halde göz kapaklarına ve altlarına pamuk yordamıyla uygulamak mümkün. Bu göz altı morluklarını giderdiği gibi, cildin gençleşmesini sağlar.

Çiğ Patates

Çiğ patatesi dilimleyerek göz üzerine koymak hem şişkinliği gider hem de göz altı morlukların ortadan kalkmasını sağlar. Bunun yanında çiğ patatesin preslenerek suyunun göz altlarına uygulanması morukların giderilmesine yardımcı olur.

Ayrıca kontrol et

Stres Beyninizi Nasıl Etkiliyor

Stres Beyninizi Nasıl Etkiliyor? Stres Nedir?

Stres Beyninizi Nasıl Etkiliyor? sinirli, karamsar, bunalmış ve yalnız mı hissediyorsunuz? Dert etmeyin. Bu hepimizin …