Ana Sayfa / Genel Bilgiler / Fincan Nedir

Fincan Nedir

Fincan Nedir

kahve, çay, süt, içmek için kullanılan ve çeşitli ölçülerde porselenden, çiniden, camdan, tahtadan yapılan küçük kaplar. fincanların altına koymak için bir de küçük altlıkları olur. Buna da fincan tabağı ismi verilir. Eskiden fincanlar lüleci çamurundan işlemeli olarak yapılıp, fırınlarda pişirilirdi. Fincan genellikle dünyanın her yerinde yapılır. Türkler çok eskiden beri fincana fazla önem vermişlerdir. Her ailenin

kendisi için evde kullandığı fincandan başka aile reisleri ve misafirler için kullanılan fincanları da vardı. Hatta Osmanlılar zamanında misafire çok önem verildiğinden, ikram edilen kahvenin fincanının orijinal ve çok güzel olmasına özen gösterilirdi. Bir fincan, kahvenin kırk sene hatırı sayılır. atasözü de ikram edilen bir fincan kahvenin unutulmayan hatırı olduğunu göstermektedir.

Türkiyede çini işlemeli fincanlar, kütahya, iznik, istanbul, diyarbakır gibi yerlerde yapılırdı. Ayrıca Türkler için avrupada saks ve sevr fabrikalarında işlemeli olarak kıymetli fincanlar da yapılmaktaydı. Eskiden beri kullanılan fincanlar gün geçtikçe asıl önemini kaybetmektedirler. Buna rağmen yine evlerde Fincan, takımları eksik olmamaktadır.

Ayrıca kontrol et

insan Neden Kızarır

insan Neden Kızarır? insanlar Neden Kızarır? kızarmanın, sempatik sinir sistemimizin ve kısmen de ‘savaş veya …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir