Gebelik Sırasında Ağız ve Diş Bakımı

Gebelik Sırasında Ağız ve Diş Bakımı

Gebelik sırasında annenin beslenmesi ve vücut bakımı, anne vücudunun bebeğin tek beslenme kaynağı olması nedeniyle, oldukça önemlidir. Son zamanlarda yapılan araştırmalar dişeti hastalıklarının gebelikte erken doğum ve normal kilonun altında doğumlara sebep olabildiğini göstermiştir. Bu sebeple annenin ağız ve diş sağlığı bebeğin gelişimi açısından son derece önemlidir. Annenin gebelik süresine kadar olan dişhekimi ziyaretleri düzenli ise, gebelik sırasındaki ilk dişhekimi ziyaretinin hamileliğin ikinci 3 aylık kısmında yapılması tavsiye edilir.

Bu ziyaret sırasında da annenin dişhekimini gebe olduğuna dair bilgilendirmesi gerekmektedir. Gebelik sırasında alınabilecek bazı antibiyotikler ve anestezikler bebeğin sağlığı açısından oldukça tehlikeli olabileceği için herhangi bir ilacın reçetelenmesi durumunda tavsiye edilen doz kesinlikle aşılmamalıdır.

Gebeliğin ilk dönemlerinde sabah bulantıları ve istifra etme isteği görülebilir. Bu esnada mide asitleri diş minesinin bir kısmına zarar verip eritebilir. Bu sebeple annenin dişlerine zarar vermemesi için istifra ettikten sonra dişlerini fırçalamamalıdır. Fırçalamak yerine dişler bir parça dişmacunu ile ovulmalı ve su ile durulanmalıdır.

Gebelik sırasında bazı yiyeceklere karşı aşırı istek duyulabilir. Özellikle tatlı yiyecek ve içecekler diş çürümelerine neden olabileceği için bu tip yiyeceklerden uzak durmaya çalışılmalıdır. Şekeri, yağı ve tuzu az, lif açısından zengin yiyecekler tercih edilmelidir. içecek olarak ise süt ve su tercih edilmelidir.

Annenin dişetleri oluşan plaklar nedeniyle tahriş olabilir. Gebelik ile birlikte değişen hormon dengesi dişetlerinin hassaslaşmasını hatta iltihaplanmasına ve kanamasına neden olabilir. Plak oluşumunu engellemek için dişler hergün düzenli olarak fırçalanmalı ve diş ipliği ile temizlenmelidir.

Bebeğin Sağlıklı Dişlere Sahip Olması için Annenin Gebelik Sırasında Yapması Gerekenler
Bebeğin fetüs halindeyken dişlerinin oluşması gebeliğin üçüncü haftasından itibaren başlamaktadır. Bu sebeple annenin yediği gıdaların, bebeğin sağlıklı dişlere ve kemik yapısına sahip olmasında önemli bir rolü vardır.

Annenin beslenme alışkanlıları ne kadar düzenli ve sağlıklı ise bebeğin dişleri ve dişetleri de o derece sağlıklı oluşacaktır. Bebeğin sağlıklı dişlere sahip olması için gebelik sırasında A, D ve C vitamini, ve kalsiyum ve fosfor içeriği fazla olan yiyecekler tercih edilmelidir. Bu vitaminlerin ve minerallerin eksikliği bebeğin dişlerinde yapısal bozukluklara sebep olabilir. Genellikle gebelik sırasında peynir, süt ve balık, bunları tamamlayıcı olarak ta şeker içeriği fazla olan gıdalar yerine de taze meyve ve sebzeler tercih edilmelidir.

Bebeklerde Diş Bakımı
Bebeklerde ilk dişler 6 aydan sonra çıkmaya başlar. ilk başta bebeğin ağzında 20 süt dişi varken, 6 yaşından sonra dişlerin sayısı kalıcı dişlerin çıkmasıyla birlikte 32 olur.

Süt dişleri çocukların sağlığında ve daha sonra kalıcı dişlerin düzgün çıkmalarında önemli rol oynarlar. Bu sebeple bu dişler yetişkinlerle aynı derecede bakıma ihtiyaç duyarlar.

Dişler ilk çıkmaya başladığı andan itibaren üzerleri plak tabakası ile kaplanacağından bu tabakanın düzenli olarak her gün yumuşak bir diş fırçasıyla temizlenmesi gerekmektedir. Diş fırçalama bebeğin günlük bakımının bir parçası olmalıdır.

Bebeğin ilk dişleri çıktığı andan itibaren yiyeceklerine dikkat edilmeli, akşam yatmadan önce, özellikle meyve suyu ve sütten sonra, plak oluşumunu engellemek için son içtiği şeyin su olmasına dikkat edilmelidir.

Bebeğin dişleri ilk dişi çıktığı andan itibaren, küçük yumuşak bir fırça ile, fırçalanmaya başlanmalıdır. Fırçalama işlemi oldukça yavaş ve narin hareketlerle yapılmalıdır. Bebeğin dişleri, yemeklerden sonra ve özellikle yatmadan önce olmak üzere günde en az iki kere fırçalanmalıdır.

Çocuklara diş fırçalama işlemi çok erken yaşlardan itibaren adım adım öğretilerek alıştırılmalıdır. ilk başta kuru diş fırçası ağızda tutulmalı, daha sonra fırçayı kullanma tekniği öğretilmeli en sonda diş macunu ile kullanım gösterilmelidir. Sıkılan diş macununun büyüklüğü küçük bir mercimek tanesi kadar olmalıdır. Aksi takdirde çocuğun ağzı gereğinden fazla köpür ve bir kısım köpük yutulur. Diş fırçalamada kullanılan macun çocuklara özel yapılmış uygun bir macun olmalıdır. Çocuğun diş fırçalaması 8-9 yaşına gelinceye kadar gözlemlenmelidir.

Çocukların dişhekimlerini ziyaretleri mümkün olduğuca erken yaşta başlamalı ve yılda iki kere düzenli olarak yapılmalıdır. Çocuk 5-6 yaşına geldiğinde ise diş ipi ile temizlik öğretilmelidir

Ayrıca kontrol et

Histeroskopi Nedir Nasıl Yapılır

Histeroskopi Nedir Nasıl Yapılır? Histeroskopi Ne Demek?

Histeroskopi Nedir Nasıl Yapılır? vajina ve rahim ağzından histeroskop adı verilen özel bir optik cihaz …