Fundagiller

Fundagiller Nedir

iki çenekliler Dicotyledoneae sınıfının fundalar Ericales takımından, yaklaşık olarak 70 cins ve 1900 türü bulunan familya. Çoğunluğu yapraklarını dökmeyen çalı veya ağaççık formdadır. Çiçeklerinin taç kısmı çan, çıngırak veya huni biçiminde, pembe mor, beyaz veya yeşilimsi renkte olup, çoğunlukla salkım veya bileşik salkım durumundadır. Meyve, bakla veya kapsüldür. Türkiyede 7 cins ve 10 türü vardır. Kocayemiş, yabanmersini meyveleri yenebilir. Funda, katmerli zakkum, açelya gibi bazı cinsleri çiçeklerinin güzel görünümünden dolayı süs bitkisi olarak kullanılır

Fundalar iki çenekli, bitişik taç yapraklı, çiçekli bitkiler takımı. Fundalarla, yabani mersin, rhododendron, açelya, pirola, monotropa gibi yaban bitkilerini ihtiva eder. 6 familyası vardır. Fundagiller Clethraceae, Diapensiaceae, Pyrolaceae, Lennoaceae, Epacridaceae.

Fundalık Funda ile kaplanmış yerdir. Ormanlarda yetişen karaçalı, eğrelti otu, katırtırnağı gibi bodur bitkilerin tamamı fundalıktır. Ormanların çeşitli şekilde tahrip edilmesinden, tarım arazilerinin de yozlaşmasından ötürü meydana gelir. Bu bitkilerle kaplı olan kıraç bölgeye de bu isim verilir.

Gemilerde güverte yıkamak için, su kesimini temizlemekte kullanılan ve ahali arasında çalı diye anılan süpürgelere de funda denir. Bir yere demirleyeceği zaman demirin birdenbire zincir üzerine binip kesilmemesi için demirleneceği mevkinin derinliği kadar güverteye çıkarıp, Fransız rodası tarzında istif edilen zincir payının da adı fundalıktır.

Ayrıca kontrol et

Transpalet Nedir

Transpalet Nedir? Transpalet Ne Demek?

Transpalet Nedir?  Araçların yapılış amaçları yük taşımak, ağır yükleri bir noktadan başka bir noktaya (yatay …