Böbrek Taşına Ne iyi Gelir

Böbrek Taşına Ne iyi Gelir

Böbrek taşı idrarda bulunan ürik asit ve kalsiyumun zamanla toplanmasıyla birlikte böbreğin orta kısımların meydana gelmektedir. Oluşan küçük taşlar sağlığa zarar vermeden bünyeyi kendiliğinden terkedebilir. Ama büyük taşlar vücudu terkederken mesane yoluna hasar verebilir, bunun yanında şiddetli ağrılara neden olabilir. Daha çok 20 ila 40 arası yaşlarda görülür, kadınlara göre erkekler daha fazla karşılaşır. Şayet bir kere böbrek taşı sorunu yaşadıysanız tekrar aynı sorunu yaşama olasılığı yüksektir. Bundan dolayı sebebin belirlenip, nedenlerinin ortadan kaldırılması gerekir.

Böbrek Taşı Belirtileri

Bir çok hastalıkta olduğu gibi böbrek taşlaşı da önceden belirtiler gösterir, bu durumda hemen önmelm alınması gerekir.

 • Kaburga altında, yanında veya arkada şiddetli ağrı,
  Alt karınla, kasıklarda ağrı,
  Dalgalanma halinde kasıklara gelen ağrı,
  İdrar esnasında ağrı
  Pembe, kırmızı veya kahverengi idrar
  Kötü kokulu idrar
  Bulantı, kusma
  Sürekli idraraçıkma ihtiyacı
  Her zamankinden daha fazla tuvalet ihtiyacını hissetmek
  Ateş, titreme (enfeksiyon varsa olur)

Böbrek taşlarının ağrı nedenleri değişebilir – örneğin, farklı bir konuma gelen veya idrar yolunda harekete den taş ağrıya neden olur.

Aşağıdaki belirti ve semptomlar sizde varsa mutlaka doktora gitmelisiniz;

 • Oturma, kalkma gibi pozisyonlarda şiddetli ağrı,
  Bulantı, kusma ile gelen ağrı,
  Ateş ve titreme ile gelen ağrı,
  Kanlı idrar
  İdrar zorluğu
  İdrar esnasında şiddetli acı

Böbrek Taşının Nedenleri

Çeşitli faktörler riski artırabilir, ancak Böbrek taşları genellikle, kesin, tek nedeni var. Kalsiyum, oksalit ve ürik asit gibi kristal oluşturan maddeler. Bu maddelerin böbrek sağlığı açısından faydaları vardır ama aynı zamanda böbrek taşı oluşturmak için ideal bir ortam hazırlar.Kalsiyum, oksalat ve ürik asit gibi – idrarda sıvı sulandırmak daha Böbrek taşları idrar daha fazla kristal oluşturan maddeler içeriyorsa oluştururlar. Aynı zamanda, sizin idrar böbrek taşları oluşturmak için ideal bir ortam yaratarak, birbirine yapışmasını önlemek kristalleri maddeleri olmayabilir.

Böbrek Taşlarının Türleri

Böbrek taşı türünü bilmek nedenini belirlemeye yardımcı olur ve böbrek taşı sorunlarına yakalanma riskini azaltmak için ipuçları verebilir. Böbrek taşlarının türleri şunlardır;

Kalsiyum taşları

Çoğu böbrek taşları genellikle kalsiyum oksalat şeklinde, kalsiyum taşlarıyla oluşur. Oksalat, gıdalarda bulunan doğal olarak oluşan bir maddedir. Bazı meyve ve sebzelerin yanı sıra fındık, çikolata, yüksek oksalat içerir. Aynı zamanda karaciğer de oksalat üretir. Diyet faktörleri, D vitamini, bağırsak bypass ameliyatı ve çeşitli metabolik bozukluklar kalsiyum taşlarına neden olabilir.

Struvit Taşlar

Struvite taşlara genelde idrar yolu enfeksiyonları neden olur. Bu tür taşlar çok az belirtiler göstererek çok fazla büyüyebilirler.

Ürik Asit Taşları

Ürik asit taşları çok fazla sıvı kaybeder, yeterli sıvı almayan, yüksek proteinli diyet uygulayan ve gut hastalığı olan kişilerde sık oluşur. Bazı genetik faktörler de ürik asit taşları riskini artırabilir.

