Formika Nedir

Formika Nedir

Tabakalı, ısı ile sertleşen plastiğin ticari ismi. Evlerde yaygın olarak, mutfak tezgahlarının üstünde, mobilya ve duvar kaplaması olarak kullanılır. Ayrıca kaplama malzemesi olarak çeşitli maksatlarla tercih edilir. formika, imalatı pekçok reçine tabakasının üst üste konulmasından meydana gelir. Ayrıca tabakalar kontrollü ısı ve basınçla birbirlerine basılarak tek bir levha haline getirilir

Süs maksadıyla kullanılacaklarda bir tür kağıt dolgu da kullanılır. Standart süs formika levhaları 1-2 mm kalınlığında olup, fenol reçineli kağıt kullanılmış yedi tabakadan ibarettir. Özel olarak basılmış şeffaf bir kağıt üzerindeki desen de melamin reçinesi ile yapıştırılır. Daha sonra bütün bu tabaka görünür yüz çok cilalı paslanmaz bir çelik levha üzerine gelmek üzere preslenir.

Sanayide kullanmak üzere Formika epoksi ve silikon gibi diğer reçinelerin de melamin ve fenol reçinesine ilavesiyle de imal edilir. Cam elyafı gibi diğer malzemelerde özel amaçlar için gerekli olan formikalar da kullanılabilir.

Ayrıca kontrol et

Transpalet Nedir

Transpalet Nedir? Transpalet Ne Demek?

Transpalet Nedir?  Araçların yapılış amaçları yük taşımak, ağır yükleri bir noktadan başka bir noktaya (yatay …