Ganymede Nedir

Ganymede Nedir

aynı zamanda güneş sisteminin en büyük uydusu olan Jupiterin aylarından biri ve en büyüğü. Çapı………………………………………….. 5280 km Gezegene uzaklığı ……………… 1.070.000 km Ortalama yoğunluğu …………………. 1,9 gr/cm3 Gezegeni etrafında dönüş süresi …. 7,55 gün Kütlesi Ay=1 …………………………………… 2,03 Keşif tarihi ………………………………………. 1610 ilk olarak italyan astronom Galileo Galilei tarafından keşfedilen ve isimlendirilen Ganymede aynı zamanda Marstan sonra Güneş sisteminde insanoğluna yerleşme ümidi veren ikinci gök cismidir. Nitekim ünlü kurgubilim yazarlarından Robert Heinleinin Yeni Dünyalara Doğru adlı eseri böyle bir hikayeyi anlatır

Ganymedein bu şekilde vasıflandırılmasının en önemli fiziki sebebi yüzeyinde bol miktarda ve geniş buz kütlelerinin varlığıdır. Hatta bazı astronomlara göre Ganymedein yüzeyinden 900 km derinlikte çok büyük su rezervleri vardır. Bu astronomlara göre 4,5 milyar yıl önce bu gezegen 1000 km derinliğinde bir okyanusla kaplıydı. Son iki yüz milyon yıl esnasında, bu okyanus yavaş yavaş kurudu ve yer yer geniş buz çöllerine dönüştü. Günümüzde Ganymede, yüzeyinde 100 km kalınlığında buz tabakaları olduğu tahmin edilmektedir.

Voyager-2 adlı uzay sondasının gezegenin oldukça yakınından geçerken göndermiş olduğu net resimlerde bu buz kütleleri yanında büyük kraterler, dağ zincirleri ve birbirine paralel vadiler göze çarpmaktadır.

Ayrıca kontrol et

Transpalet Nedir

Transpalet Nedir? Transpalet Ne Demek?

Transpalet Nedir?  Araçların yapılış amaçları yük taşımak, ağır yükleri bir noktadan başka bir noktaya (yatay …