Burun Tıkanıklığına Ne iyi Gelir

Burun Tıkanıklığına Ne iyi Gelir? Burun Tıkanıklığı Nedir?

Burun Tıkanıklığına Ne iyi Gelir? Burun konusunda uzmanların sıkça karşılaştığı en büyük sorun diğer kaza ve düşme gibi sebeplerden ortaya çıkan hasarlardan ziyade en çok karşılaştığı durum burun tıkanıklığı olayının gerçekleşmesidir. Burun tıkanıklığı basit bir olay gibi görünse de bu sorun ile karşılaşan kişilerin hayat kalitesini ciddi anlamda bozmakta ve geçiştirilip tedavisinin aksatılması takdirinde de daha başka ciddi sorunlara zemin hazırlayabilmektedir. Bu rahatsızlığa sebep olan birtakım sebepler elbette ki vardır.Her organ vücudumuza belli bir amaç için hizmet eder. Şüphesiz ki bu organların arasında en önemli olanlarından biri de burundur. Hayati önem taşıyan nefes alışverişimizi sağlayan burun, sağlıklı bir yaşam için gerekli olan nefes egzersizlerini ve vücudun ihtiyacı olan oksijeni vücuda ve doğal olarak vücudun diğer organlarına taşıyan bir organdır. Nefes almanın dışında havayı nemlendirerek kulağın havalanmasını sağlayan burunda herhangi bir sorun ile karşılaşılması anlaşıldığı üzere sadece kendisinin değil, diğer pek çok organın da bu durumdan etkilenmesine neden olacaktır.

  • Burunda ‘’deviasyon’’ yani burun kemiklerinde birtakım sebeplerden ötürü kayma meydana gelmesi,
    Burun içi etlerinde büyüme ve genişlemenin ortaya çıkması,
    Zamanla büyüyen ve burun tıkanıklığının en büyük sebeplerinden biri olan geniz etinde meydana gelen değişiklikler,
    Enfeksiyonlardan kaynaklı gelişen rahatsızlıklar,
    Polen, toz gibi içeriklere olan alerji şeklinde sıralanabilir.

Burun Tıkanığı Nedenleri

Burun Tıkanıklığına Ne iyi Gelir? Anlattığımız üzere burun tıkanıklığı hemen her insanın yaşadığı ve bir hayli rahatsız olduğu bir durumdur ve bu durum kendini birtakım olaylar ile belli eder. Bu belirtiler;

  • Burunda tıkanıklık hissi, Nefes almak da ve vermek de güçlük, Nefes almaya çalışmaktan ve gerekli oksijenin alınmamasından kaynaklı olarak ortaya çıkan baş ağrısı, Öksürük ve burunda kaşınmadan kaynaklı olarak ortaya çıkan sık hapşırma, Ortamda yer alan kokuların hissedilmesinde zorluk,

Tıkanıklığın sebep olduğu hırıltı şeklinde sıralanabilir. Görüldüğü üzere burnun işlevinde yaşanan bozukluklar sadece nefes alma konusunda zorluğa değil akabinde birden çok sıkıntıya da sebebiyet vermektedir. Çünkü kişilerin bu durumlarda ağız yolu ile nefes almaya başvurmaları vücudun ihtiyacı olan oksijen miktarını karşılamaya yetmemekte ve doğal olarak önce baş ağrısına sonrasında ise yukarıda belirtmiş olduğumuz diğer rahatsızlıklara sebep olmaktadır. Ayrıca bu durumların yaz kış demeden her mevsim aniden ortaya çıkıyor olması da kişilerde gerginliğe ve huzursuzluğa da neden olmaktadır.

Burun Tıkanıklığına Ne iyi GelirTedavisi

Burun tıkanıklığının derhal giderilmesi gereken bir durum olduğunu ve bu duruma birçok faktörün sebep olabileceğini daha önce belirtmiştik. Bu yüzden tıkanıklığa neden olan faktörlerin doğru bir şekilde saptanması, tıkanıklığın olabildiğince hızlı giderilmesi konusunda oldukça önemlidir.

Tıkanıklığa sebep olan burun içi işlevsel bozuklukların bir uzman kontrolünde olması ve gerekiyor ise geniz eti, kemik büyümesi gibi faktörlerin deneyimli ve güvenilir bir uzman tarafından bir operasyon ile giderilmesi gerekmektedir.

Polen, hayvan tüyü, toz gibi alerjik reaksiyonlardan ötürü ortaya çıkan tıkanıklıklarının ise yine doktor kontrolünde alerji hapları ile giderilmesi ve olabildiğince hem buruna hem de kişinin hayatına olumsuz yönde etkide bulunan ortamlardan uzak durulması önemlidir.

Burun tıkanıklığının ortadan kaldırılması için işlevsel bozukluklar dışındaki faktörlerde bitkisel tedavi yöntemlerine de başvurulmaktadır. Bu tedavi yöntemleri ise genellikle alerjiye ve enfeksiyona bağlı olarak ortaya çıkan tıkanıklıklar için kullanılmaktadır ve tamamen bitkisel yöntemler oldukları için kişiye hiçbir zararı dokunmamaktadır.

Bitkisel Tedavisi

Tuzlu su

Tuzlu su hemen herkes tarafından bilinen ve her tıkanıklıkta başvurulan ilk tedavi yöntemlerinden biridir. Suyun miktarına göre suya tuzun eklenmesi ve günün her saatinde kullanılması ile kişilerin yaşadığı tıkanıklık sorununu ortadan kaldırmakta etkisi büyüktür.

Papatya

Papatyanın su içerisinde kaynatılması ve kaynatıldıktan sonra yanma tehlikesi arz etmeyecek bir kaba boşaltılmasının sonucunda çoğu zaman kafanın üzerine bir havlu ya da tülbentin örtülmesi ve papatya buharının içine çekilmesi ile ortaya çıkan bir tedavi yöntemidir.

Lavanta çiçeği

Tıpkı tuzlu su tedavisinin mantığında ortaya çıkmış olan lavanta çiçeği tedavisi, bir bardak suyun kaynatılması ve içerisine lavanta yapraklarının atılması ile meydana gelmektedir. Çiçeklerin bir süre bekletildikten sonra süzülerek atıldığı ve gün içerisinde buruna çekildiği bu yöntem, tıkanıklığı açmak da işe yarıyor.

Kara Biber

Burun tıkanıklığını gideren diğer bir bitki ise kara biberdir. Bir miktar çörek otu yağına karıştırarak burnunuzun altına uygulayın. Kısa bir süre sonra açılacaktır.

Sıcak Su

Su genel anlamda burun açıcı olarak kullanılmaktadır. Ilık su ile burnunuzu temizlemeniz daha kolay olacaktır. Burnun tıkanmasına neden olan mukozaların yumuşatarak sökülmesini sağlar.

Ayrıca kontrol et

Yürürken Kollarımızı Neden Sallarız

Yürürken Kollarımızı Neden Sallarız

Yürürken Kollarımızı Neden Sallarız? bilim insanları değişik şekillerde yürüyen (kollarını sallayarak, kolları yanında ve buna …