Funda Nedir

Funda Nedir

Türkiyede yetiştiği yerler Trakya, Marmara ile Anadolunun hemen bütün sahil bölgelerinde yetişir. Fundagiller familyasından, alçak boylu, yaprak dökmeyen 500 kadar çalı türünün ortak adı. Türlerinin bazıları süs bitkisi olarak kullanıldığı halde, bazıları da orman altı zararlı florasındandır. Gök funda Erica cinerea adlı türü, evcil hayvanlar için altlık olarak kullanılır. 1-3 m boyunda, beyaz renkli güzel kokulu çiçekleri vardır. Erica scoporia isimli özel bir tür olan funda, yeşilimsi çiçeklidir. 2-3 m boylu olup, süpürge yapımında kullanılır

Kullanıldığı yerler Bazı türlerinin dalları ipek böcekçiliğinde askı olarak kullanılır. Cezayirde yetişen bir türünün köklerinden dünyaca meşhur Bruyere pipoları yapılır. Dalları çalı süpürgesi yapımında, ayrıca yakacak olarak kullanılır. ihtiva ettiği ericolin isimli bir glikozit maddesi, idrar yolları taşlarına karşı idrar söktürücü olarak, sulu hülasa halinde kullanılır.

Odun rengi kırmızı olup, çok güzel cila tutar. Boyu 15-20 myi bulan piramit biçimli abruyer ağacı, mobilyacılıkta kullanılır. Çürümüş funda yaprağı, sapı ve çiçeğinden meydana gelmiş olan topraktan süs bitkileri yetiştiriciliğinde istifade edilir.

Ayrıca kontrol et

Transpalet Nedir

Transpalet Nedir? Transpalet Ne Demek?

Transpalet Nedir?  Araçların yapılış amaçları yük taşımak, ağır yükleri bir noktadan başka bir noktaya (yatay …