Sistin Taşları: Bu taşlar, böbreklerde amino asitlerin (sistinüri) çok fazla salgılanmasıdan kaynaklanan kalıtsal bozukluk olan kişilerde görülür.

Böbrek Taşı Nasıl Tedavi Edilir

Böbrek taşı boyutuna ve kişinin sağlık koşullarına göre ciddiyeti belirlenir. Yukarıda açıkladığımız belirtilerini kendinizde gördüğünüzde mutlaka doktorunuza başvurarak gerekli tahlillerin yapılıp kesin teşhisin konulmasını sağlamalısınız. Aynı şekilde doktorun tavsiye ettiği tedavi metodunu uygulamalısınız. Bunun yanında aşağıda paylaştığımız böbrek taşına faydalı gelen doğal tedavi yöntemlerini ek olarak uygulayabilirsiniz.

Limon Suyu ve Zeytinyağı

Limon suyu ve zeytinyağı kombinasyonu geleneksel safra kesesi taşlarını çıkarmak için doğal tedavi metodu olarak kullanılır ama aynı zamanda böbrek taşlarının tedavisi için de kullanılabilir. Limonda bulunan sitrik asit kalsiyum bazlı böbrek taşı düşürmeyi sağlar.

Dört çorba kaşığı taze limon suyunu aynı miktarda zeytin yağı ekleyin. Önce bol su için ve ardından da bu karışımı için. 3gün boyunca günde 2-3 kere bunu yapın.

Uyarı

Bu tedavi, büyük böbrek taşlarının düşürülmesi için uygun olmayabilir. Bu tedaviyi uygulamadan önce doktorunuza danışın.

Elma Sirkesi

Elma sirkesi böbrek taşlarını eritmeye yardımcı olur. Aynı zamanda böbrek taşı sorunlarına yakalanam riskini azaltır.

İki çorba kaşığı elma sirkesini bir bardak suyla karıştıtın ve bir çay kaşığı hakiki bal ekleyin.Günde 1-2 kere için. 5 gün devam edin ve ara verin.

Nar

Hem tohumlar hem de nar suyu böbrek taşlarının tedavisinde yardımcı olabilir.Bir bütün nar yemek veya günlük taze sıkılmış bir bardak nar suyu içmek yardımcı olabilir.

Uyarı

Şeker hastaları nar suyuna dikkat etmelidir.

Isırgan Yaprağı: Isırgan yaprağı idrarı teşvik ederek mesaneye yardımcı olur. Bunun yanında ısırgan otu idrarda olabilecek taş, kristam ve bakterilerin oluşmasını azaltır.

Bir büyük bardağa 2 çay kaşığı ısırgan otu ekleyin ve 10 dakika kaynatın. Süzerek günde iki kere için. 7-10 gün devam edin.

Fesleğen

Genel böbrek sağlığı için faydalı olan fesleğen ayrıca idrar yolu enfeksiyonların meydana gelmesini engeller.

Bir çay kaşığı fesleğen suyuna bir o kadar bal karıştırarak bir kere tüketin. 3-4 ay uygulanabilir.

Alternatif olarak fesleğen çayı içilebilir.

Karpuz

Karpuz kalsiyum, magnezyum fosfat karbonat içerdiğinden dolayı böbrek sağlığı için oldukça faydalıdır. İdrarda asit düzeyini dengelediği gibi, düzenli idarara çıkmaya da yardımcı olur.

Kereviz

Bir su bardağı kereviz suyunun hem anti spazamadik özelliği vardır, hem de böbrek taşı ağrılarını giderir. Bunun yanında kereviz suyu böbrek taşı oluşmasına neden olan toksinlerden bünyeyi temizler.

Fasulye

Fasulye lif açısından zengindir ve yüksek lif içeren bütün besinler sindirim sistemi ve böbrek sağlığına faydalıdır. Düzenli olarak fasulye tüketmek böbrek taşı oluşmas riskini azaltır.

Ayrıca kontrol et

Yürürken Kollarımızı Neden Sallarız

Yürürken Kollarımızı Neden Sallarız bilim insanları değişik şekillerde yürüyen (kollarını sallayarak, kolları yanında ve buna …