Gevheri Nedir

Gevheri Nedir

Gevheri Ne Demek? Gevheri Nedir Kısaca? Gevheri Ne Demek? Gevheri Hakkında Bilgi?

Gevheri Nedir, Gevheri meşhur Türk halk şairi. Yaşadığı devir kesin olarak bilinmemekle birlikte, 17. yüzyılın ortalarında doğduğu ve 1720 de öldüğü tahmin edilmektedir. Asıl adı Mustafa olup, saz şairleri onu Kırımlı sayarlar. Şiirlerinden yurt içinde çok gezdiği, Şam, Arabistan ve Rumelide bulunduğu anlaşılmaktadır. Köy ve kasaba şairlerinden farklı olarak az veya çok bir tahsili olduğu bilinmektedir. istanbulda bulunduğu sıralarda padişahı ziyarete gelen Selim Girayla dostluk kurmuş ve ona bir şiir sunmuştur. Bir ara divan şiirine merak sarmış ve o zümre şairlerinin dil, üslüb ve manzümelerinden faydalanarak birçok şiirler yazmıştır.

Saz şairleri, kendisini üç beş büyük ustadan biri sayarlar. Gevheri, en yüksek çevrelere bile adını duyurmuş bir şair olarak tanınır. aşık Ömer, Karacaoğlan gibi halk edebiyatının şöhretli bir şairidir. Halk şairi, aruzla da şiirler yazan gevherinin bu tutumu mahallileşme cereyanının bir tesiridir. Divan tarzındakiler divanlar, müstezadlar ve birkaç semaidir. Saz şairleri türündekiler ise koşma, türkü, türkmani ve tecnistir.

Halk şairlerinin divanları, divan şairlerininki gibi kitap değildir. Bir çeşit nazım şekli ve tarzıdır. Onlar tek şiire divan demektedirler. Gevheri asıl gücünü heceyle söylediği şiirlerde göstermiştir. Bu şiirlerinde halktan alınmış deyişler, duyuşlar, mecazlar dikkati çekmektedir. Konuşma dilini çok usta bir şekilde kullanmıştır. Bazı şiirlerindeki hitaplar, onun asker bir şair olduğu intibaını da vermektedir. Divan şiirlerinde Fuzülinin tesirini taşıyan gevheri hece ile yazdığı şiirlerinde Kuloğlunun tesirindedir.

Ayrıca kontrol et

Transpalet Nedir

Transpalet Nedir? Transpalet Ne Demek?

Transpalet Nedir?  Araçların yapılış amaçları yük taşımak, ağır yükleri bir noktadan başka bir noktaya (yatay …