Golf Nedir

Golf Nedir

Çimenlerle kaplı, açık, geniş bir alanda, ufak bir topu özel sopalarla ilerleterek belli bir deliğe sokma amaçlı oynanan oyuna Golf denir Golf, belirli standartlara sahip topların, birbirinden farklı özellikleri bulunan sopalar yardımıyla, oyun alanı içerisindeki deliğe, en az sayıda vuruş yapılarak sokulması amacını güden bir spordur. Tipik bir golf sahası, 9 ya da 18 deliğe sahiptir ve bunların her biri birbirinden farklı yapı ve görünüşe sahiptir

Topa sopalar yardımıyla vurmak suretiyle yapılan diğer bir çok spor dalından 3 belirgin özelliğiyle ayrılır Golf, çok geniş bir alana yayılan, farklı büyüklükteki sahalarda oynanır. Ve bu sahaların hiç biri diğeriyle aynı ölçü ve boyutta değildir.

Golfun amacı, topların özel sopalar yardımıyla en az vuruşla, hedef olan deliklere sokulmasıdır Golf deki rakibiniz, hiç bir şekilde sizin oyununuza müdahale edemez. Yani, oyunu en iyi şekilde tamamlamak tümüyle size bağlıdır.

Golf Ansiklopedik Tanım Golf, küçük bir topun özel sopalarla, belli deliklere sokulduğu bir açık Hava sporudur. Uzunluğu 100 metre ile 600 metre arasında değişebilen bir golf alanında 9 ya da 18 delik bulunur. Oyunu, en az vuruş yaparak bitiren kişi kazanır…

Golfun Tarihi Tarihçesi Uzmanlar, Kuzey Hollandalı denizciler tarafından oynanan Colf isimli oyundan bahseden 1297 tarihli belgeyi golfun ilk yazılı kaynağı kabul ederken, bir çok otorite 1457 yılında Kral II. James tarafından onaylanan yasak bildirisini ilk yazılı belge olarak görmektedir. Dikkatle incelendiği takdirde farklı farklı kaynakların, golfun ortaya çıkış yeri olarak 1400lü yılların iskoçyasına işaret ettiği görülmektedir.

Golfun, günümüzdekini çağrıştıran haliyle ortaya çıkışı, bizi 15. yüzyılın henüz başlarındaki iskoçyaya götürüyor. Halk arasında yuvarlak taşların, kalın sopalar yardımıyla deliklere sokulmasıyla oynanan bir oyun, kısa sürede birçok kişinin beğenisini kazanır. Bu oyun, chole ismiyle anılmaktadır.

Takvimler 1552yi gösterirken, Golfün daha büyük kitlelerin oyunu olma yolunda büyük bir adım atılır. iskoçyanın St. Andrews şehrinin başpiskoposu, yayımladığı bildiriyle yerel halkın da golf sahalarını kullanabileceğini duyurur ve aynı sene içerisinde tarihin ilk golf turnuvası bu şehirde gerçekleştirilir.

1600lü yılların ortalarına kadar sadece Avrupada oynanan ve burada gelişimini sürdüren golf, 1659 yılında Amerikaya da sıçrar ve New Yorka bağlı Albeny kentinde oynanmaya başlanır.

1744 yılında Edinburghlu golfçüler, tarihteki ilk golf kulübünü The Honourable Company ismiyle kurarlar Golfün, Kağıt üzerinde yazılı ilk kuralları, St. Andrews Golfers Daha sonra Royal & Ancient Golf Kulübü ismini alacaktır tarafından 1754 yılında yayımlanır.

Uzun yıllar 22 delikle oynanan golf, St Andrewsta bulunan sahanın 4 deliğinin eksiltilmesiyle bugünkü haliyle, yani 18 delikle oynanmaya başlanır.

Avrupada Günden Güne yayılan ve adeta bir hastalık halini alan golf merakı, bir süre sonra Amerikada da kendini gösterir ve ülkenin ilk golf kulübü, Güney Carolina Golf Kulübü kurulur.

Takvimler 1848i gösterirken, tüyden yapılanlara gore daha az maliyetli guttie toplar ortaya çıkar. Guttieler, diğerlerine gore daha uzun vuruşlara da imkan tanımaktadır.

Bayanlar için ilk golf kulübü olma özelliğini taşıyan The Ladies Golf Club 1867 yılında St. Andrewsta kurulurken, 1875 yılında Oxford ve Cambridge Üniversitesi golf kulüpleri de faaliyete geçirir.

Bundan tam yirmi yıl sonra Amerika Açık Golf Turnuvası ilk kez düzenlenir. Bu turnuvayı kazanan ilk Avrupalı 1900 yılında Yeni Dünyada farklı bir amaç için bulunan ingiliz Harry Vardon olur.

Aynı yıl içerisinde golf tarihinin en önemli aşamalarından birini kaydeder ve ilk kez 1900 Paris Olimpiyatlarıyla birlikte olimpik bir kimliğe kavuşur.

Dünya Savaşının çıkması, tüm diğer spor dallarını olduğu gibi golfü de etkiler. Avrupa başta olmak üzere bütün dünyadaki spor faaliyetlerine Birinci Dünya Savaşının kara gölgesinin düşmesinin ardından, golf de bundan payını alır ve ingiltere Açık 1915 yılında oynanmaz.

Bugün, Royal Ancient Golf Kulübü ile birlikte, dünya Golfünün çizgisini belirleyen Profesyonel Golf Birliği PGA, 82 asil üyenin katılımıyla 1916 yılında kurulur.

1940lara gelinirken, golf sektörü I. Dünya Savaşının etkilerini unutmuştur bile… Ne var ki, II. Dünya Savaşının patlak vermesi herşeyi altüst eder. Kauçuğun pahalanması ve askeri kaynaklara yapılan harcamalar, golf toplarının fiyatlarını inanılmaz rakamlara ulaştırır ve Amerikan Hükümeti, 1942 yılında golf malzemelerinin üretimini lüks ve gereksiz olduğu gerekçesiyle savaş bitene kadar yasaklar.

1947 yılında Bebek lakaplı Mildres Zaharias, ingiltere Açık Golf Turnuvasını kazanan ilk Amerikalı bayan olma başarısını gösterir, aynı yıl içerisinde Amerika Açık Golf Turnuvası, yerel Saint Louis Televizyonu tarafından yayınlanır. Golf World Dergisinin de yayım hayatına geçmesiyle birlikte golf, medyadaki yerini sağlamlaştırarak, daha büyük kitlelere ulaşma yolunda büyük bir aşama kaydeder.

20 yüzyılın ortalarına gelindiğinde golf artık başlı başına bir sektördür ve otoriteler de bunun farkındadır. Bu yüzden PGA ve Royal Ancient Golf Kulübü bir araya gelerek, golfü daha komplike ve ilgi çeken bir spora çevirmek için çalışmalara başlarlar. 1951 yılında, oyununun baştan sona gözden geçirilmiş ve yeniden düzenlenmiş kuralları dünyaya duyurulur.

Yeni kurallar hedefine kısa sürede ulaşır ve golfün tek gözlü efsanevi oyuncusu Tommy Armourun yazdığı How to Play Your Best Golf All the Time basılır basılmaz en çok satan kitaplar listesine girer. Bir başka duayen Ben Hogan ise, Masa başından çok sahalarda şöhretini pekiştirmektedir. Hogan, 1953teki Grand Slamlerin ilk üçünü, Masters, Amerika Açık ve ingiltere Açıkı kazanır, ama PGA Şampiyonasında bu başarısını sürdüremez.

Amerikada ırkçılığın geride kalmasının ardından siyah ırkın temsilcileri, bir çok spor dalında olduğu gibi yeşil sahalarda da kendini göstermeye başlar. Charlie Sifford, 1961de PGAnın düzenlediği Greensboro Açık Turnuvasına katılarak yüz yıllardır süregelen bir zinciri kırar.

Sektörün Gün geçtikçe büyümesi, profesyonel Golfçülerin kazandığı miktarları da ciddi boyuta ulaştırır. 1963 yılında bir çok turnuvadan zaferle ayrılmayı başaran Arnold Palmer, golften 1 sene içerinde 100 bin doların üstünde kazanan ilk oyuncu olur.

1968 yılına gelindiğinde golfün zirvesinde yer alan oyuncu değişmemiştir. Palmer, servetine servet katmayı sürdürdüğü seneler içerisinde, bir rekora daha imza atar ve 1 sene içerisinde yarışmalardan 1 milyon marktan fazla para kazanır.

