Genital Bölgede Çıkan Herpes (Uçuk) Nedir

Genital Bölgede Çıkan Herpes (Uçuk) Nedir?

Genital Bölgede Çıkan Herpes (Uçuk) Nedir? Dış üreme organlarında görülen uçuktur. Bulaşma yoluyla vücuda geçer. Genital bölgenin uçuk vürusu bulunan bir kimseyle teması sonucu bulaşır. Genellikle cinsel temas sonrasında oluşur. Genital bölgede yanma, ağrı, idrar yaparken ağrı duyma, ağrılı cinsel ilişki, akıntı, ateş yükselmesi ve lenf bezlerinde şişme görülebilir.

hastalık bir geçirildikten sonra zaman zaman vücudun direncinin düşmesine bağlı olarak tekrarlama (nüksleri) görülebilir Lezyonları çok tipiktir. Başlangıçta içi su dolu toplu iğne başı büyüklüğünde çıkıntılar oluşur. Bunlar son derece ağrılıdır. Bir süre sonra üzerindeki epitel dökülür, kızarık küçük yaralar halini alır. Tek tek veya birkaç tanesi bir arada bulunabilir.

Genital Bölgede Çıkan Herpes (Uçuk) Nedir?

akıntı bol mikterde gri beyaz şeffaf bir sıvı haline gelir Herpes enfeksiyonu özellikle gebelikte önemlidir. Akut herpes enfeksiyonu veya herpes nükslerinde lezyon mevcudiyetinde doğum kanallarından geçerken bebeğin herpes enfeksiyonu ile kontamine olması nedeniyle doğumdan sonra bebeğin boğazında enfeksiyon olması mümkündür. Bu nedenle bu durumda sezeryenle doğum ilk tercih edilecek yöntemdir.

Genital uçuk tedavisinde kremler ve ağızdan alınan haplar kullanılır. Lezyonların üzerine sürülen kremler ağrıyı hafifletip rahatsızlık hissini azaltır. Ağızdan alınan haplar da semptomları azaltıp enfelksiyonun çabuk iyileşmesini sağlar. Fakat ne haplar ne de lokal kullanılan kremler hastalığın tam iyileşmesini bağlamaz.

Aynı şekilde ilk geçirilen enfeksiyon sırasında yapılan tedavi daha sonraki nüksleri önlemez. vücut direncinin düşmesiyle tekrar alevlenir.

Bulaşmayı önlemek için lezyonların ortaya çıktığı dönemde ilişkide bulunmamak, temizlik ve hijyen kurallarına dikkat edilmeli, vücud direncini yükseltmek için beslenme ve vitamin almaya dikkat etmeli ve semptomları hafifletici ilaçlar alınmalıdır.

Herpes Simpleks’in Türleri Organlara Nasil Etki Eder?

HSV 1 ise yüz, dudaklar, burun ve agiz içinde içi su dolu kabarciklar olusturur. Bu kabarciklar çok kisa süre içerisinde açilip üzerleri ülserlesir ve yakinlarindaki diger küçük ülserlerle birlesme egilimi gösterirler. Ardindan üzeri sulanan bu yaralar kabuklasir. Kabuklar sari beyaz renktedir. Daha sonra kabuklar kendiliginden yumusayarak düserler. Ilk basta yerlerinde kahverengi bir leke birakir . Daha sonra kahverengi bir ize dönüsür. HSV 2 ise genital bölgeyi tutar. Kasiklar, kadinda vajina dis dudaklari, iç kismi, anüs ile vajina arasindaki bölgeyi, rahim agzini, erkekte penisin özellikle gövdeye yakin kismini, nadiren penis basi ve testisleri, kalçalari tutabilir.

Ayrıca kontrol et

Testis Tümörü Nedir

Testis Tümörü Nedir? Testis Tümörü Tedavisi?

Testis Tümörü Nedir? Testis kanserleri 15-35 yaş erkekler arasında en sık görülen kanser tiplerinden biridir.Erkeklerde …