Filiz Akın Hayatı

Filiz Akın Hayatı? Filiz Akın Kimdir?

Filiz Akın Hayatı? filiz akın, Aktris, yazar. Türk sinemasının en başarılı kadın oyuncularından biri olan Akın, 60 lı yıllardan günümüze rol aldığı sayısız filmde bir çok farklı karakteri canlandırmış, zerafet ikonu olmuştur. Güzelliği ve asaletiyle romantik temalı Türk filmlerinin vazgeçilmez oyuncusu olan Akının önemli filmlerinden bazıları Reyhan, Utanç, Umutsuzlar, Prangasız Mahkumlar, ankara Ekspresi, iki gemi Yanyana ve Gurbet Kuşlarıdır.

Filiz Akın Hayatı

Filiz Akın Hayatı1 filiz akın 1943 yılında ankarada dünyaya geldi. TED Ankara Kolejindeki eğitimini tamamladıktan sonra Ankara dil ve tarih coğrafya Fakültesi arkeoloji Bölümüne kaydolan Akın, başarılı bir öğrenciydi. iyi derecede Fransızca ve ingilizce bilen, mimar olmak istemesine rağmen bir turizm acentasında çalışmaya başlayan Akın, 2 yıl süreyle şef olarak görev yaptı

kolej yıllarından bir arkadaşının tavsiyesiyle sinema sektörüne girmeyi düşünmeye başlayan Akın, 1962de artist dergisinin düzenlediği yarışmayı kazandı. Yeşilçama adım atmasında önemli olan bu gelişmeden sonra Memduh Ünün yönetmenliğini yaptığı Akasyalar Açarken filmiyle sinema kariyeri başladı. Ardından Şakayla Karışık adlı filmde Ajda Pekkanla başrolü paylaşan oyuncu, Kadın Berberi ve Kadın Terzisi filmlerinde canlandırdığı rollerle adını geniş kitlelere duyurdu.

Filiz Akın, dramadan komediye birçok farklı türde oyunculuğunun zirvesindeydi. 1964 yılında izleyiciyle buluşan Yankesici Kız adlı filmdeki oyunculuğuyla da övgüler alan aktris, o dönemde yapımcı ve yönetmen olan Türker inanoğlu ile tanıştı. inanoğlu yönetimindeki birçok filmde başrolde oynayan Akın, bir süre sonra ünlü rejisörle dünya evine girdi. Bu evlilikten ilker inanoğlu adında bir erkek çocukları oldu.

1965 yılında

Filmografisine bir film daha ekledi Kolejli Kızın Aşkı. Ayhan Işıkla başrolleri paylaştıkları yapımdaki rolüyle romantik temalı Türk filmlerinin vazgeçilmez ismi olan Akın, daha sonra Cüneyt Arkınla kamera önüne geçtikleri Çıtkırıldım da benzer bir tiplemeyi canlandırdı.

Ayhan Işık, Zeki Müren, Sadri Alışık, Ediz Hun, izzet Günay, Tarık Akan ve kartal tibet gibi döneminin başarılı erkek oyuncularıyla başrolleri paylaştığı sayısız filmle izleyicinin gönlünde taht kuran Akın, MiT eski Müsteşarı Sönmez Köksalla evlendi.

Filiz Akın 1971 yılında çekilen Ankara Ekspresi filmindeki Hilda rolüyle antalya Film Festivalinde En başarılı kadın oyuncu ödülünün sahibi oldu. Akın, 80lerin başında sinemaya veda etti. Aktris yıllar sonra, 1989da yeniden izleyiciyle buluştu. TRT için çekilen Geçmiş bahar Mimozalarında Rutkay Aziz ve Mehmet Günsürla başrolleri paylaştı.

Sabah Gazetesinde Köşe Yazarı Olarak Yazmaya Başlayan Akın

2002 de yakalandığı çene kanserini yendi. kansere karşı destek amaçlı başlattığı sarı bilezik ve Mavi bilezik gibi kampanyalar oldukça başarılı oldu. Aktris, 2005 te hastalık sonrası deneyimlerini kaleme aldığı Hayata Merhaba, daha sonra da Filiz Akın ile Güzellik, Sağlık ve Genç Kalma Üzerine isimleri kitapları yayımladı.

filiz akının en büyük hayranlarından biri olarak bilinen Pınar Çekirge, aktrisi Türk Sinemasındaki yeri, ikonografik ve toplumbilimsel değeriyle değerlendirdiği Başrolde Filiz Akın isimli kitabı 2007de yayınladı. Akın, halen sabah Gazetesinde köşe yazarlığı yapmaktadır

Ayrıca kontrol et

Melikşah Hayatı

Melikşah Hayatı? Melikşah Kimdir?

Melikşah Hayatı? Sultan Alp Arslan’ın oğlu türk Selçuklu Hükümdarı Melikşah, 1055 yılında İsfahan’da doğmuş, 1092 …