Charlie Siffordun ardından bir başka zenci oyuncu 1975 yılında bir ilke daha imza atar ve Masters Turnuvasına katılır Aynı yıl içerisinde PGA, golf müsabakaları esnasında yıldırım ve buna benzer olaylardan kaynaklanan ölümcül kazaların önüne geçmek için bazı önlemler alır. Ne var ki, alınan tüm bu önlemler, 1991 yılında Hazeltine National Turnuvasında meydana gelen ve 4 Golfçünün hayatına mal olan yıldırım düşmesine engel olamayacaktır.

Tarihler 1980i gösterdiğinde PGA Senior Turnuvası 4 resmi müsabaka ile start alır. Böylelikle, gof dünyası eski ustalarının ezeli rakipleriyle karşılaşabildiği yeni bir turnuvaya daha sahiptir.

Kare oluklu golf sopalarının kullanımı, ekstra avantaj sağladığı gerekçesiyle, Amerika Golf Birliği USGA ve PGA tarafından yasaklanınca, üretici firmalardan Karsten, iki yıl sürecek hukuki bir mücadeleye başlar ve bu kararı golfün gelişimini engelleyici olduğu gerekçesiyle yasal olarak iptal ettirir.

1990 yılında PGAden sonra Ranın da 1.68 inch çapındaki topların kullanımını şart koşmasının ardından, 1910dan beri bir türlü dünya çapında aynı standardları yakalayamayan golf sporu, her yerde aynı kurallarla oynanmaya başlanır.

Golfta Amaç Golf Nasıl Oynanır Golf oyununda amaç topu başlama yeri Tee ground olarak adlandırılan yerden, yeşil green diye tabir edilen alan içerisindeki deliğe, en az sayıda vuruşla sokmak şeklinde özetlenebilir.

Özel olarak hazırlanmış 9 ya da 18 delikli sahalarda oynanan oyunda, iki farklı oynama şekli vardır Kazanılan veya kaybedilen deliklere göre oynanan maç oyunu – match play ve en az vuruşla bitirmeyi amaçlayan vuruş sayısı oyunu – stroke play .

Maç oyununda, en az sayıda vuruşla topu hedefe sokan taraf, o deliği kazanmış olur. Tüm oyunların ardından, en çok deliği kazanan oyuncu, maçın da galibidir. Vuruş sayısına göre oynanan oyunda ise, 18 deliği en az vuruş sayısıyla tamamlayan taraf oyunu kazanır.

Golfta, Görgü Kuralları Etiquette Golfü, diğer sporlardan ayıran en önemli özelliklerden biri de, sahada diğer oyunculara karşı saygıyı, oyun önceliğini ve sahanın korunmasını ön planda tutan görgü kurallarıdır. Bunlar, kesin sınırları çizilmiş kurallar olmamakla birlikte, oyunda dikkat edilmesi gereken koşullarıdır.

Vuruş ya da swing çalışması yaparken, golf sopanızın başkalarına çarpacak ve zarar verecek pozisyonda olmadığından emin ol Bir oyuncu vuruşunu yaparken kımıldamayın, konuşmayın ve atışı engelleyecek şekilde ona yakın durmayın.

Öndeki grup yoldan çekilinceye kadar topa vurmayın Her zaman oyunu ara vermeden oynayın. Grubunuzdaki oyuncuların hepsi deliği tamamladıktan sonra greeni bir an once terk edin.

Daha hızlı oynayan gruplara yol vererek öne geçmelerini sağlayın Kaldırdığınız çim kapaklarını yerlerine koyun Kum engelindeki ayak izlerini düzleyin.

Diğer oyuncunun pata hattına basmayın Greende sopalarınızı ve çantalarınızı yere fırlatmayın Eğer Caddie ile oynuyorsanız, green alanına zarar vermemesine dikkat edin. Golf Arabası kullanıyorsanız, belirtilen kurallara mutlak surette uyunuz.

Bayrak direğini deliği zedelemeden dikkatlice yerine koyyun Swing çalışması yaparken, sahanın çimlerini kaldırmamaya özen gösterin Golfta, Tanımlar Golf kurallarının tanımlar bölümü oyun kurallarının metninde adı geçen kırktan fazla tanımı içermektedir. iyi kavranan tanımlar kuralların doğru olarak yorumlanmasında yardımcı olacaktır. Bunların başlıcaları

Başlama yeri Deliğe başlarken ilk vuruşun yapıldığı yer sınırları iki işaretle belirtilmiştir. Parkur Başlama yeri, green, oynanan delik ve tüm engeller dışında golf sahasının tamamı.

Engeller Oyun sahasındaki tüm kum ve Su engelleri Geren Oyun sahası içerisinde yer alan pata vuruşunun yapıldığı, içerisinde 4/4 inch deliğin bulunduğu bölge.

Sınırdışı Golf sahasının dışında yer alan bölge. Bir topun tamamı bu sahanın içerisinde ise top, sınır dışında kabul edilir Köksüz cisimler toprağa saplı veya gömülü bulunmayan, kökü olmayan, sopaya yapışmayan ve bu şekilde oyunun oynanmasını engel olmayan taş, yaprak ve dal gibi doğal cisimler.

Manialar Her tür insan yapısı cisimlere verilen addır Sınır dışını belirleyen cisimler, Sınır dışında bulunan insan yapısı sabit manianın her hangi bir kısm,

Oyun komitesince sahanın ayrılmaz bir parçası olarak bildirilen her hangi bir yapıt, istisna teşkil eder Geçici su Bir oyuncunun vuruş duruşunu almasından önce veya sonra sahada geçici olarak beliren su birikintileri. Kırağı ve don geçici su değildir.

Onarım bölgesi Sahanın oyun komitesince işaretlenen her hangi bir bölümü. Tanım, işaretlenmemiş olsa bile, kaldırılmak üzere istiflenmiş malzemeyi ve açılmış deliği de kapsar.

Golf Oyun Kuralları Genel Noktalar Kart üzerindeki yerel kuralları gözden geçirin, Topunuzu işaretleyin bu şekilde topunuzun aynı marka top kullanan diğer oyuncularınkiyle karışmasının önüne geçersiniz. Bu arada atışınızdan sonra topunuzu teşhis edemezseniz, topunuz kaybolmuş sayılır.

Sopalarınızı sayın. Turnuvalarda en fazla 14 sopa kullanabilirsiniz. Oyun süresince ortağınız veya caddieniz dışında hiç kimseye danışmamalı, yine ortağınız dışında hiç kimseye öneride bulunmamalısınız.

Bir deliği oynamadan önce deneme vuruşu yapamazsınız Başlama Vuruşu Topa başlama yeri işaretleri arasından vurunuz, önünden değil Başlama vuruşunu yaparken işaretlerden iki sopa boyu geriye kadar gidebilirsiniz Bu sınırlar dışından yapılan vuruşların maç oyununda hiç bir cezası yoktur, ancak rakibiniz, vuruşun tekrarını isteyebilir.

Vuruş sayısı- stroke play oyununda ise, oyuncu iki ceza vuruşu alarak vuruşunu doğru yerden ve sırası gelince tekrar eder Topun Oynanması Topa durduğu gibi vurunuz.

Topun duruşunu, swing alanını veya oyun hattını daha uygun hale getirmek için, sabit cisim veya köklü Bitkilere müdahalede bulunmayınız.

Her hangi bir şeyi bastırmayınız veya kendinize vuruş yeri hazırlamayınız Topunuz kum veya su engeli içinde bulunuyorsa, iniş swinginizden önce kum engelindeki zemine veya su engelindeki yüzey ve suya dokunmayınız.

Topa itme veya kepçeleme yapmadan düzgün vurunuz Yanlış topla oynamanın engeller dışında cezası, maç oyununda delik kaybı, vuruş sayısı oyununda ise, iki ceza vuruşu ve uygun topla vuruş tekrarı olacaktır.

Green Pata hattındaki top izlerini ve çukur tapalarını onarabilir, ancak ayakkabı çivisi izleri dahil başka yerlere el süremezsiniz Green alanı içerisinde gerektiği takdirde rakiplerinizin rahat vuruş yapmasını sağlamak için, her zaman tam olarak yerine koymak şartıyla, topun yerini işaretleyebilir, topunuzu kaldırabilir veya temizleyebilirsiniz.

