Göğüs Ucunda Görülen Paget Hastalığı

Göğüs Ucunda Görülen Paget Hastalığı

Nadiren görülse de Paget Hastalığı süt kanallarında başlayan ve göğüs ucuna hatta koyu renklı uç kısımlara kadar geçebilen bir hastalıktır.Memenin Paget Hastalığının Nedenleri Nelerdir Memenin Paget Hastalığı‘nın sebebi bilinmediğinden ancak oluşumuna dair görüşler vardır. Teorilerin bir kısmı kabul edilmiştir bunlardan birisi meme dokusunda oluşmuş kanserli hücrelerin bir kısmının süt kanalları yolu ile meme başına ilerlemesidir, bir diğer görüş ise meme başının çevresindeki hücrelerde kansere dönüşüm olmasıdır.Memenin Paget Hastalığı için Risk Faktörleri Nelerdir
Meme kanseri çeşitlerinde ki risk faktörleri Paget Hastalığı için de aynıdır. Belirgin risk faktörleri ileri yaş, daha önce meme kanseri gelişmiş olması, ailede meme kanseri ya da over kanseri gelişmiş olması, ergenlik döneminde ya da daha erken yaşta göğüs duvarına radyasyon tedavisi uygulanması, kişinin yaşına ve boyuna göre kilosunun fazla olması, menopoz dönemi sonrası fazla kiloa lımı, ilk reglinin oniki yaştan önce olması, menopozun ellibeş yaş sonrasında olması, uzun süreli östrojen tedavisinin uygulanması olarak sıralanabilir.

Ancak bu risk faktörlerinden bir ya da ikisinin taşınıyor olması kişinin mutlaka meme kanseri olacağı anlamına gelmemelidir. Bilinen risk faktörü taşımayan kişilerde de meme kanseri gelişimlerinin görüldüğü unutulmamalıdır.

Belirtileri Nelerdir
Hastalığın belirtileri ise, meme başı ve koyu renkli kısımda oluşan egzamatik değişimler, yanma, kaşıntı, kabuklanma hatta zaman zaman kanama, kızarıklık ve pullanma şeklinde sıralanabilir. bunların dışında elle hissedilebilen kitleye de rastlanır.

Teşhis ve Tedavi Nasıldır
Bazen hastalık yalnızca göğüs ucunda akıntı şeklinde seyreder, tümör oluşumu yoksa tedavi kolaylaşır. Bu durumda öncelikle deri iltihabı ve infeksiyon denilebilir. Uygulanan tedavi ile iyileşme görülmezse meme başından ve alttaki meme dokusundan biyopsi yapılması gerekir.

Sonraki aşamada hastalığın ne kadar yayıldığını görmek için mamografi gereklidir. Paget Hastalığı’nın tedavisi, tümörün hangi evrede oluşuna göre meme koruyucu ya da mastektomi uygulanır. Kötü bir görünümde olmasına karşın Paget Hastalığı’nın tedavi sonrası prognozu iyi denilebilir

Ayrıca kontrol et

Histeroskopi Nedir Nasıl Yapılır

Histeroskopi Nedir Nasıl Yapılır? Histeroskopi Ne Demek?

Histeroskopi Nedir Nasıl Yapılır? vajina ve rahim ağzından histeroskop adı verilen özel bir optik cihaz …