Pata yüzeyini elle yoklayarak veya top yuvarlayarak kontrol edemezsiniz Duran top oynatıldı Duran topunuz, kurallarca belirtilen durumlar dışında, ortağınız veya caddieniz tarafından oynatılır veya vuruş pozisyonunu aldıktan sonra kendiliğinden oynarsa, bir ceza vuruşu alarak, topu eski yerine yerleştirirsiniz.

Duran topun başka birisi veya başka bir top tarafından oynatılırsa, cezasız olarak eski yerine getir Hareket halindeki top yönünden saptırıldı veya durdurulduysa Vuruş yaptığınız top, siz, ortağınız veya caddieniz tarafından yön değiştirecek şekilde saptırılır veya durdurulursa, bu maç oyununda delik kaybına vuruş sayısı oyununda ise, iki ceza vuruşuna ve topun bulunduğu yerden oynanmasına neden olur.

Oynadığınız top, başkaları tarafından yönünden saptırılır veya durdurulursa Topu durduğu yerden oynarsınız. Ancak Maç oyununda rakip veya caddiesi topu yönünden saptırır veya durdurursa, vuruşu tekrarlama hakkına sahipsinizdir.

Vuruş sayısı oyununda green üzerinde oynadığınız top yönünden saptırılır veya durdurulursa, ceza yoktur vuruş tekrarlanır Vuruş yaptığınız top, başka bir top tarafından yönünden saptırılır veya durdurulursa Hiç bir ceza yoktur top durduğu yerden oynanır.Ancak

Vuruş sayısı oyununda her iki top da green üzerinde ise, iki ceza vuruşu alırsınız Topu kaldırma Yerleştirme Tekrar yerine konmak üzere kaldırılan topun ilk olarak yeri işaretlenmelidir. Top drop edilecek veya yeri değiştirilecekse örn. onarım bölgesi ve benzeri durumlardaki kolaylıklardan yararlanma gibi, önceden orijinal yerini markalamanız önerilir. Top, drop edilmek üzere dik durulur ve omuz hizasından gergin kol ucundan bırakılır.

Drop edilen top oyuncuya, ortağına, caddiesine veya oyun malzemesine çarparsa, drop tekrarlanır Oyunu engelleyen Destekleyen top Topunuzun herhangi bir oyuncunun oyununu desteklediğini düşünüyorsanız, kaldırma hakkına sahipsinizdir.

Aynı şekilde oyununuza engel veya diğer bir oyuncuya destek olduğunu düşünüyorsanız, her hangi bir topu kaldırtma hakkına da sahipsiniz

Köksüz cisimler Engel dışında köksüz cisimleri kaldırabilirsiniz. Ancak, topunuzun bir sopa boyu kadar açığındaki köksüz cisimlere dokunur ve bu arada topu oynatırsanız, green dışında bulunması koşulu ile, bir ceza vuruşu alır ve topunuzu eski yerine koyarsınız.

Manialar Sabit olan insan yapısı cisimler için karttaki yerel kural ve bilgileri okumalısınız Sabit olmayan maniaları sahanın her yerinden kaldırabilirsiniz. örnek teneke kutu, mukavva vb.

Topunuz, sabit olmayan maniaları kaldırmanız esnasında oynarsa, cezasız olarak eski yerine yerleştirirsiniz Sabit bir mania, vuruş pozisyonunuzu veya swingini engelliyorsa, topunuzu kaldırarak, engellemeden etkilenmeyen, bayrağa daha yakın olmayan, en yakın noktayı seçer ve bir pata boyu mesafe içerisinde yer almak kaydıyla cezasız drop edersiniz.

Topunuz ve sabit manianın birlikte green üzerinde olmaları halinde oyun hattınız için herhangi bir kolaylık yoktur Geçici su – Onarım bölgesi

Topunuz geçici Su, onarım bölgesi veya hayvanlarca açılmış delik ve çukurlara örnek tavşan veya köstebek yuvalarına düşerse, cezasız olarak kaldırır ve bayrağa daha yakın olmayan en uygun bir yer saptayarak, bunun bir sopa boyu açıklığında drop edersiniz.

Su engeli Kart üzerinden deniz, dere veya Göllerin hangisinin su engeli veya yan su engeli olarak bildirildiğini saptarsınız Top su engeli içinde

Durduğu yerde oynayınız veya bir ceza vuruşu alarak, topunuzun engel içine girdiği nokta ile bayrak hizasında bulunan, parkur üzerinde herhangi bir yerde drop ediniz veya, b son olarak topa vurduğunuz yerde drop ederek oynayınız.

Top yan su engelinin içindeyse Yukarıdaki seçeneklere ilaveten, topun engele girdiği noktanın iki sopa boyu açıklığında veya, karşı tarafında bayrağa eş açıklıktaki bir yerde drop et

Top kayboldu Sınır dışı Kart üzerinden sahanın dış sınırlarını inceleyerek saptamaya çalışınız Topunuz su engeli dışında bir yerde kaybolmuş veya sınır dışına düşmüş ise, ya da tarafınızdan oynanamaz olarak bildirilmişse, son olarak oynadığınız yerden bir ceza vuruşu alarak yeni bir top oynarsınız. vuruş ve mesafe cezası.

Topunuzun vuruştan sonra su engeli dışında bir yerde kaybolma veya sınır dışına düşme olasılığı hakkında bir kuşkunuz varsa, ikinci bir topu aynı yerden önceden geçici top olarak bildirerek oynayabilirsiniz. Vurduğunuz topu en fazla beş Dakika arama hakkınız vardır. Bu süre zarfında bulamaz veya teşhis edemezseniz, top kayıp sayılır Orijinal top kayıp veya sınır dışı olmuş ise, bir ceza vuruşu vuruş ve mesafe cezası alarak geçici topla devam edersiniz. – Orijinal top sınır dışı olmayıp saha içinde bulunursa, oyuna geçici topu bırakıp eski topunuzla devam etmek zorundasınızdır.

Top oynanamaz Su engeli dışında bir yerde oynanamaz durumda olan topunuzu bu karar tamamen size bağlıdır bir ceza vuruşu alarak kaldırır,

bayrağa yakın olmama koşuluyla iki sopa boyu açıklıkta topun bulunduğu nokta ile bayrak hizasında istendiği kadar geri bir noktada veya bir önceki oynanan yerinde drop ederek vuruşu tekrarlarsınız Topunuz kum engeli içinde ise, ve seçeneklerini gerçekleştirebilirsiniz. Ancak, a ve b için tekrar kum engeli içinde drop etmek zorundasınızdır.

Prosedürdeki çelişkili durumlar Prosedür Vuruş oyunu – stroke play esnasında, oyuncu bir deliği oynadığı sırada kendi hakları veya prosedür konusunda şüpheye düştüyse, penaltı olmadan ikinci bir top kullanabilir.

Oyuncu emin olamadığı durumlarda, başka atışa geçmeden önce işaretçisine ya da takım arkadaşına, bu kural ve eğer uygunsa bu kuralı kullanarak yararlanacağı top hakkında bilgi vermelidir Yarışmacı, her iki topla birden puan almadıysa, skor kartına geçmeden önce tüm gerçekleri komiteye bildirmelidir. Bunu yapmadığı belirlenen oyuncular diskalifiye edilmelidir.

Delik için skorun belirlenmesi Eğer kurallar, yarışmacı tarafından peşinen kabullenilen prosedürlere müsade ediyorsa, seçilen topla elde edilen skor, oyuncunun delik için elde ettiği skordur Eğer yarışmacı, bu kuraldan yararlandığını baştan belirtmezse, kurallar çerçevesinde orijinal top veya oyuna giren ilk top eğer orjinal top oynanan toplardan biri değilse dikkate alınır.

Kurala uymayı reddetme Eğer bir yarışmacı, sonuç olarak diğer yarışmacının haklarına etki eden açık kurallara itiraz ediyorsa, diskalifiye edilmelidir Genel ceza penaltı Vuruş oyunlarında, başka türlü şartlar belirtilmediği sürece kural ihlalinden doğan ceza, iki vuruştur.

Ayrıca kontrol et

Kano Nedir

Kano Nedir? Kano Nerede ve Nasıl Yapılır?

Kano Nedir? Her iki ucu sivri, düz dipli, hafif ve elde taşınabilen tekne. Ağaç kütüğünün …